GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 37.674 artarak 4.788.700’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.715 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 339 kişi artarak 39.737’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.255.714.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz.
  • Erdoğan: İş fesih yasağı 30 Haziran'a uzatıldı.
  • Coronavirüs tedbirleri kapsamında tam kapanma 17 Mayıs tarihine kadar sürecek.
  • SPK tarafından, tam kapanma dönemi tedbirleri nedeniyle bilanço bildirim sürelerine 30 gün eklendiği açıklandı.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, İran ile nükleer anlaşma görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini açıkladı.
  • Avrupa Parlamentosu,  AB savunma iş birliğinin desteklenmesi amacıyla Avrupa Savunma Fonu'nun 7,9 milyar euroluk bütçesini kabul etti.
  • İsviçre Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Thomas Moser, bir başka  ülke ile birlikte ilk dijital para testini yapmayı planladıklarını söyledi.

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde Dış Ticaret Dengesi ve Turizm İstatistikleri açıklanacak.
  • Almanya ve Euro Bölgesi’nde öncü GSYH, ABD’de Chicago PMI ön planda olacak.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomilerinden olan Almanya’dan gelen işsizlik oranı verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Almanya’da İşsizlik Oranı Nisan ayında beklentilere paralel olarak yüzde 6.0 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik Oranı Değişimi ise 9K olarak gerçekleşti. Diğer yandan ABD kanadına baktığımızda ise açıklanan büyüme verisi izlendi. Ticaret Bakanlığı’nın öncü verilerine göre ABD ilk çeyrekte yüzde 6.4 oranında büyüme gerçekleştirdi. Son günlerde ABD kanadında aşılama konusu hızlandı ve başarılı bir süreç izleniyor. Ek olarak ABD kanadında gelen öncü veriler pozitif sinyaller veriyor. Haftanın son işlem gününde ise Euro bölgesinden gelecek veri yoğun bir gün yaşanacak. İlk olarak 11:00’da Almanya’dan gelecek olan büyüme verisi takip edilecek. Ardından TSİ 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon, büyüme ve işsizlik oranı verileri Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2092 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafif yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Haftanın son işlem gününde pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21808 – 1.22434 – 1.23129 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.20951 – 1.20001 – 1.19419 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.39 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesinde hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite dün 8.13 seviyelerini test etti. TL’nin haftalık performansına baktığımızda dolar karşısında yaklaşık olarak yüzde 2’nin üzerinde değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Piyasalar TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun ilk enflasyon raporu sunumunu takip etti. Kavcıoğlu; politika faizinin, gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edileceği yönünde ki mesajlarını bu sunumda da vurguladı. Kavcıoğlu’nun sunumda sıkı para politikasının kararlılıkla uygulanmaya devam edileceğini vurgulaması ile birlikte USDTRY paritesindeki aşağı yönlü hareketlenmeler desteklendi. Haftanın son işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelecek ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da Ticaret Açığı ve Turizm Geliri; 11:00’da ise Yabancı Turist Girişi ekonomik verileri izlenecek. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.35010 – 8.48262 – 8.58033 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.10192 – 7.98422 – 7.80951 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Piyasalar Nisan ayının son işlem gününe başlarken, altın fiyatları ayı artıda kapamaya hazırlanıyor. 2021 yılının ilk üç ayını kayıp ile kapatan altın fiyatlarında Nisan ayında yön değişmiş ve yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Nisan ayında ABD hazine tahvil faizlerindeki geri çekilmeler, FED’in güvercin tutumu ve dolar endeksindeki aşağı yönlü hareketlenmeler altındaki yukarı yönlü hareketlenmelerin nedenleri arasında yerini aldı. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen büyüme verisini takip etti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın öncü verilerine göre ABD ilk çeyrekte yüzde 6.4 oranında büyüdü. Çalışma Bakanlığı ise işsizlik maaşı başvurularını açıkladı. Açıklamaya göre 24 Nisan’da sona eren haftada işsizlik maaşı başvuruları 13 bin düşüş gerçekleşti ve böylelikle 553 bin oldu. ABD kanadında aşılama çalışmalarının hız kazanması ile birlikte daha fazla insan işe geri döndü ve böylelikle işsizlik maaşına başvuranların sayısı pandemi döneminden itibaren en düşük seviyelerine indi. Yeni günde piyasalar 17:00’da ABD kanadından açıklanacak Michigan Tüketici Beklentileri verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1775.21 – 1787.21 – 1801.57 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1760.39 – 1745.71 – 1725.33 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.