Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 24.317 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 189 kişi olduğu açıklandı.
 • İzmir'in Urla ilçesi açıklarında 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
 • Şiddetli lodos nedeniyle İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Sinop, Düzce, Tekirdağ ve Bartın'da yüz yüze eğitime bir gün ara verildi.
 • ABD Başkanı Biden: Omicron varyantı endişe nedeni ancak panik sebebi değil.
 • Fed Başkanı Powell: Covid-19 vakalarındaki son artış ve Omicron varyantının ortaya çıkması, istihdam ve ekonomik faaliyet üzerinde aşağı yönlü riskler oluşturuyor ve enflasyon için belirsizliği artırıyor.
 • Fitch, Omicron varyantının büyümeye yönelik riskleri ve politika oluşturma zorluklarını artırdığını bildirdi.
 • ABD Hazine Bakanı Yellen: Amerika, ödemelerini zamanında ve eksiksiz yapmalı. Bunu yapmazsak, mevcut toparlanmamıza zarar vereceğiz.
 • G7 ülkeleri Sağlık Bakanları Omicron varyantına karşı acil eylem çağrısı yaptı.
 • ABD'de tedarik zincirindeki aksamalara ilişkin soruşturma başlatıldı.
 • Çin'de İmalat PMI Kasım'da 50,1 ile eşik değerin üzerine yükseldi.
 • İngiltere hükümeti, 18 yaş üstü herkesin üçüncü doz aşı olabileceğini açıkladı. Ayrıca ikinci ve üçüncü doz aşılar arasındaki süre 6 aydan 3 aya indirilecek.

EURUSD

Avrupa kanadında son günlerde gündem koronavirüsün yeni varyantı olan Omicron. Yeni varyant Almanya, İtalya ve İngiltere gibi başlıca Avrupa ülkelerinde görüldü ve Güney Afrika uçuşları kapandı. Bununla beraber ülkelerin yeni kovid tedbirleri uygulayabileceği söyleniyor ve bu haber akışları Euro varlıklarında baskılar oluşmasına neden oluyor. Bu konuda AMB Başkanı Lagarde Pazar günü açıklamalarda bulundu ve euro bölgesinin Omicron varyantının ekonomik etkisiyle yüzleşmek için donanımlı olduğunu belirtti. Diğer yandan haftanın ilk işlem gününde Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen enflasyon verisi izlendi. Gelen veriye göre Almanya’da enflasyon yıllık bazda yüzde 5.2 beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Aylık bazda ise yüzde 0.2 azalma yaşandı. Yeni günde TSİ 13:00’da Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisi Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından izlediği veri beklentilerin üzerinde gelirse, ilerleyen günlerde merkez bankasının para politikasını gözden geçirip geçirmeyeceği merakla izlenecek. 18:00’da ise ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisi izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13320 – 1.13835 – 1.14426 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12579 – 1.11886 – 1.11148 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Son günlerde TL kanadında faiz konusunda yoğun gündem takip edildi ve TL üzerinde baskılar yaşanmasına neden oldu. Bu baskılar ile birlikte tarihi rekor seviyelerini kıran parite yeni zirveler test etti. Yeni haftada da piyasalar Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan’ın bu konuda açıklamalarını takip etti. Erdoğan; hiçbir zaman faizin yükselmesini savunmadığını ve savunmayacağını, asla bu konudan taviz vermeyeceğini dile getirdi. Bu konu dışında ise piyasalar bazı ekonomik verileri takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Ekim ayında Türkiye’nin dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 40.1 azaldı ve böylelikle 1 milyar 438  milyon dolara gerileme yaşandı. Diğer yandan yine TÜİK’in verilerine göre Kasım ayında ekonomik güven endeksi yüzde 2.0 oranında azaldı ve 99.3 değerine gerileme yaşandı. Söz konusu veri Ekim ayında 101.4 değerindeydi. Haftanın ikinci işlem gününde gözler 10:00’da yurtiçinden açıklanacak olan GSYİH verisinde olacak. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 12.95 ve 13.45 seviyeleri direnç noktaları olarak; 12.22 – 11.65 – 11.30 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta artan koronavirüsün Omicran varyantı endişeleri altında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuş ve altın Cuma günü 1815 seviyelerini test etmişti. Fakat buralarda uzun süre tutunamayan altın, tekrar 1800 doların altına sarkmalar yaşadı. Yeni haftanın ilk işlem gününde de 1800 doların altında fiyatlamalar yaşayan paritede piyasalar gün içerisinde 18:00’da ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni Endeksi verisini takip edecek. Aynı saat diliminde FED Başkanı Powell’ın konuşma yapması da bekleniyor. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda ise Cuma günü ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verileri küresel bazda hareketliliği artıracak başlıca ekonomik veriler olarak karşımıza çıkıyor. Kasım’ın son işlem gününde altının aylık performansına baktığımızda yüzde 3’ün üzerinde değer kaybı yaşandığı görülüyor. Kasım’a 1846 seviyelerinde başlayan altın fiyatları 1800 doların aşağısında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800 – 1813 - 1825 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1782 – 1770 - 1758 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.