GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu

  • Türkiye’de toplam coronavirüs vaka sayısı 32.381 olarak açıklandı. Coronavirüs hasta sayısı 6.511 kişi artarak 520.167’ye, hayatını kaybeden kişi sayısı 187 kişi artarak 14.316’ya yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 418.331.
  • ABD Savunma Bakanlığı, aralarında petrol şirketi CNOOC'un da bulunduğu 4 Çin’li şirketi Çin ordusuyla bağlantılı kategorisindeki şirketler listesine dahil etti.
  • ABD'de Seçilmiş Başkan Joe Biden, bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyesinin birlikte hazırladıkları 900 milyar dolar büyüklüğündeki coronavirüs yardım paketi teklifine destek verdi.
  • ABD Senato Çoğunluk Lideri McConnell, kongreye geniş bir anlaşma yerine dar hedefli bir anlaşmayı benimsemesi çağrısı yaptı.
  • Wall Street Journal'ın haberine göre Pfizer-BioNTech, Covid-19  için geliştirdikleri aşının tedarik zincirinde karşılaştıkları zorluklar nedeniyle 2020 yılı üretim hedefini yarı yarıya düşürdü
  • OPEC+ üretim kotalarını Ocak ayından itibaren günlük 500.000 varil arttırmak ve her ay toplantı yaparak durumu değerlendirmek konusunda anlaştı.
  • İtalya'da geçtiğimiz gün 993 kişinin hayatını kaybetmesiyle Covid-19 salgınının başından beri günlük en yüksek hayatını kaybeden sayısına ulaşıldı.

EURUSD

Avrupa ve Euro bölgelerinden gelen PMI verileri takip edildi. Gelen verilere bakıldığında Avrupa kanadında hizmet sektöründe verilerin beklentileri vermediği ve kötü geldiği görüldü. PMI anketine bakıldığında siparişler, fiyatlar ve istihdam alanlarında Kasım ayında gözle görülür bir gerileme yaşandığı farkediliyor. Diğer yandan Kovid19 aşı çalışmalarına yönelik olumlu haber akışlarının da etkisiyle güvende gözle görülür bir yükseliş gerçekleşiyor. Önümüzdeki hafta Avrupa Merkez Bankası bir araya gelecek ve bu toplantı merakla bekleniyor. Bu toplantı sonrasında merkez bankasının parasal teşvik konusunda bir artış gerçekleştirebileceği beklentileri oldukça yoğun. Özellikle AMB Başkanı Lagarde ve yetkililerin bu yönde söylemleri bu beklentileri son zamanlarda artırdı. Dolar kanadına baktığımızda ise son gelişmeler ile birlikte ek teşvik paketine yönelik beklentiler oldukça arttı. Özellikle Temsilciler Meclisi’nden Pelosi’nin ‘iyi niyetli adım’ olarak nitelendirilen teklifi beklentileri artırdı. Dolar endeksinde bu gelişmeler ile aşağı yönlü hareketler devam ediyor. Dolar endeksi son iki buçuk yılın en zayıf seviyelerinde fiyatlanırken; EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21958 – 1.22750 – 1.23254 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.21023 – 1.20391 – 1.19851 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Türkiye’de Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 14.03; aylık bazda ise yüzde 2.3 oranında artış gerçekleştirdi. Beklentilerin üzerinde gelen veri ile birlikte enflasyon Kasım ayında 2020 yılının en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Piyasalardaki beklentiler yıllık bazda yüzde 12.7; aylık bazda ise yüzde 1.1 artış olacağı yönündeydi. Beklentilerin üzerinde gelen veri ile birlikte USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Gün içerisine baktığımızda Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın MUSİAD yönetimi ile biraraya geleceği görüşme takip edilecek. Açıklamaya göre Elvan; saat 10:00’da bu görüşmeyi gerçekleştirecek. Lütfi Elvan 28 Kasım’da da TOBB yöneticileri ile biraraya gelmişti. Böylelikle Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’ın iş dünyası ile görüşmeleri devam ediyor. Ekonomik takvime baktığımızda ise Amerika kanadından gelecek olan Tarım Dışı istihdam verisi izlenecek. TSİ 16:30’da gelecek olan veri ile birlikte ABD ekonomisinin son durumu hakkında ipuçları aranacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.95290 – 8.05090 – 8.18740 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.75415 – 7.60990 – 7.50840 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz 3 haftada üst üste zayır performanslar sergileyen altın fiyatlarında bu hafta diğer haftalara nazaran bir miktar toparlanma hareketleri görülüyor. Geçtiğimiz haftalarda aşı çalışmalarına yönelik iyimser hava ile sert düşüşler yaşayan altın dikkatlerin ABD kanadında teşvik paketine çevrilmesi ile birlikte toparlanıyor. Daha önce Demokratların ek teşvik paketi 2.4 trilyon dolarda ve Trump bunu çok yüksek bulmuş ve onaylamamıştı. Geçtiğimiz günler Demokratlar ‘iyi niyetli’ bir adım attı ve 908 milyar dolarlık mali teşvik paketi teklifinde bulundu. Diğer kanatta Senato Çoğunluk Lideri McConnell ise 500 milyar dolarlık bir paket önerdi. Ve McConnell; Kongre’nin geniş bir anlaşmadan ziyade dar hedefli bir anlaşmayı benimsemesi gerektiğini açıkladı. Bu adımlar ile birlikte Amerika’da mali teşvik paketine yönelik beklentiler arttı ve bu konu altın fiyatlarını destekledi. Gün içerisinde ise ABD’den önemli ekonomik veri akışları izlenecek. Tarım Dışı İstihdam ile birlikte gelecek olan İşsizlik Oranı ve Ortalama Kazançlar verileri küresel bazda hareketliliğin artmasına neden olacaktır. Veriler TSİ 16:30’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1847.91 – 1875.60 – 1900.12 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1819.39 – 1800.90 – 1765.51 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.