GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

DSÖ Koronavirüs Salgınına Yönelik Açıklamalarda Bulundu

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus; video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus; Kovid-19 salgınının hızlandığını ve açık şekilde pandeminin zirve noktasına ulaşılmadığını belirtti. Salgının hızla yayıldığını ve ölümcül olduğunu vurgulayan Ghebreyesus; şuanda 11.4 milyon Kovid-19 vaka sayısının olduğunuve 535 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini, virüsün hafife alınmaması gerektiğini ve hiçbir ülkenin güvende olmadığı açıklamalarında bulundu.

EURUSD

Federal İstatistik Ofisi dün Almanya Sanayi Üretimi verisini paylaştı. Gelen veriye göre Almanya’da sanayi üretimi Mayıs ayında yıllık bazda %7.8 oranında arttı. Yılık bazda ise %19.3 azalma gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise yılık bazda %16.9 oranında düşüş olacağı yönündeydi. Gelen veriler beklentilerin altında gerçekleşmiş oldu. Diğer yandan Avrupa Birliği; Euro bölgesi için 2020 yılına ilişkin resmi küçülme tahminini düşürdü. Avrupa Birliği icracı organının tahminine göre Euro bölgesi ekonomisi 2020 yılında daha önce beklenenden daha sert küçülecek. Koronavirüs tedbirlerinin yavaş gevşetilmesi nedeniyle toparlanmanın daha uzun süreceği tahmininde bulunuldu. Ek olarak piyasalar Amerika kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. Bölgeden gelen İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) Mayıs ayında 5.397M olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve veri ile birlikte küresel bazda hareketlilik bir miktar arttı. Gün içerisinde piyasalar Avrupa Merkez Bankası Başkan Yrd. De Guindos’un konuşmalarını takip edecek. Konuşmalar TSİ 11:45 ve 17:00’da gerçekleşecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13017 – 1.13497 – 1.14213 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12627 – 1.12218 – 1.11757 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün yaptığı açıklamalara göre TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz/nema oranını %6’dan %5’e düşüreceğini belirtti. Yeni faiz oranının 10 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtildi. Haber akışı TL varlıklarında volatilitenin bir miktar artmasına neden oldu. Diğer yandan USDTRY paritesinde dar banttaki hareket devam ediyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta yurtiçinden enflasyon verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş fakat parite üzerinde büyük etkileri olmamıştı. Küresel bazda koronavirüs pandemisinde vaka sayılarının artması zaman zaman ikinci dalga endişeleri oluştururken, bu endişeler risk iştahını azaltıyor. Azalan risk iştahı ise gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Zaman zaman TL kanadında da bu baskılar yaşanıyor. Piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından izlemeye devam ediyor. Gün içerisinde yurtiçinden önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86542 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Küresel bazda koronavirüs pandemisinde vaka sayılarındaki artışlar dikkat çekiyor. Amerika’daki bazı eyaletler ile birlikte Tokyo ve İran gibi ülkelerde yeni vaka sayılarındaki artış hızı koronavirüs pandemisinde yeni dalga endişelerinin derinleşmesine neden oluyor. ABD’nin bulaşıcı hastalıklardan sorumlu en üst düzey yetkilisi Fauci; geliştirilecek aşının enfeksiyona karşı koruyuculuk süresinin muhtemelen sınırlı olabileceğini belirtti. Diğer yandan küresel bazda hisse senetlerindeki yükselişlere rağmen altın fiyatlarında koronavirüs endişeleri ağır bastı ve yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte fiyatlar yaklaşık olarak son 7 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Diğer yandan Atlanta Fed Başkanı Bostic’in ABD ekonomisine yönelik açıklamaları takip edildi. Bostic; ABD’de ekonomik toparlanmanın yatay hale geldiğine ilişkin işaretler olduğunu belirtti. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800.15 – 1809.67 – 1829.93 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1789.75 – 1777.40 – 1766.36 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Rusya Federal Gümrük Servisi dün veriler paylaştı. Paylaşılan verilere göre Rusya’nın petrol ihracat geliri, Ocak-Mayıs döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %33 azaldı ve 33.7 milyar dolara gerileme yaşandı. Bilindiği gibi petrol ve doğal gaz ihracatı Rusya’da federal bütçenin yaklaşık olarak %40’lık kısmını oluşturuyor. Diğer yandan dün petrol fiyatlarında bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleşti. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Bölgeden gelecek olan veri ile birlikte ABD’de stokların ne düzeyde olduğu görülecek ve veri fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 3.400M düzeyinde azalacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 43.85 – 45.07 – 45.79 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.08 – 41.20 – 40.01 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftada kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatlarında dün 1.92 seviyeleri test edildi. Bu seviyeler sonrasında bir miktar gerileyen fiyatlar 1.90 seviyesinin altına geriledi. Gün içerisinde piyasalar küresel bazda gelebilecek haber akışlarını takip edecek. Diğer yandan yarın Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları haftanın önemli ekonomik verilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Veri yarın TSİ 17:30’da açıklanacak. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.902 – 1.976 – 2.027 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.826 – 1.758 – 1.674 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.