GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 29.058 artarak 3.208.173’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.305 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 153 kişi artarak 31.076’ya yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.957.093.
 • Sağlık Bakanı Koca: Korkum şu, AB her an AB dışına aşı satışına sınırlama ve hatta yasak getirebilir. Herkes kendi vatandaşı öncelikli olsun istiyor. Bu yasağı getirmelerinden önce ne alırsak alalım diyoruz.
 • Türkiye'de 60 yaş üzerine Covid aşısı için randevu sistemi açıldı.
 • ABD Başkanı Biden'dan Erdoğan'a mektup: Salgından etkilenenlerin acısını paylaşıyorum.
 • Biden 22-23 Nisan’da sanal ortamda düzenlenecek İklim Zirvesi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da davet etti.
 • ABD’nin yaptırım uyguladığı Çin ve İran Dışişleri Bakanları, 25 yıllık bir iş birliği anlaşması imzaladı.
 • ABD Ticaret Temsilcisi Tai, ABD ekonomisinin Çin'e yönelik gümrük tarifelerini yakın zamanda kaldırmaya hazır olmadığını belirtti.
 • İran ile 25 yıllık bir iş birliği anlaşması imzalayan Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Orta Doğu turu kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret etti.
 • Biden, İngiltere Başbakanı Johnson ile yaptığı telefon görüşmesinde, demokratik devletlerin Çin'in başlattığı Kuşak ve Yol Projesi'ne karşılık benzeri bir girişimde bulunmasını önerdi.
 • BDDK bankacılık hesaplarından kaynaklanan faiz oranı riskinin ölçümüne ilişkin yönetmelikte değişiklik yaptı.
 • Almanya Başbakanı Merkel coronavirüs tedbirlerinin sıkılaştırılmasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Merkel gerekirse federal yasaları tedbirlerin sıkılaştırılması için hayata geçireceklerini vurguladı.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta dolar endeksinin de toparlanma hareketleri ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.70 oranında değer kaybı ile tamamlamıştı. Yeni haftaya 1.1792 seviyelerinde başlangıç yapan paritede piyasalar hafta içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından takip ettiği veri Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Veri Çarşamba günü açıklanacak. Bununla birlikte yarın ise Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya’dan açıklanacak olan TÜFE verisi yakından izlenecek. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip edecek. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son 5 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1.18267 – 1.18906 – 1.19933 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17441 – 1.16885 – 1.16106 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta oldukça sert fiyatlamalar gerçekleştiren TL kanadında piyasalar yoğun bir haftayı geride bıraktı. TCMB kanadında beklenmedik başkan değişikliği ile birlikte geçtiğimiz haftaya yüzde 16 yukarılarda 8.32 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftayı 8.08 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftaya da bu seviye yakınlarında başlangıç yapan paritede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı yeni kabine takip edilecek. Açıklamanın akşam saatlerinde yapılabileceği bekleniyor. Bu konu TL kanadında volatilitenin artmasına neden olabilir. Diğer yandan geçtiğimiz haftanın son işlem gününde TCMB verilerine göre Şubat ayında resmi rezerv varlıkları 95.3 milyar dolar seviyesine geriledi. Rezervler içindeki swapların payı ise yüzde 61 seviyelerine düştü. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise yurtiçinden gelecek olan önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.15026 – 8.25377 – 8.35313 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.00130 – 7.85217 – 7.70312 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son dönemlerde altın fiyatlamalarında piyasaların önemli takip ettiği konularında başında tahvil faizlerindeki hareketlenmeler yer alıyor. Tahvil faizlerindeki yukarı yönlü ivme ise altın fiyatlarında üzerinde baskı oluşturuyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği fiyatlamalar ile birlikte yaklaşık olarak yüzde 0.65 seviyelerinde değer kaybı yaşayan altın fiyatları yeni haftanın ilk işlem gününe 1730 seviyelerinde başlangıç yaptı. Tahvil faizlerindeki hareketlenmeler yakından izlenirken, geçtiğimiz hafta Senato Bankacılık Komitesi’nde bir sunum gerçekleştiren Fed Başkanı Powell bu konuda görüşlerini belirtti. Powell; tahvil faizlerindeki yükselişin daha parlak bir ekonomik görünümü yansıttığını ve endişeye gerek olmadığını belirtti. Yeni haftada da altın fiyatlamalarında piyasalar tahvil faizlerindeki hareketliliği yakından izleyecek. Faizlerdeki artışlar ile birlikte bir faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde baskı artıyor. Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1740.63 – 1760.01 – 1785.21 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1717.37 – 1700.88 – 1675.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.