GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

İngiltere MB Faiz Oranını Değiştirmedi

İngiltere Merkez Bankası dün Haziran toplantısını gerçekleştirdi ve kararını açıkladı. Verilen karar beklentilere paralel oldu ve merkez bankası politika faizini %0.10 oranında tuttu. Bununla birlikte banka varlık alım hedefini 100 milyar sterlin artırarak 645 milyar sterlinden 745 milyar sterline yükseltti. Banka ekonomiyi desteklemek için gerektiği taktirde daha fazla adım atmaya hazır olduklarını belirtti. Karar ile birlikte sterlinde volatilite oldukça arttı.

 

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftada dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesi 1.12 seviyelerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Piyasalar dün Amerika’dan gelen ekonomik verileri takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da işsizlik maaşı başvuruları 13 Haziran’da sona eren haftada 1.5 milyona geriledi. Piyasalardaki beklentiler ise 1.29 milyon seviyeleri idi. Gelen veri ile birlikte koronavirüs pandemisi sebebiyle işsizlik maaşı başvuruları 13. Haftada da 1 milyonun üzerinde gerçekleşmiş oldu. Pandemi öncesinde 200 bin civarlarında gerçekleşen işsizlik maaşı başvuruları yaklaşık olarak son 50 yılın en düşük seviyelerinde devam ediyordu. EURUSD paritesi içerisinde bulunduğumuz haftaya başladığı seviyenin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan ÜFE verisi takip edilecek. Veri TSİ 09:00’da açıklanacak. Amerika kanadında ise TSİ 20:00’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. Bu konuşmalardan önümüzdeki döneme ait ipuçları aranacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12675 – 1.13497 – 1.14226 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.11945 – 1.11004 – 1.10272 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımladı. Rapora göre; merkez bankasının brüt döviz rezervleri geçtiğimiz hafta 127 milyon dolar azaldı ve 55.5 milyar dolara geriledi. Bununla birlikte toplam rezervler geçtiğimiz hafta 842 milyon dolar arttı ve 93 milyar 62 milyon dolara yükseldi. Diğer yandan ABD kanadından gelen işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi takip edildi. Gelen veriye göre 13 Haziran’da sona eren haftada ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 1.5 milyon olarak gerçekleşti. Böylelikle veri 13. Haftada da 1 milyonun üzerinde gerçekleşmiş oldu. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 6.81 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi son günlerde 6.85 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Koronavirüs pandemisinde küresel bazda vaka sayılarının artış göstermesi ikinci dalga endişelerinin oluşmasına neden olurken, bu endişeler gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskıya neden oldu. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86095 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.80358 – 6.75099 – 6.70024 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Özellikle Pekin, Tokyo ve Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde koronavirüs vaka sayılarında artış yaşanması, küresel bazda ikinci dalga endişelerini artırdı. Artan bu endişeler altın fiyatları üzerindeki volatiliteyi bir miktar artırdı. Diğer yandan Fed Başkanı Powell’ın mali deesteğe ilişkin açıklamaları takip edildi. Jerome Powell Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuştu ve hanehalkı ve küçük işletmeler için federal yardımlardan çok hızlı geri çekilmemeleri çağrısında bulundu. Ek olarak ABD ile Çin arasındaki gelişmeler izleniyor. ABD Başkanı Trump; Çin’in Uygur Türklerine yönelik baskı politikaları nedeniyle Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onaylamıştı. Yaşanan gelişmeler iki ülke arasındaki gerginliklerin bir miktar daha artmasına neden olabilir. Küresel bazda yaşanan gerginlikler fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir. Gün içerisinde TSİ 20:00’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması takip edilecek. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1743.63 – 1753.92 – 1766.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1713.87 – 1702.73 – 1689.79 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Hafta içerisinde Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisinde beklentilerden yüksek artış yaşanmıştı. ABD’nin ticari ham petrol stokları geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya nazaran 1.2 milyon varil artmıştı. Bu yüksek artış ile birlikte hafta içerisinde küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişelerinin artması son zamanlarda toparlanma çabası içinde olan ‘piyasa güveni’ni sarstı. Bu sarsıntı ise petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri yavaşlattı. Çin’in başkanti Pekin’de vaka sayılarının artması ile birlikte kentte okullar kapandı, yaşam alanlarında kısıtlamalara gidildi ve tren seferleri ile uçuşlar sınırlandırıldı. Dünyanın önde gelen petrol ihracatçısı olan bu ülkede yaşanan gelişmeler küresel petrol taleplerinde tekrar düşüşlerin yaşanabileceği endişelerini doğurdu. Piyasalar küresel bazda gelebilecek haber akışlarını yakından takip etmeye devam edecek. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.02 – 43.29 – 44.89 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 40.95 – 39.88 – 38.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Son günlerde küresel bazda koronavirüs vakalarında bir miktar artış yaşanması ile birlikte ikinci dalga endişeleri derinleşmeye başladı. Bu endişeler ise emtia fiyatları üzerinde baskı oluşturdu. İkinci dalga ile birlikte küresel taleplerde dengenin bozulabileceği endişeleri fiyatları baskıladı. Bu baskı ile birlikte kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatları 1.60’lı seviyeleri gördü. Diğer yandan piyasalar dün Amerika’dan gelen doğal gaz stoklarını takip etti. Gelen veriye göre ABD’de doğal gaz stokları 85B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların aynı seviyelerde gelebileceği yönündeydi. Veri sonrası doğal gaz fiyatlarında sert hareketlenmeler yaşanmadı. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.675 – 1.749 – 1.857 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.598 – 1.547 – 1.509 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.