GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Dolar Gerilimler ile Üzerinde Baskı Hissediyor

Amerika ile Çin arasında diplomatik olarak gerilimlerin artması yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bu sürtüşme ile birlikte dolar göstergesi 2019 yılının Mart ayından bu yana en düşük seviyelerine indi. ABD diplomatların, Çinli yetkililerin geçen hafta Chengdu’daki Amerikan konsolosluğunu kapatma emrinin ardından gerilimler derinleşiyor. Diğer yandan piyasaların gündeminde bu hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısı var. Bu toplantı sonrasında alınabilecek kararlar dolar volatilitesinde yükselmeler yaşatabilir.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği Liderlerinin yeni teşvik paketinde uzlaşı sağlaması Euro varlıkları üzerinde baskıların azalmasına neden olmuştu. Bu haber Euro varlıkları üzerinde değer kazanımları yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan doların küresel bazda bir miktar zayıf seyri EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bu hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak 2 yılın en iyi seviyelerinde fiyatlanan EURUSD paritesinde 1.17 seviyeleri görüldü. Geçtiğimiz haftayı 1.1655 seviyelerinde kapatan parite yeni haftanın ilk işlem gününde yukarı yönlü hareketlenmelerine devam etti ve 1.17 seviyesini aştı. Piyasalar gün içerisinde Almanya’dan ve Amerika kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Öncelikle TSİ 11:00’da Almanya’dan gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi izlenecek. Ardından TSİ 15:30’da ABD’den Dayanıklı Mal Siparişleri verisi gelecek. Veriler ile birlikte paritede volatilite artabilir. Tüm bunlar ışığında haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17259 – 1.18072 – 1.19008 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16837 – 1.16259 – 1.15617 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Uzun bir süredir dar bir bantta fiyatlamalarına devam eden USDTRY paritesinde 6.85 seviyeleri yakınlarındaki fiyatlamalar devam ediyor. Bilindiği gibi piyasalar geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısını takip etmişti. Bu toplantı sonrasında TCMB beklentilere paralel olarak faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Karar ardından paritede sert hareketlenmeler gerçekleşmemişti. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Saat 10:’da yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ekonomik verisi TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Ardından gözler Amerika kanadına çevrilecek. ABD’den 15:30’da gelecek olan Dayanıklı Mal Siparişleri ekonomik verisi de küresel bazda volatilitenin artmasına neden olabilir. Diğer yandan büyük resimde küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor. Tüm bunlar ışığında haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86810 – 6.88778 – 6.92120 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.83271 – 6.81166 – 6.76092 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Amerika ile Çin arasında geçtiğimiz günlerde konsolosluk konusunda artan gerginlikler küresel piyasalarda endişeleri oldukça artırdı. Artan bu endişeler ise güvenli liman alımlarını artırırken; dolarda düşüşler yaşanmasına neden oldu. Tüm bunlar birleşince zaten yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen altın fiyatlarını daha da destekledi ve altın tüm zamanların en yüksek seviyelerinde fiyatlamalar  gerçekleştirdi. Bu hafta Amerika kanadında Fed toplantı gerçekleştirecek. Piyasalar Fed’in bu toplantısında para politikasındaki genişlemeci duruşunu koruyacağı beklentisine sahip. Bu beklentilerde altındaki kazanımların korunmasını destekledi. Son zamanlarda artan jeopolitik gerilimler, reel faizlerin sert düşmesi, zayıf seyreden dolar ve koronavirüs pandemisi sebebiyle hükümetler ve merkez bankalarının daha önce görülmemiş büyüklüklerde teşvik paketleri açıklamaları altının yukarı yönlü hareketlenmelerini destekleyen unsurlardan sadece bir kaçı. Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında 1940.01 – 1950.51 – 1960.00 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1920.37 – 1910.72 – 1898.98 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Piyasalar petrol sahası hizmeti şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verileri takip etti. Gelen veriye göre ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı 24 Temmuz’da son bulan haftada bir önceki haftaya nazaran 1 adet arttı. 18 haftadır üst üste düşen petrol sondaj kule sayısı böylelikle 13 Mart ile biten haftadan bu yana ilk kez artış gösterdi. Geçtiğimiz haftayı 43.32 seviyelerinde kapatan Brent petrol yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında açtı. Geçtiğimiz hafta AB liderlerinin yeni teşvik paketi üzerinde anlaşmaya varması fiyatlar üzerinde bir miktar rahatlama yaşatsa da Amerika ile Çin arasında gerilimlerin artması fiyatlarda dengelenmeye neden oldu. Diğer yandan piyasalar Amerika kanadından gelen ham petrol stoklarını yakından izliyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.58 – 44.05 – 44.85 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.81 – 42.38 – 41.79 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz haftayı 1.86 seviyelerinde kapatan doğal gaz fiyatları yeni haftanın ilk işlem gününe 1.85 seviyelerinde başladı. Piyasalar küresel gelişmeleri yakından takip ediyor. Özellikle Amerika ile Çin arasında konsolosluk sebebiyle gerilimlerin derinleşmesi emtia fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Diğer yandan AB liderlerinin geçtiğimiz hafta yeni teşvik paketinde uzlaşmaları küresel ekonomik büyüme konusunda iyimserliği getirmişti. Tüm bunlar ışığında fiyatlar dengelenmeye çalalıyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1.872 – 1.921 – 1.980 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.808 – 1.751 – 1.708 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.