GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 40.444 artarak 4.751.026’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.728 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 341 kişi artarak 39.398’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.212.461.
 • Sağlık Bakanı Koca: Biontech aşısında iki doz arası 6-8 haftaya çıkarıldı. Mutasyonlar zamanla virüsün hasta etme kabiliyetini sınırlayacak.
 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Biden'in Ermeni Soykırımı’na ilişkin sözleri bir sürpriz olmamalı. Biden, Erdoğan ile iyi bir görüşme yaptı. ABD, S – 400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmesi için Türkiye'yi oldukça doğrudan uyardı.
 • Antony Blinken, Türkiye’yi ve tüm ABD müttefiklerini, daha fazla Rus silahı satın almaktan kaçınmaları konusunda uyararak, bunun daha fazla yaptırımı tetikleyebileceğini ifade etti.
 • Koca: Aşı tedariki önümüzdeki iki ay için güçleşiyor ancak sonrasında aşı bolluğu yaşanması bekleniyor.
 • Koca: İstanbul'da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı görüldü
 • Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi.
 • Fed Başkanı Jerome Powell, "Sözlü yönlendirmemizle birlikte politikamız ekonomiyi desteklemeye devam edecek" dedi.
 • Powell: Varlık alımlarını azaltmayı konuşmaya başlamanın zamanı değil.
 • Fed: Tahvil alımları hedefler konusunda daha fazla ilerleme sağlanana kadar devam edecek.
 • Fed: Aylık 80 milyar dolar tutarında Hazine kağıdı ve 40 milyar dolar tutarında mortgage destekli menkul kıymet alımı maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine doğru önemli ilerleme sağlanana kadar devam edecek.

EURUSD

Haftaya 1.2092 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Almanya kanadından gelen GFK Tüketici Güven Endeksi verisi takip edildi. Veri -8.8 ile beklentilerin oldukça altında geldi. Beklentiler ise -3.5 seviyeleri idi. Ardından Avrupa Merkez Bankası Lagarde’ın konuşması takip edildi. Lagarde; koronavirüs krizinin ekonomiye etkisinin en kötüsünün geride kaldığını söylemek için erken olduğunu, hala aşağı yönlü risklerin mevcut olduğunu ve ekonominin mali ve parasal desteklere ihtiyacı olduğunu belirtti. Ardından sözler ABD kanadına çevrildi ve FED’in faiz oranı takip edildi. FED beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Ek olarak en az 120 milyar dolar olan aylık varlık alım programının sürdürüleceği belirtildi. Ardından FED Başkanı Powell açıklamalarda bulundu. Powell; sözlü yönlendirmeler ile birlikte FED’in politikasının ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini, varlık alımlarının azaltmayı konuşmaya başlamanın zamanı olmadığını belirtti. Yeni günde Almanya’dan gelecek olan İşsizlik Oranı ve TÜFE verileri izlenecek. Veriler sırasıyla 10:55 ve 15:00’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.21808 – 1.22434 – 1.23129 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.20945 – 1.20001 – 1.19419 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftaya 8.39 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve parite 8.18 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki volatilitenin bir miktar azalması, dolar endeksinin aşağı yönlü hareketlenmeleri ile birlikte USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Ardından küresel bazda gözler ABD kanadına çevrildi. FED Nisan ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi ve kararını açıkladı. Karar beklentilere paralel olarak gerçekleşti ve FED faiz oranında bir değişikliğe gitmedi. Ek olarak 120 milyar dolar olan aylık varlık alım programının sürdürüleceği belirtildi. Ardından FED Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edildi. Powell; sözlü yönlendirme ile ekonominin desteklenmeye devam edileceğini, varlık alımlarını azaltmayı konuşmaya başlamanın zamanı olmadığını belirtti. Ek olarak Powell; tahvil alımını azaltmadan önce FED hedeflerine doğru ilerlemenin olduğunun görülmesi gerektiğini belirtti. Güvercin FED ardından dolar endeksindeki baskılar arttı ve USDTRY paritesinde gevşemeleri destekledi. Gün içerisinde 15:30’da ABD’den gelecek olan GSYİH verisi takip edilecek. USDTRY paritesinde 8.35010 – 8.48262 – 8.58033 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.10192 – 7.98422 – 7.80951 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Nisan ayı ile birlikte yönünü yukarı çeviren altın fiyatlarında ayın sonlarına yaklaşırken, altın Nisan başından itibaren yüzde 4’ün üzerinde fiyatlamalarına devam ediyor. ABD kanadında tahvil faizlerindeki geri çekilmeler, ABD Başkanı Biden’ın sermaye kazançlarındaki vergilendirmeleri artıracağını planlaması, dolar endeksindeki gevşemeler altın fiyatlarını yukarı yönlü destekledi. Dün de ABD kanadında FED’in faiz oranı kararı ve Powell’ın açıklamaları altın fiyatlarındaki volatiliteyi artırdı. Beklentilere paralel olarak FED faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Varlık alım programı da 120 milyar dolar olarak devam edecek. Bununla birlikte FED Başkanı Powell; tahvil alımını azaltmayı, faizleri artırmayı değerlendirebilmek için virüsün kontrol altına alınması gerektiğini, varlık alımlarını azaltmayı konuşmaya başlamanın henüz erken olduğunu belirtti. Güvercin FED ve Powell ile birlikte altın fiyatlarında volatilite arttı ve yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazandı. Yeni günde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan GSYİH verisini takip edecek. Veri ile birlikte fiyatlardaki volatilite artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1801.57 – 1815.82 – 1830.61 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1775.21 – 1760.39 – 1745.71 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.