GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Trump’tan Çin’e Yönelik Açıklamalar

Son günlerde Amerika ile Çin arasında gerilimler artarken küresel bazda piyasalar bu gerilimlerden etkileniyor. Son olarak ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya platformu üzerinden açıklamalarda bulundu. Trump; Çin ile ticaret anlaşmasının tam anlamı ile yürürlükte olduğunu, onlarında anlaşmanın gereklerini yerine getireceklerini umduğunu belirtti. Son zamanlarda Trump’ın Çin’e yönelik sert açıklamalarına karşılık bu açıklama piyasalarda bir miktar ılımlı mesaj olarak algılandı.

 

EURUSD

Piyasalar haftanın ilk işlem gününde Euro bölgesinden gelen Tüketici Güveni verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde tüketici güveni -14.7 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise -15.0 idi. Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın varlık alımlarında geçen hafta azalış yaşandığı görüldü. Bu haber akışları euro varlıkları üzerinde volatilitenin bir miktar artmasına neden oldu. Piyasalar Amerika kanadında ise ikinci el konut satışları verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Amerika’da ikinci el konut satışları %9.7 oranında düştü ve 3.91 milyon olarak gerçekleşti. Bu oran ise son 9.5 yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan PMI verileri verileri takip edilecek. Gelecek olan veriler euro varlıklarında hareketliliği artıracaktır. Haftanın ilk işlem gününe 1.1183 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde kademeli olarak yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. EURUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1.13497 – 1.14226 – 1.14986 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1.12309 – 1.11629 – 1.11004 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar haftanın ilk işlem gününde yurtiçinden gelen tüketici güveni verisini takip etti. Türkiye İstatistik Kurumu ve TCMB işbirliği ile yürütülen çalışma sonrasında mevsim etkilerinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre %5.2 oranında arttı. Böylelikle Haziran ayında endeks 62.6 olarak gerçekleşti. Küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde baskı oluşmasına neden oluyor. Diğer yandan bu hafta TL kanadında piyasaların gündeminde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı var. Bankanın Haziran toplantısı Perşembe günü gerçekleşecek ve piyasalardaki beklentiler 25 ile 50 baz puanlık bir indirim olabileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Bilindiği gibi banka Mayıs ayı toplantısında 50 baz puanlık faiz indirimine gitmiş ve karar sonrasında USDTRY paritesinde bir miktar gerileme yaşanmıştı. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 6.86095 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Koronavirüs pandemisinde küresel bazda ikinci dalga endişelerin artması küresel risk iştahında azalmalara neden oluyor. Bu da güvenli liman taleplerini artırırken altına geçişleri artırıyor. Diğer yandan Çin’in ulusal güvenlik yasası teklifinin detaylarını açıklaması ve Hong Kong’ta artan belirsizlik risk iştahının azalmasının diğer nedenleri olarak yer alıyor. Ek olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde ABD’nin Çin’den tamamen kopabileceği tarzındaki açıklamaları gerilimleri daha da derinleştirdi. Bu gelişmeler ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarında yaklaşık olarak son 8 yılın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleşiyor. Piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Bununla birlikte gün içerisinde ABD’den gelecek olan ekonomik veriler izlenecek. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1766.07 – 1791.24 – 1809.67 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1745.47 – 1731.94 – 1717.78 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs vakalarında küresel bazda artış meydana gelmesi ikinci dalga endişelerini oluşturmuş ve bu endişeler küresel petrol taleplerini zedeleyebileceği korkularını oluşturmuştu. Bu korkular ise fiyatlar üzerinde bir miktar baskı oluşturmuştu. Fakat Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bir Selman Perşembe günü OPEC+ toplantısında, koalisyonun petrol piyasasını yeniden dengeye getirme yolunda olduğunu ve toparlanmaya ilişkin umut verici işaretlerin bulunduğunu belirtmesi piyasada olumlu karşılandı. Diğer yandan Brent petrolde backwardation durumu söz konusu. Sonraki vadeli kontratın öncekinden daha ucuz olma olayını belirten bu durum arzın sıkıştığına yönelik sinyaller verebiliyor. Piyasalar küresel çapta yaşanan gelişmeleri ve gelebilecek haber akışları yakından izliyor. Tüm bunlar ışığında Brent petrol 43 dolar düzeylerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Haftanın ikinci işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.29 – 44.89 – 46.53 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.28 – 40.95 – 39.88 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz hafta ile birlikte toparlanma hareketleri gerçekleştirmeye çabalayan doğal gaz fiyatları dün 1.71 seviyelerini test etti. Fakat bu seviyelerde uzun süre tutunamayan fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Piyasalar küresel bazda koronavirüs salgınında ikinci dalga endişelerini yakından takip ediyor. Diğer yandan hafta içerisinde Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları diğer takip edilecek önemli konu başlığı olarak karşımıza çıkıyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.710 – 1.756 – 1.823 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.637 – 1.598 – 1.547 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.