EURUSD

Geçtiğimiz hafta EURUSD paritesinin performansına baktığımızda haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.90 değer kazanımı ile kapattığı görülüyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde piyasalar Jackson Hole toplantısında konuşan Fed Başkanı Powell’ı takip etti. Powell’ın konuşması genel olarak güvercin bir tondaydı ve Powell’ın söylemleri piyasaların beklediği düzeylerdeydi. Powell bu konuşmasında varlık alımlarının bu yıl içerisinde azaltılmaya başlanmasının düşünülebileceğini belirtti. Powell’ın sürpriz olmayan konuşması ile birlikte dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmelerden destek bulan EURUSD paritesinde de bir miktar toparlanmalar yaşandı. Diğer yandan geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası’nın toplantı tutanakları takip edildi. Bu tutanaklarda; yöneticilerin faiz oranlarına ilişkin sözde yönlendirmenin revize edilmesinin ihtiyacına vurgu yapıldığı görüldü. Yeni haftanın ilk işlem gününde Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan TÜFE verisi izlenecek. Veri TSİ 15:00’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18304 – 1.18673 – 1.19090 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17785 – 1.17263 – 1.16619 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta TL’nin dolar karşısındaki performansına baktığımızda yaklaşık olarak haftayı yüzde 1.70 oranında değer kazanımı ile kapattığını görüyoruz. Yeni haftaya 8.34 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesinde ‘30 Ağustos Zafer Bayramı’ sebebiyle yurtiçinde piyasalar kapalı olacağında volatilite diğer günlere nazaran bir nebze az olacaktır. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’de online olarak gerçekleşen Jackson Hole sempozyumu takip edilmiş ve bu sempozyumda FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları izlenmişti. Bu konuşmasında Powell güvercin tondaydı ve piyasaların beklediği söylemlerini tekrar etti. Bu güvercin ton ile dolar endeksinde de baskılar oluşurken, USDTRY paritesinde ki aşağı yönlü hareketlenmeler de desteklendi. Yeni haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda yurtiçinden gelecek olan önemli ekonomik veri akışının bizleri beklediğini görüyoruz. Çarşamba günü GSYİH ve Cuma günü gelecek olan TÜFE verileri TL kanadında haftanın önemli ekonomik verileri olarak dikkat çekiyor. Dolar kanadında ise TSİ 17:00’da ABD’den gelecek olan Askıdaki Konut Satışları verisi izlenecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.45109 – 8.55080 – 8.65924 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.30557 – 8.23249 – 8.15638 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta piyasaların gündemi ABD kanadında gerçekleşen Jackson Hole sempozyumu idi. Cuma günü bu sempozyumda FED Başkanı Jerome Powell konuşma gerçekleştirdi ve bu konuşması beklentilere paralel olarak güvercin bir tonda geçti. Powell; tahvil alımının azaltımının bu yıl başlanmasının uygun olabileceğini açıkladı. Diğer söylemlerde sürpriz olmadı. Powell’ın konuşması ile birlikte dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşirken, altın fiyatlarında toparlanmalar yaşandı. Bu toparlanmalar ile birlikte 1800 doların üzerini geçen altın geçtiğimiz haftayı 1817 seviyelerinde kapattı. Yeni haftaya da bu seviyelerde başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasalar yeni günde TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Askıdaki Konut Satışları verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artabilir. Haftaya genel olarak baktığımızda ise Cuma günü ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. FED’in de yakından takip ettiği bu veri küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1830.52 – 1845.84 – 1860.22 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1800.57 – 1790.28 – 1780.84 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebillir.