GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Türkiye’nin Koronavirüs İle Mücadelesinde Son Durum

Küresel bazda tüm dünya koronavirüs pandemisi ile mücadele ederken, Türkiye bu mücadeleye Mart ayının sonlarında başladı. Genel olarak baktığımızda diğer ülkelere nazaran daha başarılı bir mücadele veren ülkemizde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor. Son açıklamalara göre; son 24 saatte 1148 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. 19 vatandaşımız ise hayatını kaybetti. Böylelikle toplam vaka sayısı 205 bin 758; toplam can kaybı ise 5 bin 225 oldu.

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.1248 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Yeni haftaya başladıktan itibaren kademeli hafif yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesinde piyasalar gün içerisinde Almanya’dan ve Euro bölgesinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak 09:00’da Almanya’dan Fabrika Siparişleri verisi izlenecek. Ardından Euro bölgesinden gelecek olan PMI verileri takip edilecek. Veriler sırasıyla saat 10:30 ve 12:00’da açıklanacak. Bunlarla birlikte geçtiğimiz Cuma günü Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Olli Rehn Euro bölgesi ekonomisinin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Rehn; orta vadede korona krizinin etkisinin açık bir şekilde enflasyondan ziyade dezenflasyon şeklinde olacağını belirtti. Diğer yandan geçtiğimiz hafta Euro bölgesinden gelen işsizlik verisi takip edilmiş ve Mayıs ayında veride hafif artış yaşandığı görülmüştü. Yeni haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13022 – 1.13497 – 1.14212 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12218 – 1.11897 – 1.11458 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelen enflasyon verisini takip etti. Gelen veriye göre Haziran ayında enflasyon tahminlerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Türkiye’de Haziran ayında enflasyon aylık bazda %1.13 oranın arttı. Yıllık bazda ise %12.62’ye yükseldi. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda %10.32 oranından %11.64 oranına yükseldi. Veri ile birlikte TL varlıkları üzerinde volatilite bir miktar artmıştı. Diğer yandan Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan enflasyon konusunda açıklamalarda bulundu. Erdoğan; enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte kararlı olduklarını ve bunun başarılacağını belirtti. Yeni haftaya 6.86 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Özellikle 17:00’da gelecek olan ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi PMI verisi küresel bazda volatiliteyi bir miktar artırabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86542 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Küresel bazda koronavirüs pandemisinde artan vaka sayıları endişeleri zaman zaman gün yüzüne çıkartıyor. Bu endişeler ise küresel risk iştahını azaltırken, güvenli limanlara olan tlebi artırıyor. Tüm bunlarla birlikte altın fiyatları kazançlarını koruyor. Bu kazançlar ile birlikte altın üst üste dört haftalık kazanç serisini başardı. ABD’de Teksas yaleti ikinci en büyük günlük vaka sayısını geçen hafta açıklamasının ardından halka maske takma zorunluluğu getirdi. Bununla birlikte Florida eyaletinin en büyük yerleşim birimi Miami-Dade sokağa çıkma yasağı uygulayacak. Tüm bu yaşananlar zaman zaman altında hareketliliği artırıyor. Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen aylık istihdam verisi olumlu bir tabloya işaret ederken, haftalık işsizlik maaşı başvuruları virüsün yayılması ile birlikte bazı eyaletlerin yeniden açılma planlarını askıya almaları ile birlikte zıt bir tabloyu gösterdi. Yeni haftaya 1774 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında piyasalar TSİ 17:00’da ABD’den gelecek olan ISM İmalat Dışı Satın Alma Yöneticileri Endeksi verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1779.04 – 1791.24 – 1809.67 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1766.36 – 1756.89 – 1748.23 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol sahası hizmeti şirketi olan Baker Hughes haftalık verilerini yayımladı. Bu verilere göre Ameirka’da petrol sondaj kulesi sayısı 2 Temmuz’da son bulan haftada bir önceki haftaya nazaran 3 adet azaldı ve 185’e geriledi. Bu seviye ise Haziran 2009 yılından itibaren en düşük seviye olarak kayıtlara geçti. Diğer yandan Amerika kanadından gelen ekonomik verilerin genel anlamda piyasaları tatmin etmesi ABD’de koronavirüs vaka sayılarındaki sert artışları bir miktar gölgeledi. Bu da petrol fiyatlarını destekledi. Geçtiğimiz hafta Rusya Enerji Bakanı Novak; OPEC anlaşmasının mevcut kesinti kotalarıyla uzatılmasına yönelik bir karar alınmadığını belirtti ve mevcut anlaşmaya göre taraf ülkelerin üretimlerinin 1 Ağustos’ta itibaren artacağını belirtti. Yeni haftanın ilk işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.85 – 45.07 – 45.79 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.08 – 41.20 – 40.01 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz hafta piyasalar Amerika’dan gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da geçtiğimiz hafta doğal gaz stokları 65B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 78B olarak gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte volatilite bir miktar artmıştı. Yeni haftaya 1.73 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında bir miktar kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler görüldü. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.801 – 1.856 – 1.902 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.754 – 1.674 – 1.605 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir