GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Koronavirüs İle Mücadele Devam Ediyor

Küresel bazda tüm ülkeleri etkileyen ve dünyanın üzerinde kara bir bulut gibi duran koronavirüs salgını ile mücadele devam ediyor. Sağlık Bakanı Koca’nın paylaştığı son güncel verilere göre Türkiye’de son 24 saatte 1268 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Bununla birlikte 27 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Böylelikle toplam vaka sayısı 190 bin 165’e yükselirken; toplam can kayıpları ise 5 bin 1 oldu. Sağlık Bakanı Koca açıklamasında; daha normal bir hayat için tedbirlere uyarak yeni vaka sayılarını azaltmamız gerektiğini belirtti.

 

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan ve Euro bölgesinden gelen PMI verisini takip etti. Almanya’dan gelen imalat satın alma müdürleri endeksi 44.6 olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 41.5 seviyesi idi. Aynı şekilde Euro bölgesinden gelen imalat satın alma müdürleri endeksi de beklentilerin üzerinde 46.9 olarak gerçekleşti. Beklentiler 44.5 idi. Beklentilerin bir miktar üzerinde gelen veriler ile en kötüsünün geride kaldığı beklentileri oluştu ve Euro üzerindeki baskılar bir miktar azaldı. Diğer yandan dolar kanadında Beyaz Saray Danışmanı Navarro’nun ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasına ilişkin yorumlarının bağlam dışına çıkarıldığını söylemesi ile ABD doları kazançlarının bir miktarını sildi. Bu da EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Piyasalar gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi verisini takip edecek. Veri TSİ 11:00’a açıklanacak. İçerisinde bulunduğumuz haftada kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13497 – 1.14226 – 1.14986 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12800 – 1.12309 – 1.11629 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 6.83 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi dar bantta yatay seyir izliyor. Hafif kademeli yukarı yönlü hareketlenen parite 6.85 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşıyor. Yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranı kararı paritenin hareketi bakımından önemli olacaktır. Piyasalardaki genel beklentiler az da olsa faiz oranında indirim yoluna gidilebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Küresel bazda piyasalarda baktığımızda son yaşanan olaylar ile birlikte küresel risk iştahında azalma olduğu görülüyor. Bu azalma ise gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. TL’de bu baskıdan zaman zaman nasibini alıyor. Piyasalardaki beklentiler bankanın 25 ile 50 baz puan aralığında bir indirime gidebileceği yönünde. Beklentilerden güçlü bir faiz indirimi TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olabilir. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da Kapasite Kulanım Oranı ve İmalat Güveni  verileri TL varlıklarında volatiliteyi artıracaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86095 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Küresel bazda koronavirüs salgınında ülkelerde yeni vaka sayılarının artış göstermesi ikinci dalga endişelerini derinleştirdi. Bu endişeler ise güvenli liman alımlarını destekledi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) küresel bazda tüm dünyada yeni vaka sayısının, Latin Amerika ülkelerindeki büyük artışların desteği ile rekor seviyelere çıktığını açıklamıştı. Açıklamaya göre toplam enfeksiyon sayısı 9 milyon seviyesini aştı. Açıklamalar ise risk iştahında azalmalara sebep oldu. Diğer yandan Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Navarro’nun Çin ile ticaret anlaşmasının bittiği şeklinde yorumlanan değerlendirmeleri ardından Trump; anlaşmanın bütünüyle yerli yerinde olduğunu açıkladı. Bu açıklamalarda volatilitenin artmasına neden oldu. Ek olarak piyasalar ABD’den gelen yeni konut satışları verisini takip etti. Gelen veriye göre Mayıs ayında yeni konut satışları %16.6 ile tahminlerin çok üzerinde artış gösterdi. Piyasalardaki beklentiler ise %2.7 oranında bir artış idi. Son 7 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlanan XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1791.24 – 1809.67 – 1824.07 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1764.09 – 1745.47 – 1731.94 seviyeleri ise destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz günlerde Trump’ın Ticaret Danışmanı Peter Navarro’nun ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasının bittiği şeklinde yorumlanan açıklamaları küresel talepler üzerinde negatif beklentiler oluşturmuş ve petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Hafta içerisinde ABD Başkanı Donald Trump; Çin ile ticaret anlaşmasının tam olarak geçerliliğini koruduğunu belirtirken; Navarro ise sözlerinin çarpıtıldığını belirtti. Bu açıklamalar küresel bazda bir miktar rahatlama hareketleri yaşattı ve fiyatlar üzerindeki baskı azaldı. Bu hareketler ile birlikte petrol kayıplarının bir miktarını geri aldı diyebiliriz. Piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri ile birlikte petrol fiyatları üzerinde volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.10 – 43.90 – 44.89 seviyeleri direnç noktaları olarak; 42.23 – 41.16 – 40.03 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir. Crude grafiğinde ise 40.42 – 41.26 – 41.62 seviyeleri direnç noktaları olarak; 39.74 – 39.28 – 38.70 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.67 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişelerine ek olarak ABD ile Çin arasındaki gerilimler fiyatlarda zaman zaman baskı unsurları olarak karşımıza çıktı. Her ne kadar son günlerde ABD ile Çin arasında gerilimler azalsa da doğal gaz piyasasının ana gündem maddelerinden biri arz fazlalığı olarak kalmaya devam ediyor. Özelikle ABD ve Avrupa başta olmak üzere ülkelerde üretimlerin artması ‘arz fazlalığı olabilir mi?’ Sorularının oluşmasına neden oluyor. Bu sorular ise zaman zaman fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Piyasalar yarın Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.710 – 1.756 – 1.823 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.662 – 1.605 – 1.547 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.