GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de bir önceki gün bildirilen coronavirüs vaka sayısı 30.402 olarak açıklandı. Coronavirüs hasta sayısı 6.093 kişi artarak 539.291’e, hayatını kaybeden kişi sayısı 195 kişi artarak 14.900’e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 431.253.
  • Cuma günü Türkiye hakkında değerlendirme yapması beklenen Moody's Türkiye ile ilgili bir değerlendirme yayımlamadı.
  • Dünya Sağlık Örgütü Türkiye ofisinden Dr. Irshad Ali Shaikh'in Türkiye’deki Covid-19 verilerinden haberdar olmadıklarını belirtmesinin ardından yaptığı "Sağlık sisteminde çöküş yaşanabilir" sözlerine ilişkin DSÖ; söz konusu röportajın bazı basın yayın organlarınca yanlış yorumlandığını bildirdi.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi havacılık başta olmak üzere, her türlü motor tasarımı ve üretimi alanında adres ülke yapma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz." dedi.
  • Başkanı Donald Trump, Georgia eyaletinde kongre seçimlerinin kritik ikinci turu için miting düzenleyip, eyaletteki Cumhuriyetçilere 5 Ocak'ta yapılacak seçim için sandığa gitmeleri çağrısında bulundu.
  • ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden düzenlediği basın toplantısında, ekonomistlerin beklentisinin çok üzerinde açıklanan işsizlik rakamlarına değinerek, “Rakamlar ekonominin durduğunu gösteriyor” dedi.

EURUSD

Son son günlerde Amerika kanadında ek mali teşvik pketleri konusunda tekrar teklifler gelmeye ve bu konu tartışılmaya başlandı. Bu konunun gündeme gelmesi ile mali teşvik paketi beklentileri arttı ve dolar endeksinde zayıf seyrin devamı gerçekleşti. Bu zayıf seyir ile yaklaşık olarak son iki buçuk yılın en kötü fiyatlamalarından birini gerçekleştiren dolar endeksinden destek bulan EURUSD paritesinde de yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta bu hareketlenmeler ile geçen ayın kapanışından yaklaşık olarak yüzde 1.80 değer kazanımları yaşayan paritede gözler bu hafta Avrupa Merkez Bankası’nda olacak. Uzun zamandır piyasa yapıcıların açıklamaları takip ediliyor ve bu açıklamalar sonucunda bu haftaki toplantıdan ek teşvik gelebileceği bekleniyor. Faiz oranlarında bir değişiklik olmasa da varlık alım programında yapılabilecek bir değişiklik Euro varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Haftanın ilk işlem gününe baktığımızda yoğun bir ekonomik veri tablosu olmadığını görüyoruz. Piyasalar küresel gelişmeleri yakından takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21958 – 1.22750 – 1.23254 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.21023 – 1.20391 – 1.19851 seviyeleri destek noktaları  olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz ay TL kanadında oldukça yoğun gündemler takip edilmiş ve bu yoğun gündemlere ek olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni dönem vurgusu TL kanadında değer kazanımları yaşanmasına vesile olmuştu. Ardından TCMB ve BDDK adımlar atmış ve bu adımlar piyasalar tarafından olumlu karşılanmıştı. Fakat geçtiğimiz hafta yurtiçinden gelen Kasım ayına ait enflasyon verisi piyasaları tatmin etmedi. TÜİK’in açıklamasına göre tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 14.03; aylık bazda ise yüzde 2.3 oranında arttı. Gelen veriler ile birlikte enflasyonun 2020 yılının zirvesinde gerçekleştiği görüldü. Veri ile birlikte TL varlıkları üzerinde baskılar oluştu. Diğer yandan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s öncesinde 4 Aralık olarak duyurduğu Türkiye Değerlendirmesini pas geçti. Bilindiği gibi kuruluş 11 Eylül tarihinde takvim dışında bir değerlendirme yoluna gitmiş ve Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürmüş; not görünümünü ise negatif olarak bırakmıştı. Gün içerisinde piyasalr veri yoğun bir gün geçirmeyecek. Saat 17:30’da yurtiçinden gelecek olan Hazine Nakit Dengesi verisi izlenecek. Dalgalı bir seyir izleyen USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.95290 – 8.05090 – 8.18470 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.75415 – 7.60990 – 7.50840 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftadan önce altın fiyatları üç hafta üst üste haftalık kayıplar gerçekleştirmiş ve sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Küresel bazda Kovid19 aşı çalışmalarına yönelik gelen haber akışları bu hareketlerin yaşanmasına neden olmuştu. Fakat Amerika kanadında ek mali teşvik paketinin tekrar gündeme gelmesi; bununla birlikte dolar endeksinde yaklaşık olarak son iki buçuk yılın en zayıf performanslarından birinin yaşanması altın fiyatlarında toparlanma hareketlerinin yaşanmasına neden oldu. Böylelikle altın geçtiğimiz haftayı yüzde 3’e yakın değer kazanımları ile geçmeyi başardı. Bu gelişmelere ek olarak ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının harlanmasına neden olabilecek gelişmeler yaşanıyor. Amerika kanadında Trump yönetimi, Çinli bazı yetkililere yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Yaptırım uygulanacak yetkililer arasındaşuan hükümette olan Çin Komünist Partisi üyelerinin de bulunduğu belirtiliyor. Böylelikle Trump’ın görev döneminin son günlerinde Çin ile gerilimi artıran adımları devam ediyor. Bu gelişmelerde riskleri artırırken altının toparlanmasında etkili oluyor. Fakat buna rağmen altına dayalı borsa yatırım fonlarından çıkışlar sürüyor. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1847.91 – 1875.60 – 1900.12 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1830.78 – 1817.80 – 1800.90 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Piyasalar geçtiğimiz hafta gerçekleşen ve bir miktar ‘gergin’ geçen OPEC+ toplantısını takip etmişti. Toplantı sonrasında OPEC+ Ocak ayından itibaren ne kadar üretim yapacağına karar verdi. Karar göre OPEC+ Ocak ayından itibaren günlük 500 bin varil petrol üretecek. Bununla birlikte bakanlar her ay toplanacak ve bir sonraki adımın ne olacağına dair tartışacak. OPEC+’ın dikkatli bir şekilde karar alması ve üretimde oldukça küçük adımlar atması piyasalar kanadında olumlu karşılandı. Diğer yandan aşı çalışmalarına yönelik iyimser çalışmalar da fiyatlar üzerine olumlu yansıyor. Tüm bu gelişmeler ile birlikte petrol fiyatları pandemi öncesindeki seviyelerine föndü. Petrol yaklaşık olarak son dokuz ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Tüm bunlar ışığında haftanın ilk işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 49.97 – 51.35 – 53.42 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 48.74 – 47.70 – 46.72 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.