GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz hafta da dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesi haftaya başlangıç seviyesinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Her ne kadar dalgalı bir seyir izlense de EURUSD paritesi yaklaşık olarak son 2 yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Paritenin 2020 yılı içerisindeki performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak %5’in üzerinde değer kazanımları yaşadığı görülüyor. Piyasalar gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Bununla birlikte Amerika kanadından gelecek olan ADP tarım dışı istihdam verisi küresel bazda hareketliliği artıracaktır. Cuma günü ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verisinin öncüsü sayılabilecek bu veri ile birlikte ABD ekonomisine dair ipuçları aranacak. Veri gün içerisinde TSİ 15:30’da açıklanacak. Kazançlarını koruma çabasında olan EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19087 – 1.19727 – 1.20807 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17281 – 1.16253 – 1.15376 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar dün yurtiçinden gelen enflasyon verisini takip etti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı verilere göre Türkiye’de enflasyon Temmuz ayında aylık bazda %0.58; yıllık bazda ise %11.76olarak gerçekleşti. Haziran ayında enflasyon ise yıllık %12.62, aylık ise %1.13 seviyesinde gerçekleşmişti. Enflasyon verileri beklentilerin bir tık altında geldi. Bununla birlikte dün Londra’da Türk Lirası swap faizlerinde olağanüstü sert yükselmeler gerçekleşti. Gecelik swap faizi %800 seviyelerini aşarken bu gelişme USDTRY paritesinde bir miktar gevşeme hareketlerinin yaşanmasına neden oldu. Bu gelişmeler piyasalar tarafından yakından takip ediliyor ve gelebilecek haber akışları volatilitenin artmasına neden olabilir. Piyasalar gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan ADP tarım dışı istihdam verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolarda küresel bazda hareketlilik artabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.92781 – 7.00271 – 7.02729 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.86810 – 6.83498 – 6.80641 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken altın fiyatları 2000 seviyesini geçerek yeni rekora imza attı. 2020 yılında yaşanan gelişmeler ile en dikkat çeken ürünler arasında olan altın, dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. ABD kanadında koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketine dair görüşmeler devam ediyor. Dün Trump ile Demokratlar arasında 2 saat süren görüşme ardından Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi; müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini belirtti. Bu gelişme ardından teşvik beklentileri ile altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler hızlandı. Haftanın geride kalan günlerine baktığımızda ise ABD kanadından gelecek olan ekonomik veriler dikkati çekiyor. Özellikle Cuma günü gelecek olan tarım dışı istihdam verisi küresel bazda hareketliliği artıracaktır. Bu verinin öncüsü sayılabilecek ADP özel sektör istihdam verisi ise gün içerisinde TSİ 15:30’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2020.57 ve 2031.26 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2009.05 – 2000.20 – 1987.43 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 43.43 seviyelerinde başlangıç yapan Brent petrol dalgalı bir seyir izliyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD ile Çin arasındaki gerilimlerin artması fiyatlar üzerinde baskı oluşturmuş ve bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Fakat ABD kanadında yeni teşvik beklentilerinin artması fiyatlar üzerinde bir miktar rahatlama hareketlerinin yaşanmasına neden oldu. Teşvikler ile ekonomik toparlanmanın bir miktar daha güçlenebileceği beklentileri küresel petrol taleplerinde artma olabileceği beklentilerini oluşturdu. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.88 – 46.07 – 46.99 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 43.33 – 42.80 – 41.76 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftada yukarı yönlü dikkat çekici hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz kazançlarını korumaya devam ediyor. Haftaya 1.86 seviyelerinde başlayan doğal gaz fiyatları yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 2.20 seviyelerini test etti. Bu hareketler ise son 7 ayın en iyi seviyelerinde fiyatlamalar yaşanmasına neden oldu. Piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.216 – 2.297 – 2.387 seviyeleri direnç noktaları olarak; 2.105 – 2.053 – 2.001 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilr.