GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 37.303 artarak 3.277.880’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.376 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 155 kişi artarak 31.385’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.995.033.
  • Haftalık Covid-19 vaka sayısı her 100.000 kişide İstanbul'da 401,62, Ankara'da 184,29 İzmir'de 156,48 oldu.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca BioNTech-Pfizer aşısının muhtemelen önümüzdeki birkaç gün sonra başlayacağını açıkladı. Koca 2,8 milyon doz aşının Türkiye’ye geldiğini söyledi.
  • TCMB Para Politikası Kurulu üyesi Ömer Duman banka meclisi üyeliğinden alındı. Banka meclisi üyeliğine Prof. Dr. Nurullah Genç ve Derya Yücel yeniden atandı.
  • Goldman Sachs daha önce %5,5 olarak açıkladığı Türkiye'ye ilişkin 2021 büyüme beklentisini %3,5'e çekti. Kurum analizinde makro yöndeki baskıların ekonomi için daha sert bir inişe işaret ettiğini belirtti.
  • İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından alınan karara göre; HES kodu ve seyirci-refakatçi-misafir alınmaması şartıyla 09.00 - 19.00 saatleri arasında halı saha ve yüzme havuzları çalışabilecek.
  • ABD yönetiminin 2020 İnsan Hakları Raporu'nu açıklayan Dışişleri Bakanı Blinken, özellikle Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlalleri ile Rusya'daki siyasi muhaliflere yönelik uygulamalara dikkati çekti.
  • ABD Başkanı Joe Biden, küçük işletmelerin coronavirüs pandemisinin maliyetlerini telafi etmek için vazgeçilebilir krediler için başvuruda bulunmaları gereken süreyi uzatan bir yasa imzaladı ve bunu iki taraflı bir başarı olarak niteledi.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen ekonomik güven verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Euro bölgesinde ekonomik güven Mart ayında sert biçimde yükseldi. Böylelikle güven pandemi öncesinde görülen rekor seviyelere ulaştı. Güven endeksinin artmasında etkili olan başlıca etkenlerde biri koronavirüs aşısının toparlanmayı desteklemesi oldu. Piyasalar Euro bölgesinde aşılanması konusunu yakından izliyor ve aşılanma istenilen hızda gitmiyor. Vaka sayılarındaki artışlarda güveni tehdit eden bir diğer unsur olarak ortaya çıkıyor. Yılın ikinci yarısında da 750 milyar euroluk kurtarma fonunun ekonomiyi destekleyeceği bekleniyor. Haftanın üçüncü işlem gününe baktığımızda ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından izlediği bu veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Bilindiği gibi AMB’nın enflasyon hedefi yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar altı. Fakat koronavirüs tedbirlerinin devam etmesi ve Euro’nun görece değerli duruşu enflasyon hedefini zorlaştırıyor. TSİ 12:00’da açıklanacak veri ile birlikte volatilite artacaktır. Hafta içerisinde dolar endeksinin toparlanmasından olumsuz etkilenen EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17595 – 1.18267 – 1.18906 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16885 – 1.16106 – 1.15194 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Hafta içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesinde piyasalar TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamalarını takip etti. Yukarı yönlü hareketlenmeler ile 8.45 seviyelerini test eden parite Kavcıoğlu’nun açıklamaları sonrasında bir miktar gevşedi ve 8.36 seviyelerine geriledi. Kavcıoğlu; TCMB’nin yetkileri çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin şekilde kullanmaya devam edeceği, enflasyonu yüzde 5’e indirme hedefine sıkı sıkıya bağlı olduklarını belirtti. Ek olarak Kavcıpğlu; politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. Diğer yandan küresel bazda baktığımızda ABD kanadında hazine tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareketlenmeler gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskılar oluşturuyor. Bu baskılar ile birlikte paritede yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Yeni günde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Ekonomik güven Endeksi verisi takip edilecek ve veri 10:00’da açıklanacak. ABD kanadında ise 15:15’te ADP özel sektör istihdam verisi ve ardından 17:00’da Askıdaki Konut Satışları verisi dolar kanadında volatiliteyi artırabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.37228 – 8.47227 – 8.55083 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.15026 – 8.00130 – 7.85217 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son günlerde piyasalarda altın dendiği zaman ardından gelen ilk kelime ‘tahvil faizi’ oluyor. Tahvil faizlerinde gerçekleşen yukarı yönlü hareketlenmeler, faiz getirisi olmayan değerli metallere olan cazibeyi azaltıyor. 10 yıl vadeli ABD hazine tahvil faizi hafta içerisinde 2021 yılının zirvelerini test etti. Bu yukarı yönlü hareketlenmeler altın fiyatlarında sert aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası hafta başında 2.3 trilyon dolarlık kamu sektörü tahvili alımı gerçekleştirdi. Ek olarak AMB 266.5 milyar dolarlık şirket tahvili aldı. Böylelikle AMB’nın tahvil alım hızının değişmediği görüldü. Bu gelişmede altın fiyatlarındaki baskılardan biri olarak karşımıza çıktı. Diğer yandan ABD kanadında açıklanan Conference Board Tüketici Güveni verisi izlendi. Açıklanan veriye göre CB Tüketici Güveni Mart ayında 109.7 seviyesine yükseldi. Böylelikle ABD’de tüketici güveni 1 yılın zirvesine ulaştı. Yeni günde ise piyasalar 15:15’te ABD kanadından gelecek olan ADP özel sektör istihdam verisini takip edecek. Ardından 17:00’da açıklanacak olan Askıdaki Konut Satışları verisi izlenecek. Dolar endeksindeki toparlanma ve tahvil faizlerindeki yükselişler ile aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1700.88 – 1717.37 – 1745.28 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1675.45 – 1656.53 – 1640.14 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.