GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 13.830 artarak 2.283.931’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.458 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 191 kişi artarak 22.070’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.164.040.
  • Georgia Seçimlerini Demokratlar Kazandı. Senato’nun 50 Demokrat ve 50 Cumhuriyetçi arasında bölündüğü kesinleşti. Bu durumda tartışmalı konularda son kararı 20 Ocak’ta görevi devralacak Demokrat Başkan Yardımcısı Harris verecek.
  • ABD’de Kasım 2020'de düzenlenen seçimleri kaybeden Donald Trump'ı destekleyenler Kongre'ye baskın düzenledi. Yaşanan olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti.
  • Dışişleri Bakanlığı: ABD Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz.
  • Biden, Trump’ı ulusal kanallara çıkıp açıklama yapmaya çağırdı. Demokrasimiz benzeri görülmemiş bir saldırı altında. Bu kaotik manzara gerçek Amerika'yı yansıtmıyor ve derhal sona ermeli. Bunu yapanlar kanunsuz aşırılıkçılar. Yapılan protesto değil bir kalkışmadır.
  • Trump: Bizden çalınmış bir seçim var ancak şimdi eve gitmek zorundasınız. Kimsenin incinmesini istemiyoruz.
  • FED, Aralık ayı toplantısına ait tutanaklarında üyelerinin çoğunun enflasyon risklerinin aşağı yönlü olduğu konusunda fikir belirttiği vurgulandı.

EURUSD

Haftanın ortasında piyasalar Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Gelen veriler ile birlikte Avrupa kanadında ekonomik toparlanma yönündeki umutlar bir miktar sekteye uğradı. Gelen veriye göre Euro bölgesinde hizmet sektörü PMI endeksi Aralık ayında 46.4 seviyesine yükseldi. Fakat bu yükselişe rağmen halen daralma bölgesinden çıkamadı. Bileşik PMI ise 45.3 seviyesinden 49.1 seviyesine yükseldi. Son zamanlarda özellikle Avrupa kanadında artan vaka sayıları ve getirilen ek önlemler ile hizmet sektöründe yavaşlamanın sürebileceği beklentilerini oluşturuyor. Gün içerisinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Son gelen enflasyon verisinde ısrarla yüzde 0.3 daralmanın sürdüğü görülmüştü. Aralık ayında sıkı tedbirlerin devam etmesi nedeniyle enflasyon verisinin yine piyasaları tatmin edebileceği çok fazla beklenmiyor. Veri TSİ 13:00’da açıklanacak. Ardından TSİ 15:30’da Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Duyurusu takip edilecek. EURUSD paritesi kazançlarını korumaya çabalıyor ve yaklaşık olarak son iki buçuk senenin en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.23685 – 1.24156 – 1.24765 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise 1.22674 – 1.22118 – 1.21524 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftalardan ve aylardan itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkılaşma adımları, sadeleşme politikaları ve ekonomi de yeni dönem söylemleri TL’nin yabancı paralar karşısında değer kazanımı yaşamasına neden oldu ve bu değer kazanımı hafta içerisinde hız kazandı. Bu hareketlenmeler ile USDTRY paritesi yaklaşık olarak Ağustos ayından itibaren ilk kez 7.28 seviyelerini test etti. TL’de yaşanan bu değer kazanımlarına karşılık dolar endeksinde son yılların en zayıf performanslarının yaşanması paritedeki bu aşağı yönlü hareketlenmeleri destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Küresel bazda risk iştahı Kovid19 vaka sayılarındaki artışlar nedeniyle de düşük. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Amerika kanadına baktığımızda ise İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve ISM PMI verileri takip edilecek. Veriler sırasıyla TSİ 16:30 ve 18:00’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.40984 – 7.50840 – 7.60990 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.20880 – 7.05750 – 6.88840 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Yeni yılın ilk haftasında yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen altın dün 1959 seviyelerini görerek son iki ayın en iyi seviyelerinde fiyatlanmıştı. Ardından buralardan gevşeyen fiyatlar 1900’lü seviyeleri gördü. Amerika kanadında hazine tahvili faizlerinde yaşanan artış altın üzerinde baskılar oluşturuyor. Diğer yandan Georgia’da Demokratların son iki sandalyeyi de kazanması altında aşağı yönlü hareketleri destekledi. Bu düşüş ile fiyatlar yaklaşık olarak son bir ayın en büyük kayıplarının yaşanmasına neden oldu. ABD kanadında Donald Trump destekçileri dün gece Seçiciler Kurulu toplantısını bastı. Kongre işgali sırasında dört kişi hayatını kaybederken, kısa sürede güvenlik tekrar sağlandı. Gün içerisine baktığımızda ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve ISM PMI verileri dolar endeksinde volatiliteyi artırabilir. Veriler sırasıyla TSİ 16:30 ve 18:00’da açıklanacak. Yarın ise Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verileri haftanın en önemli verilerinden biri olarak karşımıza çıkacak. Haftanın dördüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1927.01 – 1960.40 – 1992.10 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1900.08 – 1875.24 – 1855.69 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatları içerisinde bulunduğumuz haftaya OPEC görüşmeleri ile başladı. OPEC+ toplantısında bir uzlaşmaya varılamaması nedeniyle görüşmelerin askıya alınmasından sonra petrol fiyatlarında haftanın ilk iki gününde düşüşler yaşanmıştı. Fakat dün Suudi Arabistan’dan gelen ‘sürpriz’ karar fiyatları hareketlendirdi. Suudi Arabistan günlük petrol üretiminde 1 milyon varillik ek kesinti uygulayacağını belirtti. Bu karar ile birlikte küresel arz fazlalığı endişeleri azaldı ve petrol fiyatlarında yukarı yönlü sert hareketlenmeler yaşandı. Diğer yandan piyasalar Amerika kanadından gelen ham petrol stokları verisini izledi. Geşen veriye göre ABD’de ham petrol stoklarında 8.010 M varil azalma yaşandı. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 2,133 M azalabileceği yönündeydi. Beklentilerin oldukça üzerinde azalan stoklar petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Haftanın dördüncü işlem gününde brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 55.48 – 56.93 – 58.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 53.20 – 50.73 – 48.88 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.