Ne Oldu?

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bankacılık sektörümüz, uluslararası kriterlere uyumu ve yüksek standartları ile dünyaya örnek olacak konumdadır.
 • Döviz kredisi olan şirketlere 1 ay vadeli bağlanabilen KKM düzenlemesi geldi. Vade başında döviz bozan firma, vade sonunda yine aynı döviz kadar TL alabilecek.
 • Credit Suisse’in, ABD'li zenginlerin vergi kaçırmak için kullandıkları denizaşırı hesapları bildirmeyerek ABD makamlarıyla yapılan bir anlaşmayı ihlal ettiği belirtildi.
 • FDIC, banka iflaslarının 23 milyar dolarlık maliyeti büyük bankaların ödemelerini istiyor.
 • ABD Başkanı'na 1991 ve 2002'de Irak'a yönelik askeri güç kullanma imkanı veren yetkinin resmi olarak iptal edilmesine yönelik yasa tasarısı Senato'dan geçti.
 • ABD Hazine Bakanı Yellen, Dünya Bankası için sermaye artırımı istemediklerini bildirdi.
 • S&P, ABD'de yüksek getirili şirket tahvillerinde temerrüt oranının yıl sonuna kadar iki katına çıkmasını bekliyor.
 • Moody's, ABD'nin ülke kredi profilinde bankacılık krizinden kaynaklanan sınırlı riskler bekliyor.
 • Çin Başbakanı Li: Ekonomi Mart'ta Ocak-Şubat'tan daha iyi.

 

Ne Olacak?

 • Yurt içinde Ekonomik Güven Endeksi açıklanacakken, ABD’de 4Ç22 büyüme verisi ile İşsizlik Başvuruları takip edilecek.
 • S&P’nin Türkiye değerlendirmesini 31 Mart’ta açıklaması bekleniyor.

 

EUR/USD

EURUSD paritesi yatay-pozitif fiyatlanıyor. Küresel piyasalarda "en kötünün geride kaldığı" algısıyla risk iştahında toparlanma takip edlirken Euro da değer kazanıyor. Euro Bölgesi'nde yarın açıklanacak enflasyon verisi önem arz ediyor. Buna göre yıllık enflasyonun %8,5'tn %7,1'e gerilemesi bekleniyor. Çekirdek enflasyonun ise %5,6'dan %5,7'ye yükseleceği öngörülüyor. ABD tarafında ise bankacılık krizinin izleri silinirken toparlanma takip edilse de bugün açıklanacak büyüme verisi parite ve dolar endeksi üzerinde belirleyici olabilir. Fed'in şahin tonunu koruması ve faiz artırımlarına devam mesajı vermesi büyüme endişelerini gündeme getiriyor. ABD ekonomisinin son çeyrekte öncü veride olduğu gibi yıllık %2,7 büyümeye işaret etmesi öngörülüyor.

Destekler: 1.0800 - 1.0759 - 1.0723

Dirençler: 1.0850 - 1.0880 - 1.0928

 

USD/TRY

Dolar/TL paritesinde yükseliş devam ediyor. Yurt içinde önemli bir veri akışı olmazken piyasalarda seçim öncesi belirsizlik fiyatlanıyor. Deprem etkileri ile yurt içi piyasalarda volatilitenin yüksek ve momentumun düşük olması da TL’yi baskılıyor. ABD'de ise bankacılık krizinde "en kötüsünün geride kaldığı" algısıyla küresel risk iştahı toparlanıyor. Riskli varlıklara alımlar gözlemlenirken bugün açıklanacak ABD büyüme verisi odakta bulunuyor. Ülke ekonomisinin son çeyrekte yıllık bazda %2,7 büyümesi öngörülüyor. Beklentinin üzerinde açıklanabilecek veri risk iştahındaki pozitif havayı desteklerken Fed'in faiz artırım patikasında güvercin tutum görmeye ve dolar endeksinde geri çekilmeye neden olabilir. Diğer yandan yarın açıklanacak PCE verisi de enflasyon görünümü için önemli.

Destekler: 19.12 - 19.08 - 19.05

Dirençler: 19.17 - 19.21 - 19.25

 

XAU/USD

Ons altın temkinli seyir izlemeye devam ediyor. Bankacılık krizi sonrasında riskten kaçınmak için ons altına olan talep artmıştı. Dün ise küresel bankacılık krizine dair “en kötüsünün geride kaldığı” algısıyla risk iştahında artış takip edilirken ons altın hafif baskılandı. Bu sabah ise yoğun veri takvimi öncesinde ons altın yatay fiyatlanıyor. Bugün ABD’de dördüncü çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Öncü veride yıllık %2,7 olan verinin teyit edilmesi bekleniyor. ABD ekonomisinin beklentinin üzerinde büyümesi durumunda küresel risk iştahı desteklenirlen Fed’in faizlere ilişkin tutumu güvercinleşebilir. Diğer yandan yarın sabah açıklanacak Çin PMI ve öğlen saatlerinde açıklanacak ABD PCE verileri de ons altın fiyatlamaları için yakından takip edilecek.

Destekler: 1959 - 1948 - 1937

Dirençler: 1973 - 1984 - 2000

 

BRENT

Brent petrol yatay seyrediyor. Küresel bankacılık krizi resesyonu tetikleyecek ve ekonomik aktivitenin yavaşlamasıyla petrol talebi azalacak beklentisi petrol fiyatlarını geri çekmişti. Bu sabah ise petrolde toparlanma sonrasında temkinli seyir takip ediliyor. Bugün açıklanacak ABD GSYİH verisi küresel risk iştahı ve petrol fiyatlamaları üzerinde belirleyici olabilir. Arz tarafında OPEC+’ın Nisan toplantısında üretimi sabit bırakacağı konuşulurken talep tarafında toparlanma takip ediliyor. Dün açıklanan ABD ham petrol stokları verisi son haftalarda artış gösterirken bu hafta 7,5 milyon varil azalışa işaret etti. Diğer yandan yarın sabah dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de açıklanacak PMI verisi de petrol üzerinde belirleyici olabilir.

Destekler: 76.37 - 74.75 - 73.56

Dirençler: 77.56 - 79.12 - 81.09

 

KÜRESEL ENDEKSLER

ABD endeksleri dünü yükselişle tamamladı. Dow Jones %1, S&P500 %1,4 ve Nasdaq %1,8 değer kazandı. Bu sabah ise ABD vadeliler yatay seyrediyor. Asya piyasaları da günü karışık tamamlamaya hazırlanıyor.