GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Başkanı Trump’ın Basın Toplantısında Gergin Anlar

Türkiye saatine göre dün gece zamanlarında ABD Başkanı Donald Trump bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısı sırasında Gizli Servis elemanları programı böldü ve Trump’ı salondan çıkardı. Bir süre sonra Trump salonda geri döndü. Trump; Beyaz Saray dışında silah sesi duyulduğunu, durumun kontrol altında olduğunu, Gizli Servis elemanlarının bir şüpheliyi vurduğunu ve henüz net bir bilgi olmadığını ve açıklama yapılacağını belirtti.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta 1.1916 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren EURUSD paritesi yaklaşık olarak son 15 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirmişti. Bu seviyelerin ardından bir miktar aşağı yönlü gevşeyen EURUSD paritesi yine de yaklaşık olarak son 1 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Gün içerisinde piyasalar Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan ZEW ekonomik hissiyat verilerini takip edecek. Veriler TSİ 12:00’da açıklanacak. Ve ardından TSİ 15:30’da Amerika kanadından gelecek olan ÜFE verisi takip edilecek. Veriler ile birlikte EURUSD paritesinde volatilite artacaktır. EURUSD paritesinin 2020 yılı performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak %7 seviyelerinde değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Tüm bunlar ışığında pariteyi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18073 – 1.19087 – 1.19943 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17074 – 1.16253 – 1.15385 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta oldukça hareketli anlar yaşayan USDTRY paritesi oldukça dalgalı bir seyir izlemişti. Bu hareketlilik ile birlikte geçtiğimiz hafta 7 seviyesinin üzerine tırmanan kuru rekor tazelemiş ve dikkatleri üzerine çekmişti. TL’nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak %18 değer kaybı yaşadığı görülüyor. Bu da Brezilya Reali ve Güney Afrika Randı ardından TL’nin dolar karşısında en çok değer kaybı yaşayan para birimi olmasına neden oldu. Diğer yandan geçen hafta yurtdışı swap piyasalarında TL’nin faizi olağanüstü artarken, birkaç gün önce oranlar normal seviyelerine geri döndü. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyecek önemli ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar ABD kanadından gelecek olan ÜFE verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.38170 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.17774 – 7.08304 – 7.00583 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

2020 yılında yaklaşık olarak %35 seviyelerinde değer kazanımı yaşayan altın kazanımlarını koruyor. Amerika ile Çin arasında gerilimler ise yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Çin kanadı ABD yaptırımlarına karşılık vererek benzer önlemler açıkladı. Bu gelişme ise doların önemli paralar karşısında yükselmesine neden oldu. Diğer yandan dün gece saatlerinde ABD’de yaşanan gelişme hareketlilik yaşanmasına neden oldu. ABD Başkanı Donald Trump basın toplantısı düzenlediği sırada Gizli Servis elemanları programı böldü ve Trump’ı salondan çıkardı. Belirli bir süre sonra Trump salona döndü. Açıklamaya göre Gizli Servis elemanları bir kişiyi vurdu ve vurulan kişi hastanede tedavi altına alındı. Trump geniş açıklamanın daha sonra yapılacağını belirtti. Diğer yandan piyasalar gün içerisinde TSİ 15:30’da ABD’de açıklanacak olan ÜFE verisini takip edecek. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artabilir. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2051.13 ve 2075.22 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2010.41 – 1987.64 – 1961.10 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz haftalarda ABD ile Çin arasında yaşanan gerginlikler fiyatlar üzerinde baskı oluşturmuş ve bu baskı ile birlikte fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmesine neden olmuştu. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 44.70 seviyelerinde başlangıç yapan Brent petrol bir miktar kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da gelecek ve veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite artacaktır. Piyasalardaki beklentiler stokların 3.100 milyon varil azalabileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak karşımıza 45.68 seviyesi direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 46.22 ve 47.22 seviyeleri karşımıza diğer direnç noktaları olarak çıkabilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 44.63 – 44.20 – 43.77 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz ay ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmelerine hız katan doğal gaz fiyatları son zamanlardaki kazançlarını koruyor. Yaklaşık olarak 1 haftadır 2.00 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiren doğal gaz fiyatlarında piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Bununla birlikte Perşembe günü ABD’den gelecek olan doğal gaz stokları yakından izlenecek. Veri ile birlikte doğal gaz fiyatlarında volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 2.283 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviye kırıldıktan sonra sırasıyla 2.387 ve 2.505 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 2.139 – 2.042 – 1.935 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.