GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri Anlaştı

Amerika Başkanı Donald Trump twitter üzerinde açıklamalarda bulundu.. Trump; İsrail ile Birleşik Arap Emirliklerinin ilişkilerini tamamen normalleştirdikleri için bi anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Ayrıca Trump; bunun büyük bir atılım olduğunu, dostları arasında olduğu İsrail ile BAE’nin tarihi barış anlaşması imzaladığını belirtti.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1789 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Haftaya başlangıç seviyesinin bir miktar üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiren EURUSD paritesinde piyasalar gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da gelecek ve veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Diğer yandan son günlerde Euro, dolar karşısındaki kazanımlarını koruma çabasına girdi. Euro’nun dolar karşısındaki 2020 performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak %6 civarlarında değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Piyasalar paritenin haftanın son işlem gününde hangi seviyelerde haftayı kapatacağını merakla bekliyor. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18611 – 1.19439 – 1.20790 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17782 – 1.17135 – 1.16317 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile birlikte dikkatleri üzerine çeken USDTRY paritesindeki volatilite yeni hafta ile birlikte birlikte bir miktar azaldı. Geçtiğimiz hafta Londra piyasasında TRY swap maliyetlerindeki olağanüstü hareketlenmeler yaşanmıştı. Bununla birlikte TCMB likidite daraltıcı adımlar attı. Bu likidite daraltıcı hareketlenmeler ile birlikte TL üzerindeki volatilite bir miktar azaldı. Diğer yandan piyasalar TCMB’nin yayımladığı Haftalık Para ve Banka İstatistikleri raporunu yayımladı. Rapora göre; merkez bankasının brüt döviz rezervleri geçtiğimiz hafta 79 milyon dolar azaldı ve 46.6 milyar dolara indi. Gün içerisine baktığımızda ise piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 10:00’da gelecek olan ekonomik veriler TRY üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir. Gelecek olan Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verileri piyasalar tarafından yakından izlenecek. Ek olarak TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Perakende Satışlar verisi dolarda küresel bazda hareketliliği artıracaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.38369 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.27352 – 7.18315 – 7.12059 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile birlikte rekor fiyatlamalar gerçekleştiren altın fiyatlar içerisinde bulunduğumuz haftada sert aşağı yönlü gevşedi. Özellikle hafta başında Rusya’nın koronavirüs aşısını onaylaması ve 2 hafta içerisinde seri üretime geçileceğini açıklaması küresel piyasalarda risk iştahını artırdı. Artan risk iştahı ile birlikte altında çıkışlar yaşandı ve kar realizasyonu da eklenince altın 1900 seviyelerinin altını gördü. Fakat buralarda uzun süre tutunamayan fiyatlar toparlanma eğilimine girdi ve tekrar 1900 seviyelerinin üzerine çıkmayı başardı. Dün Amerika’dan gelen işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 1 milyon 191 binden 963 bine geriledi. Böylelikle ABD’de işsizlik maaşı başvuruları pandemi başladığından bu yana ilk kez 1 milyon sınırının altında gerçekleşmiş oldu. Gün içerisinde piyasalar 15:30’da ABD’den gelecek olan Perakende Satışlar verisini takip edecek ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1986.31 – 2017.77 – 2052.01 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1937.57 – 1906.26 – 1863.69 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Dün piyasalar düşen haber akışlarına göre ABD yönetimi; İran petrolünü taşıyan tanker gemilere, bu ülkeye yönelik yaptırımları deldiği gerekçesiyle el koydu. Luna, Pandi, Bering ve Bella isimli bu gemilere, yakın zamanda açık denizde el konulduğu ve gemilerin Teksas eyaletine bağlı Houston limanına getirilmek üzere yolda olduğu kaydedildi. Amerika böylelikle ilk kez İran petrolünü taşıyan gemilere el koymuş oldu. İki ülke arasında gerilimleri artırabilecek bu olay ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı. Piyasalar bu konuda gelebilecek haber akışlarını yakından takip ediyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 44.72 seviyelerinde başlangıç yapan Brent petrol bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününde Brent petrol grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 46.21 – 47.63 – 48.84 seviyeleri direnç noktaları olarak; 44.47 – 43.28 – 41.65 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.