GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.289 artarak 2.412.505’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 743 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 153 kişi artarak 24.640’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.290.032.
  • TCMB Para Politikası Kurulu'nun dünkü kararlarını değerlendiren JPMorgan, beklentilere paralel olarak TCMB'nin politika faizini %17,0 seviyesinde tuttuğunu, ancak PPK sonrası yapılan açıklamada beklentilerden daha şahin bir tonun kullanıldığı tespitinde bulundu.
  • Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, yeni ekonomik destek paketinin Şubat başında oylamaya sunulmasının planlandığını söyledi.
  • Janet Yellen: Çin'e yönelik tarifeleri müttefiklerimiz ile görüşmeden azaltmayacağız. Kur manipülasyonunu önlemek için Biden ile birlikte çalışacağız. Rusya'ya yönelik yaptırımları uygulayacağız.
  • AB, Covid-19’a karşı aşılanacak kişilere "aşı sertifikası" verilmesini erteleme, virüsün daha hızlı yayılan türlerinin ortaya çıkması nedeniyle AB içindeki ve üçüncü ülkelerle yapılacak gerekli olmayan tüm seyahatleri "güçlü şekilde caydırma" kararı aldı.
  • Fitch, salgın nedeniyle bu yılın ilk çeyreğinde küresel petrol talebinde daralma olabileceğini duyurdu.
  • Avrupa Parlamentosu, Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin durdurulmasını talep etti.

Ne Olacak?

  • S&P’nin Türkiye değerlendirmesini bugün yapması bekleniyor.
  • Yurt dışı piyasalarda Öncü PMI verileri açıklanacak.

EURUSD

Euro kanadında haftanın en önemli konularından biri Avrupa Merkez Bankası Para Politikası toplantısı idi. Dün toplantı gerçekleşti ve toplantı sonrasında Avrupa Merkez Bankası (AMB) beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişiklik yoluna gitmedi. Böylelikle gecelik mevduat oranı -%0.50; politika faizini %0.00; gecelik borç verme oranını ise %0.25 seviyesinde sabit bıraktı. Diğer yandan banka varlık alım programını aylık 20 milyar Euro olarak devam edeceğini ve pandemi varlık alım programında da bir değişiklik yapmayarak 1.85 trilyon Euro olarak tutacağını belirtti. Karar metninde ise enflasyon hedefi gerçekleşene kadar faiz oranlarında bir değişiklik yapılmayacağına vurgu yapıldı. Ardından AMB Başkanı Lagarde bir basın toplantısı yaptı ve; bankanın elindeki tüm araçları kullanmaya hazır olduğunu, parasal desteğin hala gerektiğini ve AB teşvik paketinin gecikme olmadan hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Yeni güne baktığımızda ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren parite yeni güne 1.2164 seviyelerinde başlangıç yaptı. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak 1.22154 – 1.22852 – 1.23406 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.21117 – 1.20563 – 1.20026 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yurtiçinde haftanın en önemli konularından biri TCMB’nin açıklayacağı faiz kararıydı. Dün TCMB Para Politikası Kurulu biraraya geldi ve beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı ve böylelikle politika faizini yüzde 17 olarak tuttu. Bununla birlikte karar metninde; uzun süre sıkı duruşun sürdürüleceği ve sıkı duruşun uzun müddet daha korunacağı yönündeki mesajlar TL tarafında değer kazanımları yaşanmasına neden oldu ve karar sonrasında USDTRY paritesinde bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Ek olarak dün bankanın faiz kararı öncesinde sabah saatlerinde TÜİK’in açıkladığı Tüketici Güven Endeksi izlendi. Buna göre Ocak ayında Tüketici Güven Endeksi 80.1 seviyesinden 83.3 seviyesine yükseldi. Haftanın son işlem gününe baktığımızda ise USDTRY paritesinde istikrarlı bir sürecin devam ettiği görülüyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 7.43 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi an itibari ile haftaya başlangıç seviyesinin altında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.50438 – 7.61296 – 7.74468 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.30629 – 7.20880 – 7.07503 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında son günlerde piyasalar ABD kanadında yaşanan gelişmeleri takip ediyor. Joe Biden 20 Ocak itibari ile resmi olarak ABD Başkanı görevini icra etmeye başladı. Bununla birlikte Biden; koronavirüs ile mücadele için ulusal bir strateji olan bir dizi kararnameyi onayladı. Diğer yandan ABD’nin Hazine yeni Bakanı Yellen’da hafta içerisinde bir açıklama yaptı ve açıklamaları dolar endeksi üzerinde bir miktar baskı oluşturdu. Bu gelişme ise altın fiyatlarını bir miktar destekledi. Ek olarak Joe Biden ile birlikte piyasalardaki büyük kapsamlı mali teşvik paketi beklentileri artmaya başladı. Bu konuda Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi açıklamalarda bulundu ve yeni ekonomik destek paketinin Şubat ayının başlarında oylamaya sunulmasının planlandığını belirtti. Destek paketi konusundaki beklentilerde altın fiyatlarını bir miktar destekliyor. Diğer yandan yine ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları izlendi ve 16 Ocak’ta son bulan haftada verinin 900K olduğu görüldü. Böylelikle işsizlik maaşı başvurularının yüksek seviyesini koruduğu görüldü. Yeni günde ise ABD’den gelecek olan PMI verileri izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1875.84 – 1900.56 – 1929.28 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1857.46 – 1830.85 – 1800.02 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.