GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar dün Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Gelen veriler ile birlikte Euro bölgesi ekonomisinin Temmuz ayında beklentilerden güçlü toparlandığı görüldü. Bölgeden gelen satın alma yöneticileri endeksi son iki senenin en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Hizmet ve imalat sağlayıcılarının ikisi de aktivitede toparlanma kaydetti. Bileşik satın alma yöneticileri endeksine baktığımızda ise tahminlerin üzerinde 54.9 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Böylelikle siparişler son beş aydan itibaren ilk kez yükselmiş oldu. Özet olarak gelen veriler piyasaları bir miktar tatmin etti diyebiliriz. Diğer yandan Amerika’dan gelen ekonomik veriler takip edildi. ADP Araştırma Enstitüsü’nün açıkladığı özel sektör istihdamı Temmuz ayında 167K olarak gerçekleşti. Veri beklentilerin altında kaldı. Geçtiğimiz aylarda ABD’de istihdamın sert yükselmesi sonrasında Temmuz ayında gelen veri ile birlikte toparlanmanın frenlendiği görüldü. Böylelikle gelen veriler ile birlikte son günlerde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesinde kazançlar korunmuş oldu. Gün içerisinde piyasalar TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Verisini takip edecek. EURUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1.19087 – 1.19727 – 1.20807 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18032 – 1.17074 – 1.16253 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftada Londra’da Türk Lirası swap faizlerinde gecelik swap faizinde yaşanan olağanüstü hareketlenmeler piyasalar tarafından yakından takip edildi. Piyasada TL sıkışıklığı yaşanırken, Londra’da gecelik lira swap faizlerinin yüzde 1000 seviyelerini aşmasına neden olurken; bu oran Mart 2019 tarihinden itibaren en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Bu haber akışları ile ilk etapta aşağı yönlü gevşeme hareketleri gerçekleştiren USDTRY paritesi 6.88 seviyelerini test etse de bu seviyelerde uzun süre tutunamadı ve bu seviyeler sonrasında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve 7.00 seviyesini aştı. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan önemli ekonomik veri akışı bulunmuyor. TRY’nin performansına baktığımızda ise dolar karşısında en çok değer kaybı yaşayan para birimlerinden biri olduğu görülüyor. ABD kanadına baktığımızda ise gün içerisinde TSİ 15:30’da işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi takip edilecek. Veri ile birlikte küresel bazda dolarda hareketlenmeler gerçekleşebilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.07727 – 7.10931 – 7.16913 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.00583 – 6.93052 – 6.88431 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarının son dönemlerdeki yukarı yönlü hareketlenmelerine baktığımızda piyasaların adeta ‘Usain Bolt’u altın oldu diyebiliriz. Aylar öncesinde ‘Fiyatlar yıl sonunda 2000 seviyesini görür mü?’ soruları yavaş yavaş piyasalar tarafından sorulsa da, fiyatlar yukarı yönlü hızlı hareketi ile birlikte kısa sürede 2000 sınırını aştı ve daha yılın sekizinci ayında 2056 seviyesini test etti. 2020 yılında koronavirüs pandemisi ile birlikte küresel bazda yaşanan ‘domino taşı’ etkisi altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri tetikledi. Hükümetlerin teşvikleri, merkez bankalarının faiz oranlarında indirim yoluna gitmeleri, ABD ile Çin arasında gerginliklerin artması gibi etkenler fiyatların yukarı yönlü hareketlenmelerini destekleyen başlıca unsurlar olarak karşımıza çıktı. Bununla beraber ABD’den ek teşvik beklentilerinin artması son günlerde altındaki yukarı yönlü hareketlenmelerin nedenleri arasındaki yerini aldı. Rekor üzerine rekor kıran altın fiyatlarında piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisini takip edecek. Yarın ise yine ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verisi küresel bazda sert hareketlenmelerin yaşanmasına neden olabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 2055.81 seviyesi direnç noktası olarak; 2031.26 – 2009.05 – 1984.41 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Piyasalar Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre ABD’de geçtiğimiz hafta ham petrol stokları 7 milyon 373 bin varil azalma gösterdi. Piyasalardaki beklentilerin üzerinde yaşanan bu azalış ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı. Diğer yandan ABD’de yeni teşvik beklentilerinin artması ekonomik toparlanmanın daha hızşı yaşanabileceği beklentilerini oluştururken; bu beklentiler petrol fiyatları üzerindeki baskıları azalttı. Azalan baskılar ile birlikte bir miktar kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan ABD’nin Mayıs ayında günlük ortalama 1.99 milyon varil azalan ham petrol üretimi petroldeki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bu aylık üretim düşüklüğü 1980 yılının başından itibaren günümüze dek en büyük aylık düşüş olarak kayıtlara geçti. Piyasalar küresel gelişmeleri yakından takip ediyor. Gelebilecek olumlu haber akışları fiyatları bir miktar daha rahatlatabilir. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 46.22 – 47.22 – 48.36 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 44.88 – 44.12 – 42.89 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Haftanın sürpriz ve gizli başrollerinden biri olarak doğal gaz fiyatları kesinlikle gösterilebilir. Uzun süredir 2.00 seviyelerini tam olarak geçemeyen ve bu seviyelerin altında dalgalı bir seyir izleyen doğal gaz fiyatları hafta içerisinde 2.00 seviyesini aştı. Aşmak ile kalmayan fiyatlar 2.00 seviyesinin üzerinde tutunmayı başarırken; 2.27 seviyelerini test etti. Bu hareketlenmeler ile birlikte fiyatlar 2020 yılının başlarından itibaren en iyi seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.270 – 2.387 – 2.505 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.166 – 2.076 – 2.001 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.