GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Sağlık Bakanı Koca Açıklamalarda Bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst karar alma organı olan ve bugün başlayan 73. Dünya Sağlık Asamblesi’nde konuşma gerçekleştirdi. Koca; Türkiye’nin potansiyal vakaları en hızlı tespit eden ülkelerden biri olduğunu, erken evrede tedaviyi tek merkezden başlatarak önemli adımlar atıldığını belirtti. Ek olarak Koca; Türkiye’nin aldığı tedbirlerle hastalığın sınırlardan girmesini 3 ay ertelemeyi başardığını ve bu sürede sağlık sistemini salgına hazır hale getirdiklerini sözlerine ekledi.

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.0818 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi haftanın ilk gününde toparlanma eğilimleri gerçekleştirdi. Dün ekonomik takvimde oldukça cılız bir seyir vardı. Bugün ise piyasalar Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan ZEW ekonomik hissiyat ekonomik verilerini takip edecekler. Bu veriler ile birlikte bölgedeki yatırımcı düşünceleri ne düzeyde bunların ipuçları aranacak. Veriler TSİ 12:00’da açıklanacak ve veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artabilir. ABD kanadında ise TSİ 15:30’da gelecek olan İnşaat İzinleri ile Konut Başlangıçları ekonomik verisi takip edilecek. Ardından TSİ 17:00’da Fed Başkanı Jerome Powell bir konuşma gerçekleştirecek ve bu konuşma piyasalar tarafından yakından izlenecek. Bu konuşmada Powell’ın gelecek günler için neler planladığı ve düşündüğünün ipuçları aranacak. Mayıs ayı başından itibaren yaklaşık olarak %1.5 oranında değer kaybı yaşayan EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinin devamında sırasıyla 1.09711 – 1.10186 – 1.10552 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.08958 – 1.08503 – 1.07697 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisini girdiğimiz hafta ile birlikte TL dikkatleri oldukça üzerine çekiyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği performans ile dolar karşısında, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en fazla değer kazanımı yaşayan para birimlerinden biri olan TL’de gözler TCMB’ye çevrilmiş durumda. Geçtiğimiz hafta sergilediği aşağı yönlü hareketlenmelerine bu haftada devam etmeye çabalayan USDTRY paritesi dün 6.82 seviyelerini test etti. Diğer yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu hafta faiz kararını açıklayacak. Piyasalardaki genel beklenti politika faizinin 50 baz puan düşürülebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Her ne kadar TCMB’nin kararı volatiliteyi oldukça etkileyecek olsa da, piyasanın asıl merak ettiği konu olası swap anlaşması olarak yerini koruyor. Bu konuda atılacak adımlar yada gelecek haber akışları TL varlıkları üzerinde hareketliliği oldukça artıracaktır. Diğer yandan TCMB faiz oranı kararını Perşembe günü açıklayacak. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.92496 – 7.00219 – 7.08687 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82772 – 6.76068 – 6.71332 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz günlerde Fed Başkanı Powell’ın ekonomik toparlanma sürecinin gelecek yılın sonuna kadar sürebileceği uyarısı ve ABD’nin Çin’e yönelik eleştirilerinin derinleşmesi altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler oluşmasına neden olmuş ve 7 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar görülmüştü. Dün Beyaz Saray Danışmanı Hasset açıklamlarda bulundu. Hasset; Çin’in şuanda ticaret anlaşmasına sadık olduğunun görüldüğünü belirtti. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump; ülkenin yeniden açıldığını ve mükemmelliğe yolculuk yapılacağını belirtti. Çin kanadında ise Lider Xi; Virüsün DSO tarafından kontrol altına alındıktan sonra virüse verilen yanıtlar konusunda kapsamlı soruşturmayı Çin’in de destekleyeceğini belirtti. Yapılan açıklamalar piyasalardaki gerginliği bir miktar aldı. Altın fiyatları ise 7 yılın zirvelerinden aşağı yönlü sert hareketlenmeler sergiledi. Yaklaşık olarak dün %1.40 oranında değer kaybı yaşayan altın fiyatlarında gün içerisinde TSİ 17:00’da Fed Başkanı Powell’ın yapacağı konuşma takip edilecek. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1747.78 – 1763.88 – 1778.66 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1722.72 – 1710.88 – 1693.87 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

OPEC ve koalisyonun bu ayın başında devreye giren günlük 10 milyon varillik üretim kısıntısı ile birlikte ABD ve diğer bölgelerde üreticilerin faaliyetlerini kısmaları petrol fiyatlarında kademeli yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına vesile oluyor. ABD’den son gelen veriye göre aktif sondaj kule sayısı ülkede üst üste dokuzunca haftada düşüş yaşadı ve 10 yılı aşkın sürenin en düşük seviyelerine geldi. OPEC Genel Sekreteri Barkindo; yılın ikinci yarısı için görünümün küresel ekonomik toparlanma ile birlikte daha umut verisi olduğu açıklamalarında bulunmuştu. Piyasalar enerji sektöründe yaşanan gelişmeler ve açıklamaları yakından takip etmeye devam ediyor. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak toparlanmaların devamında sırasıyla 36.28 – 39.63 – 41.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 32.40 – 28.56 – 25.33 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz hafta sergilediği zayıf performans ile birlikte haftayı 1.64 seviyelerinde kapatan doğal gaz fiyatları yeni haftaya toparlanma hareketleri ile birlikte başladı. Enerji sektöründe koronavirüs yasaklarının kalkması küresel taleplerde bir miktar toparlanma hareketlerinin yaşanmasına neden oluyor. Piyasalar Perşembe günü Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1.851 – 1.915 – 2.015 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.729 – 1.610 – 1.555 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

Geçtiğimiz günlerde Almanya Anayasa Mahkemesi ve Avrupa Merkez Bankası arasındaki anlaşmazlık ile üzerinde baskı hisseden DAX endeksinde, bölgeden gelen ılımlı açıklamalar bu baskıları bir miktar azalttı. Azalan bu baskılardan destek alan endeks yeni hafta ile birlikte toparlanma hareketleri sergiledi. Diğer yandan Avrupa borsalarında açığa satış yasaklarının kalkması ve yeni normal düzenine adım adım geçilmesi risk iştahını artırıyor. Piyasalar gün içerisinde Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan ZEW ekonomik hissiyat verisini takip edecek. Veriler TSİ 12:00’da açıklanacak. DAX endeksini teknik olarak incelediğimizde toparlanmalarda 11223.6 – 11484.9 – 11733.3 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 10979.9 – 10799.2 – 10686.7 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.