Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 21.655 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 213 kişi olduğu açıklandı.
 • Sağlık Bakanı Koca: Nu varyantı kaynaklı artan vakalar sebebiyle; Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımız yoluyla bu geceden itibaren seyahat edilmesine izin verilmeyecektir.
 • Yeniden değerleme oranı %36,2 ile Resmi Gazete’de yayımlandı.
 • Capital Intelligence Ratings, Türkiye'nin uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden notlarının görünümünü Durağan'dan Negatif'e indirdi.
 • Devlet Denetleme Kurulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine döviz piyasasındaki manipülasyon iddialarının araştırılması için çalışmalara başladığı belirtildi.
 • Yeni coronavirüs varyantının adı Omicron olarak açıklandı.
 • AB: BioNTech-Pfizer'in 100 günde aşısını varyantlara karşı uyarlaması gerekiyor.
 • Omicron varyantı İngiltere, Almanya, Çekya ve İtalya'da görülürken ülkeler varyantın yayılmasını kontrol altına almak için yeni önlemleri değerlendiriyor.
 • Dünya Sağlık Örgütü, ‘’Omicron varyantının daha hızlı yayıldığına dair net kanıt yok’’ derken, Afrika'nın güneyindeki ülkelerle sınırların kapatılmaması çağrısında bulundu.
 • AB ve ABD, Afrika ülkelerinden seyahatleri durdurdu.
 • Atlanta Fed Başkanı Bostic, yeni varyantın yarattığı endişelere rağmen varlık alımlarını hızlandırmaya açık olduğunu belirtti.
 • ECB Başkanı Lagarde: ‘’Enerji fiyatları enflasyonunda ikinci yarıda gevşeme bekliyorum.’’ açıklamasında bulunurken, enflasyonun Ocak’tan itibaren düşmesini bekliyor.
 • ECB/Panetta: Avrupa'da enflasyonda yükseliş geçici, müdahaleye gerek yok.

EURUSD

Küresel bazda piyasaların gündeminde koronavirüsün yeni varyantı Omicran var. Gelen son açıklamalara göre bu varyant İngiltere, Almanya ve İtalya’da görüldü. Bu varyanta karşılık bazı ülkeler Güney Afrika’dan gelen uçuşlarını yasakladı. Bazı Avrupa ülkeleri ise artan vakalara karşılık yeni tedbirlerin uygulanabileceğini belirtiyor. Bu haber akışları Euro varlıkları üzerinde baskılar oluşmasına neden oluyor. Yeni haftaya 1.1305 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde piyasalar yeni günde Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. Veri TSİ 16:00’da açıklanacak. Ardından gözler TSİ 20:15’te konuşma yapması beklenen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’a çevrilecek. Haftaya genel olarak baktığımızda yarın Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi Euro varlıkları için en önemli ekonomik verilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Dolar kanadına baktığımızda ise haftanın son işlem gününde açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verileri küresel bazda volatilitenin artmasına neden olacaktır. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13241 – 1.13762 – 1.14426 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.12375 – 1.11742 – 1.11148 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz günlerde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeleri hız kazanan USDTRY paritesi tarihi rekor seviyeleri kırmış ve bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirmişti. TCMB’nin faiz oranlarında indirim kararları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz konusunda açıklamaları ve küresel bazda koronavirüsün yeni varyantı olan Omicran, TL varlıkları üzerinde baskıların oluşmasına neden oldu. Bu gelişmeler ile birlikte yeni haftaya 12.26 seviyelerinde başlangıç yapan paritede piyasalar yeni günde yurtiçinden gelecek olan Ekonomik Güven Endeksi ve Ticaret Açığı ekonomik verilerini takip edecek. Veriler ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Genel olarak haftalık ekonomik takvime baktığımızda ise Cuma günü ABD kanadında açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verileri küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. Bununla birlikte koronaivürüsün yeni varyantı endişeleri bir miktar artırdı. Artan endişeler ise gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde baskılar oluşturuyor. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 12.85 ve 13.45 seviyeleri direnç noktaları olarak; 12.22 – 11.65 – 11.30 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

FED kanadından gelen şahinvari açıklamalar ve FED’in önümüzdeki yıl sıkılaşma adımları atabileceğine yönelik beklentiler altın fiyatları üzerinde baskılar oluşmasına neden olmuş ve altın 1800 doların altında fiyatlamalar gerçekleşmesine neden olmuştu. Fakat geçtiğimiz hafta koronavirüsün yeni varyantı olan Omicran’ın küresel bazda endişeleri artırması altında yukarı yönlü hareketlenmeleri hızlandırdı. Bu hareketlenmeler ile birlikte Cuma günü 1815 seviyelerini gören altın, haftayı 1785 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni günde piyasalar TSİ 18:00’da ABD kanadından gelecek olan Askıdaki Konut Satışları verisini takip edecek. Genel olarak ekonomik takvime baktığımızda ise Cuma günü yine ABD kanadında açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verileri küresel bazda hareketliliği artıracaktır. Yeni varyant hakkında haber akışları ise altının güvenli liman özelliğini ön plana çıkarabilir. Yeni haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800 – 1813 - 1825 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1782 – 1770 - 1758 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.