GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD, AB Ülkelerine Yeni Tarife Mi Getirecek?

Amerika Ticaret Temsilciliği yayınladığı duyuruya göre; Avrupa’nın zeytin, bira, cin ve kamyon ihracatına yeni tarifeler getirmek ve uçak, peynir ve yoğurt da dahil olmak üzere bazı ürünlerde gümrük vergisini artırmak istiyor. Böylelikle ABD; Fransa, Almanya, İspanya ve İngiltere’nin 3.1 milyar dolarlık ihracatına yeni tarifeler getirebilir. Donald Trump hükümetinin Avrupa’ya karşı sürdürdüğü vergi tehditi devam ediyor gibi gözüküyor. İlerleyen günlerde bu konu küresel piyasaların gündemine yerleşebilir.

 

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen İfo iş ortamı endeksi verisini takip etti. Gelen veriye göre Haziran ayında Almanya’da İfo iş ortamı endeksi 86.2 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler verinin 85.00 seviyelerinde gerçekleşmesi yönündeydi. Bilindiği gibi endeks Mayıs ayında 79.7 seviyesinde gerçekleşmişti. Böylelikle Almanya’da Haziran ayı itibariyle normale doğru iyi bir adım daha atılmış oldu. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti Philip Lane açıklamalarda bulundu. Lane; Euro bölgesinden güçlü gelen verilerin toparlanmaya ilişkin iyi bir kılavuz olmayabileceğini belirtti. Lane’in bu yorumu ile birlikte iyimser hava bir miktar azaldı. Dolar kanadına baktığımızda ise genel olarak piyasaları tatmin eden ekonomik verilerin hızlı toparlanma beklentilerini güçlendirmesi risk iştahını bir miktar artırdı. Bu da dolarda önemli paralar karşısında bir miktar kayıplar yaşanmasına neden oldu. Piyasalar gün içerisinde 09:00’da Almanya’dan gelecek olan GFK Tüketici Güveni verisini takip edecek. 15:30’da ise Amerika’dan gelecek olan büyüme verisi küresel bazda hareketliliği artıracaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12800 – 1.13497 – 1.14226 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12309 – 1.11629 – 1.10994 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Bugün TL varlıkları için haftanın en önemli işlem günlerinden biri. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gün içerisinde toplanacak ve faiz oranı kararı açıklanacak. Karar TSİ 14:00’da açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler merkez bankasının 25 baz puanlık faiz indirim yoluna gidebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Beklentilerden güçlü gelebilecek olan bir karar TL varlıklarında volatilitenin oldukça yükselmesine neden olabilir. Bu sebeple piyasalar merakla kararı takip edecek. Karar ile birlikte karar metnindeki önümüzdeki döneme ait ipuçları aranacak. Uzun süredir USDTRY paritesi dar bantta dalgalı bir seyir izliyor. Genel olarak 6.85 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleşiyor. Dün TCMB’nin açıkladığı reel kesim güven endeksi verisi takip edildi. Veri Haziran ayında önceki aya kıyasla 15.7 puan arttı ve 92.6 seviyesine yükseldi. Diğer yandan ABD kanadından gelecek olan büyüme ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları küresel bazda hareketliliği oldukça artıracaktır. ABD’den veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86095 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında son günlerde yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler dikkat çekiyor. Özellikle koronavirüs salgınında vaka sayılarında artışlar yaşanması ve ikinci dalga endişelerinin derinleşmesi güvenli liman alışlarını artırıyor. 2020 yılına hızlı bir giriş yapan altın fiyatlarında, Fed ve diğer merkez bankalarının faiz indirim yoluna gitmesi ve tüm dünyada hükümetlerin teşvik programları ile birlikte piyasalara trilyonlarca dolar vermeleri fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeleri desteklemişti. 2020 yılında şuana kadar yaklaşık olarak %17 düzeylerinde değer kazanımı yaşayan altın fiyatlarında piyasalar küresel çapta gelebilecek haber akışlarını yakından izleyecek. Gün içerisinde ise Amerika kanadından TSİ 15:30’da gelecek olan büyüme ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi volatiliteyi artıracaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1779.00 – 1791.24 – 1809.67 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1745.47 – 1731.94 – 1706.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Dün Amerika kanadından gelen ham petrol stokları takip edildi. Gelen veriye göre Amerika’da ham petrol stokları (milyon varil) 1,442M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentilerin üzerinde yaşanan artış ile birlikte fiyatlar üzerinde baskı arttı ve aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 0,299M gelebileceği yönündeydi. Diğer yandan koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişelerinin zaman zaman gün yüzüne çıkması fiyatlar üzerinde baskı unsuru oluşturan diğer etken olarak karşımıza çıkıyor. Gelen stok verilerinde beklentilerin üzerindeki artış ile birlikte üst üstte üçüncü haftada da stoklarda artış yaşandı. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 41.05 – 42.12 – 43.85 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.01 – 37.14 – 34.66 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Crude grafiğinde ise toparlanmalarda 38.53 – 39.28 – 41.26 seviyeleri direnç noktaları olarak; 37.24 – 35.88 – 34.29 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Uzun zamandır dar bir bantta dalgalı bir seyir izleyen doğal gaz fiyatlarında piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Büyük resimde arz konusu doğal gaz piyasasında merakla takip edilen konuların başında geliyor. Arz fazlalığı endişelerin zaman zaman gündeme gelmesi fiyatlar üzerinde baskı unsurlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple Amerika’dan TSİ 17:30’da gelecek olan doğal gaz stokları verisi yakından izlenecek. Veri ile birlikte volatilitede artışlar yaşanabilir. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.710 – 1.756 – 1.823 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.601 – 1.547 – 1.517 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.