GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 32.102 artarak 1.889.447’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 5.105 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 235 kişi artarak 16.881’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 1.661.191.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AB Konseyi Başkanı Michel telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan görüşmede Türkiye’nin geleceğini AB ile birlikte kurmayı tasavvur ettiğini belirterek, Türkiye-AB ilişkilerinde atılan her olumlu adımı yeni bir fırsat penceresi olarak değerlendirdiklerini ifade etti.
  • Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu toplandı: ABD'nin S-400 yaptırımları kınandı.
  • Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi'ndeki bankalara, Covid-19 salgını nedeniyle 30 Eylül 2021'e kadar temettü dağıtmamayı, hisse geri alımı yapmamayı ve karlarını ekonomiyi desteklemek için kullanmayı tavsiye etti.
  • ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi McConnell, Seçiciler Kurulunun onayının ardından ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ı tebrik etti.
  • ABD'de Seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın, Obama döneminin Çevre Koruma Ajansı Başkanı Gina McCarthy'i ulusal iklim danışmanı ve eski Michigan Valisi Jennifer Granholm'u Enerji Bakanı olarak seçeceği belirtiliyor.
  • Londra'da en sıkı kısıtlamaların yer aldığı "üçüncü aşama" önlemler uygulanmaya başladı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya yukarı yönlü gapli açılış ile başlayan EURUSD paritesi geçtiğimiz iki gün boyunca dalgalı bir seyir izledi. Parite bu dalgalı seyir ile birlikte Kasım ayının başından itibaren yaklaşık olarak %4.5 oranındaki değer kazanımlarını ise koruyor. Piyasalar ABD kanadında mali teşvik paketi konusunu yakından izliyor. 908 milyar dolarlık teşvik paketinin ayrıntıları açıklandı. Paket derin anlaşmazlıklar nedeniyle iki bölüme ayrıldı. Mali teşvik paketinin yıl sona ermeden geçmesi Kongre’deki iki parti kanadındaki liderlere bağlı. Fakat yine de bu konunun tartışılması ve sıcaklığını koruması beklentileri artırıyor. Dolar endeksi de zayıf performansına devam ediyor. Gün içerisinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Ardından haftanın en önemli konularının başında gelen FED Toplantısı izlenecek. Dün başlayan toplantı bugün sona erecek ve TSİ 22:00’da FED faiz oranı kararını açıklayacak. Ardından TSİ 22:30’da Fed Başkanı Powell basın toplantısı düzenleyecek. Beklentiler faiz oranında değişiklik olmayacağı yönünde. Karar metninde ve toplantı da varlık alımları ve önümüzdeki günler hakkında ipuçları aranacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21762 – 1.22174 – 1.22750 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.21082 – 1.20752 – 1.20391 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 7.84 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde ABD kanadından gelen ‘yaptırım’ kararı takip edildi. Rusya’dan alınan S400 nedeniyle Türkiye’ye bazı yaptırımların uygulanması kararı sonrasında USDTRY paritesi sakin bir seyir izledi. Dün piyasalar yurtiçinden gelen konut satışları verisini izledi. TÜİK’in açıklamasına göre Kasım ayında konut satışları bir önceki yılın Kasım ayına kıyasla yüzde 18.7 düşüş yaşadı. Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı Kasım ayına ait bütçe sonuçları izlendi. Buna göre Türkiye’de Ekim ayında 4.9 milyar TL açık veren bütçe dengesi Kasım ayında 13.4 milyar TL fazla verdi. Gün içerisinde Amerika Merkez Bankası FED’in gerçekleştireceği toplantı küresel bazda volatiliteyi oldukça artıracaktır. Dün başlayan toplantı bugün sona erecek ve FED kararını TSİ 22:00’da açıklayacak. Ardından 22:30’da Fed Başkanı Powell açıklamalarda bulunacak. Piyasalarda faiz değişimine yönelik bir beklenti yok. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.95290 – 8.05090 – 8.18740 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.75415 – 7.60990 – 7.50840 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son günlerde altın fiyatlamalarında piyasaların gündeminde Amerika kanadında artan mali teşvik paketine yönelik beklentiler; Kovid19 pandemisinde Avrupa’da getirilen yeni ek karantina önlemleri ve gün içerisinde gerçekleşecek olan FED toplantısı yer alıyor. Hafta içerisinde bu gelişmeler ile birlikte bir miktar toparlanma hareketleri sergileyen altın fiyatlarında günün en önemli konusu FED kararı olacak. Salı günü başlayan FOMC toplantısı gün içerisinde son bulacak ve FED TSİ 22:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Ardından 22:30’da Fed Başkanı Powell basın toplantısı düzenleyecek. Piyasalarda Fed’in faiz oranlarında bir değişiklik yapabileceği beklentisi yok. Fakat toplantı sonrasında yeni bir varlık alım programının duyurulup duyurulmayacağı merak konusu. Yeni varlık alım programı altın fiyatlarını destekleyebilir. Bununla birlikte ekonomik durum Fed’in daha fazla genişlemeci politika izlemesi için fırsat verebiliyor. Bu sebeple Fed’in kararı ve basın toplantısı ile birlikte küresel bazda sert fiyat hareketlenmeleri yaşanabilir. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1872.79 – 1885.09 – 1896.20 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1840.90 – 1821.24 – 1800.81 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.