GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Moody’s ABD Ekonomisini Değerlendirdi

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s; ABD’nin kredi notunu ‘Aaa’ ve not görünümünü ise ‘durağan’ olarak teyit etti. Açıklamada; ABD’nin istisnai ekonomik gücü, kurumsal sağlamlığının yüksek olması, dolar ile ABD tahvil piyasasının küresel finansal sistemdeki benzersiz ve merkezi rolünün mevcut kredi notunu desteklediği belirtildi.

 

EURUSD

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi yeni haftaya bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler ile başladı. Geçtiğimiz haftayı 1.1176 seviyelerinde kapatan parite yeni haftaya 1.1184 seviyelerinde başlarken hafif kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Yeni haftanın ilk işlem gününe baktığımızda veri yoğun bir gün olmayacağı görülüyor. Piyasalar ilk olarak Amerika’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 17:00’da gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisi dolarda küresel bazda hareketliliği artıracaktır. Bununla birlikte yine aynı saatte Euro bölgesinden Tüketici Güveni verisi takip edilecek ve veri Euro varlıkları üzerinde hareketliliği artırabilir. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde AB Liderler Zirvesi takip edildi. AB üyesi ülkelerin liderlerinin katıldığı bu zirve sonrasında koronavirüsün ekonomik sonuçlarıyla mücadeleye yönelik hazırlanan kurtarma programı ve birliğin gelecekteki bütçesine ilişkin konularda uzlaşı sağlanamadı. Bu da Euro varlıkları üzerinde baskı oluşmasına neden oldu ve paritede aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Yeni haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12569 – 1.13497 – 1.14226 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.11629 – 1.11004 – 1.10272 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftasonu zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gittiğini açıkladı. Buna göre; kredi talebini karşılamada bankalara esneklik sağlamak amacıyla, yıllık reel kredi büyüme oranı %15’in üzerinde olan bankaların zorunlu karşılık teşviklerinden faydalanabilmeleri için sağlamaları gereken uyarlanmış reel kredi büyüme oranının %15’ten küçük olma koşulunun, yıl sonuna kadar geçici bir süre için uygulanmamasına karar verildi. Bununla birlikte geçtiğimiz haftanın son işlem gününde TCMB; Çin Merkez Bankası ile yenilenen swap anlaşması çerçevesinde Çin yuanı fonlamasının ilk kullandırımlarının 18 Haziran’da yapıldığı açıklamasında bulundu. Açıklama ile birlikte TL varlıklarında volatilite artarken; USDTRY paritesinde aşağı yönlü bir miktar hareketlenmeler gözlemlendi. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da Tüketici Güveni; 11:00 Yabancı Turist Girişi ve 17:30’da Merkezi Hükümet Borç Stoku verileri TL varlıklarında volatiliteyi artırabilir. Diğer yandan swap görüşmeleri konusunda gelebilecek haber akışları TL üzerinde hareketliliği oldukça artıracaktır. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 6.86095 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son günlerde küresel bazda koronavirüs vakalarının artış göstermesi yatırımcıların dikkatini çekerken, vakalarda artışın endişelere neden olması dolara geçişleri artırdı. Diğer yandan yaşanan jeopolitik gelişmeler izlendi ve bunlar risk beklentilerinde dalgalanmaların yaşanmasına vesile oldu. Risk iştahında azalmalar yaşanması ile zaman zaman altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Yeni haftaya 1745 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump; açıkça belirtmediği sebeplere dayanarak; ABD’nin Çin’den tamamen kopabileceğini belirtti. Bu açıklama zaten Çin ile gerilen ilişkilerin daha da gerilmesine neden oldu. ABD ile Çin arasındaki ilişkide gerginliklerin derinleşmesi altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oluyor. Piyasalar gün içerisinde TSİ 17:00’da ABD’den gelecek olan Mevcut Ev Satışları ekonomik verisini takip edecek. Diğer yandan küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından izlenmeye devam edilecek. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1753.92 – 1766.07 – 1791.24 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1745.95 – 1731.94 – 1716.90 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Üç ay aradan sonra Brent petrol kontratlarında ilk kez kısa vadelilerin fiyatları uzun vadeli kontratlardan daha pahalı hale geldi. Piyasalar buna ‘backwardation’ diyor. Bununla birlikte koronavirüste ikinci dalga endişeleri küresel arzda negatif etkilenmelerin olabileceği endişelerini beraberinde getiriyor. OPEC+’ın üretim kotasına sık sık uymayan ülkelerden olan Irak; kısıntıları bu ay tam olarak uygulayacağını ve uymadığı Mayıs hedefini nasıl telafi edeceği konusunda detaylarda anlaşıldığını belirtmişti. Rusya kanadında ise Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Dmitriyev; OPEC+’ın petrol kesintisi anlaşmasına dair değerlendirmelerde bulundu. Dmitriyev; OPEC+ nezdinde varılan petrol üretim anlaşmasındaki üst seviye kesintileri bir ay daha uzatmanın mantıklı olmadığını belirtti. Geçtiğimiz haftayı 41.92 seviyelerinde kapatan Brent petrol yeni haftaya toparlanma hareketleri ile 42.23 seviyelerinde başladı. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.28 – 43.29 – 44.89 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 40.95 – 39.88 – 38.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz haftayı 1.670 seviyelerinde kapatan doğal gaz fiyatları yeni haftaya 1.677 seviyelerinde başlangıç yaptı. Bununla birlikte haftanın ilk işlem gününde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz hafta oldukça yoğunlaşan koronavirüste ikinci dalga endişeleri küresel bazda taleplerde azalış yaşanabileceği korkuları oluşturmuş ve bu korkular emtia fiyatları üzerinde baskılara neden olmuştu. Bu konuda küresel bazda yaşanabilecek gelişmeler yakından izleniyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.724 – 1.760 – 1.857 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.637 – 1.598 – 1.547 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.