GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.933 artarak 5.242.911’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 582 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 134 kişi artarak 47.405’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.105.042.
  • Sağlık Bakanlığı, varyant virüslerin yayılımının önüne geçilmesi için 'Temaslı Takibi Rehberi'ni güncelledi. Buna göre yakın temaslılar için 10 gün olan karantina süresi 14 güne uzatıldı.
  • S&P,  takviminde bulunan Türkiye için bir değerlendirme raporu yayımlamadı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haziran ayında Kanal İstanbul’un temelini atıyoruz.
  • ABD Başkanı Joe Biden, 6 trilyon dolarlık ilk kapsamlı bütçe teklifini Kongre'ye sundu. Yeni bütçede altyapı, sağlık ve eğitim gibi harcamalarda artış öngörülüyor.
  • ABD Hazine Bakanı Yellen, G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası  Başkanları ile yaptığı toplantıda, pandeminin ardından güçlü ve kalıcı bir toparlanmanın desteklenmesi için daha fazla mali destek sağlanmasının önemine işaret etti.
  • Bloomberg’de yer alan habere göre AB, ABD’ye, Rusya’ya karşı işbirliği teklifinde bulundu.
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Atina'ya pozitif gündemle gidiyoruz, pozitif ağırlamıştık, karşı taraftan da aynı yaklaşımı bekliyoruz.
  • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Karabağ'ın imarı konusunda Türkiye’nin tecrübe ve birikimlerini paylaşacaklarını ve Azerbaycan'la el birliğiyle çalışacaklarını bildirdi.
  • Almanya'da coronavirüs vaka sayısı aylar sonra ilk kez 40’ın altına düştü.

EURUSD

Geçtiğimiz haftaya 1.2180 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmiş ve 1.2266 seviyelerini test etti. Bu seviyelerden sonra aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen EURUSD paritesi haftayı 1.2189 seviyelerinde kapattı. Piyasalar haftanın son işlem gününde Avrupa Ekonomik Güven Endeksi verisini takip etti. Gelen veriye göre Avrupa Ekonomik Güven Endeksi Mayıs ayında 114.5 olarak gerçekleşti. Bu oran ise yaklaşık olarak son üç buçuk yılın en iyi seviyesi olarak kayıtlara geçti. Diğer yandan geçtiğimiz haftanın en dikkat çeken gelişmelerinden biri ABD Başkanı Joe Biden’ın bütçe teklifi idi. ABD Başkanı Biden 2022 mali yılına yönelik 6 trilyon dolarlık bütçe teklifini ABD kongresine sundu. Teklife göre Biden’ın bütçe teklifi; altyapı, sağlık ve eğitim gibi alanlara yönelik harcamalarda artış öngörüyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise piyasalar Almanya kanadından gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisinden gelecek olan bu veri TSİ 15:00’da açıklanacak. Yarın ise Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisi izlenecek. Veriler Euro varlıklarında volatiliteyi artıracaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22155 – 1.22393 – 1.22674 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.21589 – 1.21248 – 1.20658 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftaya 8.40 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi, hafta içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve bu hareketlenmeler ile birlikte parite 8.61 ile tarihi rekor seviyesini güncelledi. Küresel piyasalarda ABD Başkanı Joe Biden’ın devase teşvik paketi teklifi yankı uyandırdı ve dolarda yükselişler yaşandı. Biden’ın bu teşvik paketi haber akışı sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizinde yükselişler yaşandı. Diğer yandan ABD kanadında ekonomi genel olarak hızlı toparlanırken; başta FED olmak üzere ekonomiye para politikası ile yapılan desteklerin beklenenden daha önce geri çekilebileceği beklentileri bir miktar artıyor ve bu beklentiler gelişmekte olan para birimleri üzerinde baskılar oluşturuyor. TL kanadı da bu baskılardan nasibini alıyor. Bunlarla birlikte uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P Türkiye değerlendirmesini yayınladı. Buna göre S&P; Türkiye’nin kredi notunu ve not görünümüne ilişkin güncellemelerde bulunmadı. Haftanın ilk işlem gününde piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan GSYİH verisini izleyecek. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.61 seviyesi direnç noktası olarak; gevşemelerde ise 8.54154 – 8.48490 – 8.43063 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte haftayı yaklaşık olarak yüzde 1.15 yukarıda kapatan altın fiyatları haftayı 1903 seviyelerinde tamamlamıştı. Mayıs ayının son işlem gününe girdiğimizde altının Mayıs ayı performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak fiyatların yüzde 7 yukarılarda olduğu görülüyor. Bu rakam ise yaklaşık olarak son 10 ayın en iyi aylık performanslarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Son 4 haftayı yükseliş ile kapatan altın, 2021 yılının en uzun haftalık kazanç serilerinden birini gerçekleştiriyor. ABD kanadında enflasyon ve faiz artırımı ile ilgili endişeler devam ederken, altında toparlanma hareketleri devam ediyor. Altının 2021 yılı performansına baktığımızda ise Nisan ayının başından bu yanan kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte, sene başından bu yana olan kayıplarının büyük bir kısmını geri aldı. Yeni haftaya genel olarak baktığımızda ise Cuma günü ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verileri en önemli ekonomik verilerden biri olarak takip edilecek. Diğer yandan ABD Başkanı Joe Biden’ın devasa bütçe teklifi hafta içerisinde yakından izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1915.69 – 1931.30 – 1950.36 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1900.24 – 1890.41 – 1872.99 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.