GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Türkiye’nin Güncel Koronavirüs Mücadelesi

2020 yılı itibariyle küresel bazda dünya koronavirüs pandemisi ile mücadele ediyor. Türkiye virüs ile mücadelesine Mart ayının sonlarında başladı ve günümüze kadar diğer ülkelere kıyasla başarılı bir mücadele geçirdi diyebiliriz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her gün güncel olarak kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor. Son gelen haber akışlarına göre Türkiye’de son 24 saatte 947 kişiye Kovid-19 tanısı kondu. 17 kişi ise koronavirüs nedeniyle can kaybı yaşadı. 1013 kişi ise iyileşti. Böylelikle toplam vaka sayısı 215 bin 940; can kaybı ise 5 bin 419 oldu.

EURUSD

Euro varlıkları için haftanın en önemli günlerinden biri bugün. Avrupa Merkez Bankası bugün politika toplantısını gerçekleştirecek. Toplantı sonrasında ise faiz oranı kararı açıklanacak. Piyasalardaki beklentilerin faiz oranında değişikliğe gidilmeyeceği yönünde ağırlık kazanmmış durumda. Karar TSİ 14:45’te açıklanacak. Karar ardından TSİ 15:30’da AMB Başkanı Lagarde mikrofon başına geçecek ve basın açıklaması yapacak. Piyasalar bu açıklamalardan önümüzdeki günlere dair ipuçları çıkarmaya çalışacak. Diğer yandan Amerika kanadından da önemli ekonomik veriler izlenecek. TSİ 15:30’da gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Perakende Satışlar verileri Küresel bazda hareketliliği artıracaktır. Bu sebeple gün içerisinde EURUSD paritesinde volatilite diğer günlere nazaran bir miktar daha fazla olabilir. Son günlerde koronavirüs aşısına ilişkin olumlu gelişmeler risk iştahını bir miktar artırdı. Bu da doların G-10 ülkelerinin para birimleri karşısında bir miktar zayıflamasına neden oldu. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.14495 – 1.14965 – 1.15698 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.13719 – 1.13052 – 1.12606 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Uzun süredir dar bir bantta 6.86 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam eden USDTRY paritesinde bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar devam ediyor. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Temmuz ayına dair Bütçe Dengesi verisini takip edecek. Veri TSİ 11:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte TL varlıkları üzerinde volatilite bir miktar artabilir. Diğer yandan koronavirüs aşısına ilişkin küresel bazda gelen olumlu haber akışları gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskıların bir miktar azalmasına neden oldu. Bu da TL’de bir miktar rahatlama yaşattı. Diğer yandan küresel risk iştahında bir miktar toparlanma yaşandı ve dolarda değer kayıpları hissedildi. Gün içerisinde Amerika kanadına baktığımızda önemli ekonomik verilerin bizi beklediğini görüyoruz. TSİ 15:30’da bölgeden gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Perakende Satışlar verileri küresel bazda dolarda volatilitenin artmasına neden olacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86810 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son günlerde koronavirüs aşısının geliştirilmesine ilişkin ilerlemeler yaşandığına dair piyasalara düşen haber akışları küresel risk iştahında toparlanmalar yaşanmasına neden oldu. Risk iştahındaki artış ile birlikte Amerikan doları G-10 ülkelerinin para birimleri karşısında bir miktar değer kaybı yaşadı. Bu değer kaybından destek bulan altın fiyatları ise 1.800 doların üzerinde tutunmaya devam etti. Piyasalar gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranı kararını ve Amerika kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Haber akışları volatilitenin artmasına neden olacaktır. Haftanın dördüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde ise 1818.63 – 1829.93 – 1835.05 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1802.26 – 1795.60 – 1787.15 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

OPEC ve koalisyon ülkelerinin enerji ve petrol bakanları dün video konferans yolu ile 20. Ortak Bakanlar İzleme Komitesi Toplantısını gerçekleştirdiler. Toplantı ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), ham petrol üretim kesintisi miktarını günlük 2 milyon varil azaltma kararı aldı. OPEC Lideri Suudi Arabistan’ın Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman; koalisyonun günlük ham petrol üretimini 1 Mayıs-31 Temmuz döneminde 9.7 milyon varil azaltma anlaşmasının devam ettiğini belirtti. Bu sebeple söz konusu azaltma miktarı 1 Ağustos itibari ile başlayacak. Rusya Enerji Bakanı Novak; OPEC+ ülkelerinin artan petrol üretiminin küresel petrol piyasasını etkilemeyeceğini, söz konusu ek üretimin koalisyon ülkelerinin iç piyasasında kullanılacağı belirtti. Bir sonraki OPEC toplantısı önümüzdeki ayın 18’inde gerçekleşecek. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 42.80 seviyelerinde başlangıç yapan Brent petrolü hafta içerisinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.11 – 45.07 – 45.79 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.50 – 41.20 – 40.05 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.78 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında geçtiğimiz günlerde bir miktar gevşeme hareketleri yaşansa da, fiyatlar haftaya başlangıç seviyelerinin yakınlarında gerçekleşmeye devam ediyor. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte doğal gaz fiyatları üzerinde volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.850 – 1.902 – 1.978 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.750 – 1.674 – 1.605 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.