Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 22.291 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 76 kişi olarak açıklandı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz’de açtığımız kuyular ilk değildir elbette son da olmayacaktır.
 • Sağlık Bakanı Koca: (Covid-19) Şu an aktif vakalarımızın yaklaşık %87’si aşısı tamamlanmamış kişiler. Hastanede yatan hastalarımızın %95’i aşısı tamamlanmamış kişiler.
 • Koca: Bağışıklık sağlanmadan yapacağımız her tedbirsizlik bizi istemediğimiz sınıra yaklaştırır.
 • Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi. Varlık alımını sürdüreceğini yineledi.
 • Fed: Enflasyon geçici faktörler nedeniyle yüksek. Destekleyici politika enflasyon bir süre için %2 hedefinin üzerinde ılımlı şekilde kalana kadar devam edecek.
 • Fed Başkanı Powell: Toparlanma tamamlanana kadar politika destekleyici kalmaya devam edecek.
 • Powell: Faiz artırımını düşünmekten hala uzak bir noktadayız. Faiz artırımını düşünmenin yakınından bile geçmiyoruz.
 • Powell: Varlık alımlarının azaltım zamanlaması ekonomide gelecek verilere bağlı olacak.
 • Powell: Delta varyantının sağlık sonuçları olacak, ancak son dalgalar ekonomi üzerinde daha az etki gösterdi.
 • ABD’de Senatörlerin 1,2 trilyon dolarlık altyapı tasarısının içeriği üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıklamasının ardından tasarının görüşmelerine başlanması için ilk adım atıldı.
 • İngiltere, Covid-19 aşısının 2 dozunu yaptıran AB ve ABD vatandaşlarına karantina zorunluluğunu kaldıracağını açıkladı.
 • Çin Merkez Bankası bir açıklama yaparak bugün 5 milyar yuan tutarında  bono swap operasyonu düzenleyeceğini duyurdu.

EURUSD

Haftanın dördüncü işlem gününe başlarken piyasalar ABD kanadında FED’in gerçekleştirdiği Temmuz ayı para politikası kurulu toplantısını takip etti. Bu toplantı sonrasında FED beklentilere paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Bununla birlikte yapılan açıklamada en az 120 milyar dolarlık varlık alım programının süreceği belirtildi. Ardından FED Başkanı Powell bir basın toplantısı düzenledi ve ekonomik toparlanma toparlanana kadar para politikasının destekleyici kalmaya devam edeceği, varlık alım programındaki değişikliklerin verilere bağlı olacağını ve enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde ikinin üzerinde seyretmesini tahmin ettiklerini belirtti. Açıklamalar ve karar ile birlikte küresel bazda volatilite arttı ve EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Yeni günde ise piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan ekonomik verileri izleyecek. İşsizlik Oranı ve Enflasyon verileri sırasıyla TSİ 10:55 ve 15:00’da açıklanacak. 14:30’da ise Avrupa MB toplantı tutanakları izlenecek. ABD kanadında ise 15:30’da gelecek olan GSYİH ve 17:00’da Askıdaki Konut Satışları verileri dolar endeksinde volatiliteyi artıracaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18795 – 1.19003 – 1.19208 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18501 – 1.18054 – 1.17633 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

TCMB Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmelerini verilerini yayınladı. Bu verilere göre TCMB’nin resmi varlıkları haziran ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 6.1 arttı ve böylelikle 97.7 milyar dolara ulaştı. Diğer yandan piyasalar ABD kanadında FED toplantısını takip ettiler. Haftanın en önemli ekonomik gelişmelerinden biri olan bu toplantı sonrasında FED beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmiyor. Bununla birlikte FED en az 120 milyar dolarlık varlık alım programının sürdürüleceğini belirtti. Karar sonrasında dolar endeksinde volatilite artarken aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmelerden destek bulan USDTRY paritesinde de aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Yeni güne 8.55 seviyelerinde başlayan paritede piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Türkiye Ekonomik Güven Endeksi verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak. Dolar kanadına baktığımızda ise TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları volatiliteyi artırabilecek ekonomik veriler olarak öne çıkıyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.61281 – 8.65089 – 8.71038 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.50024 – 8.45016 – 8.40300 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1801 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları, haftanın dördüncü işlem gününe 1806 seviyelerinde başlangıç yaptı ve bir miktar kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeleri destekleyen başlıca unsurlardan biri ise dolar endeksinin aşağı yönlü hareketi. FED toplantısı dün sona erdi ve banka beklentilere paralel olarak faiz oranlarında ve varlık alım programında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylelikle 120 milyar dolarlık varlık alım programının sürdürüleceği belirtilirken, varlık alım programındaki değişikliklerin verilere bağlı olacağı dile getirildi. Karar ardından Powell yaptığı açıklamada; FED’in faiz artırmayı düşünmeye hiç yakın olmadığını, pandeminin varolduğu sürece kimsenin güvende olmadığını ve enflasyonda yükselişin büyük bir kısmının ekonominin yeniden açılmasına bağlı ve geçici olduğunu belirtti. Yeni günde ise gözler tekrar ABD’de olacak. Ülkeden TSİ 15:30’da gelecek olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verileri küresel bazda volatiliteyi artırabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1825.29 – 1832.19 – 1845.83 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1800.31 – 1790.69 – 1775.14 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.