GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.846 artarak 5.420.156’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 510 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 53 kişi artarak 49.687’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.287.094.
  • Sağlık Bakanı Koca, spor müsabakalarının tedbirlerle seyircili oynanabileceğini açıkladı.
  • Ekonomi politikalarının eşgüdüm içerisinde daha bütüncül bir yaklaşımla oluşturulmasını ve daha etkin uygulanmasını sağlamak,  ekonomik istikrarla ilgili gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek üzere Ekonomi Koordinasyon Kurulu kuruldu. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
  • Varlık Barışı’na başvuru süresi 6 ay uzatıldı.
  • WSJ’de yer alan habere  göre, Biden yönetimi, denetim kurumlarının az sayıda şirketin hakim olduğunu algıladıkları endüstrilerin gözetimini güçlendirmeye yönlendiren bir kararname üzerinde çalışıyor.
  • Fransa’da delta varyantı yeni vakaların yaklaşık %20’sinde görüldü.
  • CNBC’de yer alan habere göre Formula 1, kripto para platformu ile 100 milyon dolarlık sponsorluk anlaşması imzalayacak.
  • Tokyo'da coronavirüs kısıtlamalarının Olimpiyat dönemine kadar uzatılabileceği gündemde.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen ekonomik güven endeksi verisini takip etti. Açıklamaya göre Euro bölgesinde Haziran ayında ekonomik güven endeksi 117.9 seviyesine yükseldi. Bu seviye ise yaklaşık olarak son 21 yılın en iyi seviyesi olarak kayıtlara geçti. Yeni günde ise piyasalar ilk olarak Almanya’dan gelecek olan İşsizlik Oranı verisini takip edecek. Veri 10:55’te açıklanacak. Ardından gözler 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisine çevrilecek. Gelecek olan veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. ABD kanadına baktığımızda ise 15:15’te ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. Cuma günü yine ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisinin öncüsü sayılabilecek bu veri ile birlikte ABD kanadında ki istihdam sektörünün son durumu incelenecek. Son günlerde FED kanadında yetkililerin şahin tutumlarını devam ettirmeleri dolar endeksinin güçlü duruşunun korunmasına vesile oluyor. Diğer yandan küresel bazda delta varyantının artması risk iştahını azaltırken, doların kuvvetlenmesini destekliyor. Haftanın üçüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19429 – 1.19892 – 1.21008 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.18756 – 1.18321 – 1.17633 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayına ilişkin ekonomik güven endeksini açıkladı. Buna göre Türkiye’de ekonomik güven endeksi Haziran ayında 97.8 olarak kayıtlara geçti. Mayıs ayında söz konusu veri 92.6 olarak gerçekleşmişti. Böylelikle ekonomik güven endeksinde yüzde 5.6 oranında artış yaşanmış oldu. Endekste 100 üzerindeki seviyeler ekonomik duruma ilişkin iyimserliği gösterirken; 100 altındaki seviyeler ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor. Son günlerde delta varyantının dünya üzerinde etkisi artarken, bu varyant ile artan vaka sayıları küresel risk iştahını azaltıyor. Azalan risk iştahı ile yatırımcılar dolara yönelirken, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskılar oluşuyor. Diğer yandan FED yetkililerinin son günlerdeki şahin tutumlarını korumaları dolar endeksinin güçlü duruşunu korumasına vesile oluyor. Yeni günde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Ticaret Açığı ekonomik verisini takip edecek. Veri TSİ 10:00’da açıklanacak. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.75001 – 8.77611 – 8.80017 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 8.67609 – 8.61253 – 8.57128 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Doların küresel bazda güçlü duruşu ve ABD tahvil faizlerinde yaşanan yükselişler altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturuyor. FED’in Haziran ayı toplantısı sonrasındaki açıklamalar ve ardından yetkililerin şahinvari açıklamaları dolardaki güçlü duruşu destekliyor. FED’in beklenenden önce faiz artış yoluna gidebileceği ve önümüzdeki FED toplantılarında varlık alımlarının azaltılabileceği beklentileri altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen tüketici güveni verisini takip etti. Buna göre Conference Board tüketici güven endeksi Haziran’da 127.3 olarak gerçekleşti. Bu da Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Yeni günde piyasalar TSİ 15:15’te ABD kanadından gelecek olan ADP özel sektör istihdam verisini takip edecek. Cuma günü gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisinin öncüsü sayılabilecek veri ile birlikte ABD kanadındaki istihdam piyasasının son durumu incelenecek. 17:00’da ise Askıdaki Konut Satışları verisi izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1780.72 – 1800.57 – 1815.68 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1746.70 – 1735.83 – 1723.31 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.