GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Geride bıraktığımız haftanın ilk işlem günü haber ve veri akışı açısından sakin seyretti. Yeni haftayı sabah saatlerinde Çin tarafından gelen PMI rakamları ile karşıladık. İmalat Satın Alma PMI datası 51.0 gelerek 51.2 olan beklentilerin altında gerçekleşti. Her ne kadar beklentinin altında da olsa 50.0 üzerinde gelen bir İmalat PMI datası Uzakdoğu piyasalarında pozitif bir algıya neden oldu. Avrupa tarafına bakacak olursak Ağustos ayında Almanya TÜFE rakamları %-0.1 gelerek Euro’ya bir nebze olsun destek oldu ve beklentileri karşıladı. Günün ilerleyen saatlerinde ise FOMC üyeleri Clarida ve Bostic’in konuşmaları Dolar bazlı paritelerde volatiliteyi arttırdı.

 

EURUSD

 

Euro bölgesinde geride bıraktığımız günde gelen açıklamalar ve Almanya tarafından gelen TÜFE rakamları pariteye destek olmaya çalıştı. Geride bıraktığımız haftayı 1.1900 seviyelerinin kıyısında bitiren parite açıklanan pozitif enflasyon rakamları ve ECB’den Schabel’in açıklamalarıyla 1.1960 seviyelerini test etti. Schabel konuşmasında ‘Euro Bölgesi ekonomisi, ECB'nin temel tahminlerine paralel performans gösteriyor’ cümlesi Avrupa ekonomisine güven tazelemeye yönelik yorumlandı. Ayrıca Cari durumda PEPP'in büyüklüğünün uygun olduğunu belirten Schabel kurlardaki gelişmelerden çok endişeli olmadıklarını da sözlerine ekledi. Avrupa ekonomisinin lokomotifi olan Almanya’da ise Enflasyon rakamları açıklandı. TÜFE Ağustosta %-0.1 gelerek beklentileri karşıladı ve Euro bazlı paritelerde yukarı yönlü ataklara neden oldu. Haftanın ikinci işlem gününde ise makro ekonomik veri açısından Euro bölgesinde takvim oldukça yoğun. Almanya, İtalya ve Fransa’dan gelecek olan PMI verilerinin yanı sıra Almanya ve Avrupa İşsizlik rakamlarını karşılıyor olacağız. Bunun yanı sıra Euro bölgesi enflasyon rakamları da özellikle Euro’da volatiliteyi arttırabilecek bir diğer önemli makro ekonomik veri.

 

USDTRY

 

Yurt içinde ise hafta veri akışı açısından önemli bir makro ekonomik data ile başladı. Yıllık bazda 2.Çeyrek Gayri Safi Yurt İçi Hasıla rakamları açıklandı. %-11.8 beklentiye rağmen açıklanan %-9.9 rakamı mevcut pandemi koşullarıda göz önünde bulundurulduğunda olumlu olarak karşılandı diyebiliriz. Bununla birlikte büyüme verisinin geride bıraktığımız yılın aynı döneminde %4.5 olduğunu da hatırlatalım. Jeopolitik öneme sahip açıklamlarada bakacak olursak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı ‘Biz ne hak yeriz ne de hakkımızı yediririz. Akdeniz ve Ege'de korsanlığa haydutluğa asla eyvallah etmeyiz’ açıklamalarında bulundu. Ayrıca Oruç Reis gemisinin Doğu Akdeniz'deki çalışma süreside 12 Eylül'e kadar uzatıldı. Bu haber akışları ve gelen büyüme rakamlarının ışığında fiyatlamalara bakacak olursak USDTRY haftanın ilk işlem gününde 7.3740 seviyelerine doğru ataklar yapsa da 7.34- 7.35 bandındaki fiyatlamalara devam ediyor. Haftaya 7.29 desteğini test ederek başlasa da jeopolitik gerginliği arttırabilecek olası açıklamalarla önemli 7.4000 direnci gündeme gelebilir.

Altın

 

Emtia tarafında ise Ons özellikle FOMC üyelerinden gelen açıklamalarla birlikte sert fiyatlanmalara devam ediyor. FOMC üyelerinden Clarida’nın konuşma detaylarına bakacak olursak Clarida ‘Ancak düşük faiz oranları ve ekonomideki diğer değişiklikler yeni yaklaşım gerektirdi, Bu değişiklikler ABD'nin daha fazla düşük fiyat ve yüksek işsizlik riskleri ile karşı karşıya olduğu anlamına geliyor’ sözleri Ons Altında yukarı yönlü baskıya sebebiyet verdi. Bunun dışında Clarida;’ İstihdam konusundaki yeni dil, düşük işsizlik oranının tek başına ve enflasyonun yokluğunda bir faiz artırımını tetiklemek için yeterli olmayacağı anlamına geliyor’ sözleri ile konuşmasına devam etti. Diğer bir taraftan ABD-ÇİN gerginliği farklı bir boyuttan devam ediyor. ABD ile Çin arasında devam eden gerilim de altına destek veriyor. Bu konudaki diğer bir gelişme, ByteDance Ltd.'nin kısa video uygulaması TikTok'un ABD'deki faaliyetlerini satabilmesi için, Pekin yönetiminin yapay zeka teknolojilerinin ihracatına uyguladığı yeni kısıtlamalar dahilinde, Çin hükümetinin onayına ihtiyaç duymasıydı. Temel haber akışlarının fiyatlanma üzerindeki etkisine bakacak olursak geride bıraktığımız haftada 1910.00 seviyelerine kadar geri çekilen Ons özellikle FOMC üyelerinden gelen açıklamalarla ile birlikte 1975.30 seviyelerini zorluyor. Önemli 1955.00 desteğinin üzerindeki fiyatlamaların devamında 1975.00 ve 1995.00 dirençleri tekrardan kademeli olarak gündeme gelebilir.

 

Petrol

 

Petrol fiyatları geride bıraktığımız haftayı ABD’de ki kasırga tehlikesinin etkisi ile kapatmıştı. Kasırga tehlikesinden sonra gözlerin tekrar kırılgan talebe çevrilmesiyle birlikte, Petrol New York piyasasında Crude 43 dolar civarında işlem gördü. Petrol dördüncü ayda da yükselişini sürdürmeye devam edecek mi takip ediyor olacağız Fakat fiyatlar varil başına Brent petrolde 45.00 Crude petrolde ise 43 dolar civarında sıkışmış durumda ve ülkelerin korona virüs ile mücadelesi devam ederken Emtia cephesi bu dirençleri test ediyor. Bu haberler ile birlikte yarın açıklanacak olan ABD Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stoklarını takip ediyor olacağız.