GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 5.283 artarak 5.414.310’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 431 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 58 kişi artarak 49.634’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.280.558.
  • S&P, Türkiye'de 2021'de %6,1, 2022'de %3,3, 2023'te %3,1, 2024'te %3,1 büyüme bekliyor.
  • Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelen uçuşlar yeni bir karar alınıncaya kadar durduruldu.
  • Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden, Türkiye'ye girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek.
  • Elazığ'ın Maden ilçesinde 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
  • MKE'nin A.Ş. olmasını düzenleyen kanun teklifi, komisyonunda kabul edildi.
  • Fed Başkan Yardımcıs Richard Quarles, yüksek enflasyona neden olan tedarik zinciri dengesizlikleri ve güçlü talebin geçici olduğunu söyledi.
  • Richmond Fed Başkanı Barkin, ABD'nin Fed'in varlık alımlarında  azaltımı değerlendirmeye başlamasına imkan verecek şekilde, enflasyon  hedefi konusunda "önemli ilerleme" sağladığını söyledi.
  • Portekiz ve İspanya, Covid-19’un delta varyantı endişeleri sebebiyle İngiltere’den gelen ziyaretçilere yeni kısıtlamalar getirdi.
  • İngiltere Sağlık Bakanı Javid, artan vaka sayısına rağmen 19 Temmuz olarak planlanan açılma tarihini ertelemek için neden görmediklerini söyledi.

EURUSD

Yeni haftaya 1.1934 seviyelerinde başlangıç yapan EURUD paritesinde haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izlendi. FED’in son gerçekleştirdiği para politikası toplantısı sonrasında faiz artırımına dair beklentiler arttı. Artan bu beklentiler zaman zaman dolar endeksini desteklerken, EURUSD paritesinde de baskılar oluşmasına neden oluyor. FED kanadında bunlar yaşanırken Avrupa Merkez Bankası ise güvercin tondaki duruşunu halen koruyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, ekonomik toparlanma olduğuna dair net işaretler görene kadar desteklerin çekilmemesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Piyasalar yeni güne başlarken gözler Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan TÜFE verisinde olacak. Veri TSİ 09:00’da açıklanacak. Ardından 17:00’da ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisi izlenecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde küresel bazda volatilite artacaktır. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20006 – 1.21008 – 1.21933 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18943 – 1.18321 – 1.17633 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftada dalgalı bir seyir izleyen USDTRY paritesi az da olsa aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Fakat son günlerde dolar kanadında şahinvari yorumlar gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskılar oluşturuyor. 15-16 Haziran’da gerçekleşen Fed toplantısı sonrasında faiz artışlarının beklenenden önce gerçekleşebileceği ve varlık alım programının azaltılmasının önümüzdeki toplantılarda gündeme geleceği belirtilmiş ve toplantı sonrasında da yetkililerden şahin açıklamalar gelmeye devam etmişti. Bu gelişmeler ise zaman zaman TL üzerinde baskı oluştururken, parite tarihi zirve seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Ekonomik Güven Endeksi verisini takip edecek. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite bir miktar artacaktır. 17:00’da ise ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici güveni verisi dolar endeksindeki hareketliliği artıracaktır. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.73328 – 8.76218 – 8.80017 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.66144 – 8.61116 – 8.57128 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatlamalarında ‘Fed Kararı’ sonrasındaki hava halen devam ediyor. 15-16 Haziran’da FED’in para politikası toplantısı sonrasında faiz artışlarının beklenenden önce ve varlık alımlarının azaltılması ise önümüzdeki toplantılarda beklenmeye başlandı. Bununla beraber Fed yetkililerinin şahinvari açıklamaları da takip edildi ve devam etti. Bu gelişmeler ise altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturuyor. Öyle ki altın fiyatları Haziran ayının sonlarına yaklaşırken, son 5 yılın en kötü Haziran ayı performanslarından birine gidiyor. Haftanın ikinci işlem gününe baktığımızda piyasaları sert etkileyebilecek yoğun ekonomik veri akışı bulunmuyor. TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisi takip edilecek. Veri ile birlikte dolar endeksindeki volatilite artacaktır. Cuma günü ise yine ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800.57 – 1815.68 – 1825.61 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1760.43 – 1745.75 – 1735.83 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.