GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 8.426 artarak 5.220.549’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 673 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 183 kişi artarak 46.970’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.070.815.
 • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, "Faiz oranları olağanüstü düşük seviyede" dedi.
 • Yellen, enflasyonda son dönemde yaşanan artışın geçici olduğunun kanıtlanacağını inandığını ve ekonomide hala atıl kapasite bulunduğunu söyledi.
 • Yellen, Başkan Joe Biden'in 2022 mali yılı için bütçe planının ABD'nin borcunu yıllık GSYH'nin üzerine çıkaracağını, ancak borçlardaki bu artışın enflasyonist baskılara katkı yapmayacağını savundu.
 • Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, işgücü piyasasının hali hazırda pek çok kişinin öngördüğünden daha sıkı olduğunu savunarak Fed'in ekonomiye sağladığı desteği azaltması çağırısını tekrarladı.
 • ABD, Rusya' ya açık semalar silah kontrol anlaşmasına yeniden katılmayacağı bilgisini verdi.
 • Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 ile mücadele kapsamında yürütülen aşılama kampanyası için televizyonlarda gösterilmek üzere "kolları sıvıyoruz" sloganıyla 8 kamu spotu hazırlandı.
 • ABD Gıda ve İlaç İdaresi, ecza firması GlaxoSmithKline ve biyoteknoloji firması Vir'in geliştirdiği antikor tedavisine acil kullanım ruhsatı verdi.
 • AB, seyahat vizelerinde güvenliğin ve kontrollerin artırılmasına onay verdi.
 • Japonya Doktorlar Birliği, Tokyo Olimpiyatlarının iptal edilmesini istedi.
 • ABD'nin 7 yıllık tahvil ihalesinde maksimum faiz %1,285 oldu. Önceki aynı vadeli ihalede faiz %1,306'ydı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2180 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve parite 1.22 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştirdi. Piyasalar ABD kanadından gelen haber akışlarını takip etti. New York Times kaynaklı haber akışlarına göre ABD Başkanı Joe Biden altyapı yatırımlarını artırmak için 6 trilyon dolarlık bütçe sunmaya hazırlanıyor. Bu devesa bütçe teklifi haberi ile küresel bazda volatilite arttı. Bu devesa rakam ile birlikte akıllara yüksek enflasyonun daha uzun vadeye yayılıp yayılmayacağı sorusu geldi. Bu konuda gelebilecek haber akışları piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Diğer yandan ABD kanadından gelen GSYİH verisi izlendi. Gelen veriye göre ABD çeyreklik bazda 1. Çeyrekte yüzde 6.4 oranında büyüme gerçekleştirdi. Diğer yandan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi izlendi. Veriye göre ABD kanadında işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 406K olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 425K düzeylerinde gelebileceği yönündeydi. Haftanın son işlem gününde Euro bölgesinden 12:00’da gelecek olan Tüketici Güveni verisi izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22046 – 1.22318 – 1.22674 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.21589 – 1.21206 – 1.20658 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Haftaya 8.40 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu yukarı yönlü hareketlenmeler dün hız kazandı. ABD Başkanı Biden’ın alt yapı çalışmaları için devasa bütçe teklifi sunacağı yönünde gelen haber akışları küresel bazda volatiliteyi artırdı. New York Times kaynaklı haber akışına göre Biden; 6 trilyon dolarlık bütçe sunacak. Bu haber akışı ile birlikte uzun vadeli tahvil getirilerinde yükselişler gerçekleşti. Yükselen ABD hazine tahvilleri USDTRY paritesindeki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite 8.54 seviyelerini test etti. Haftanın son işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da açıklanacak olan Ekonomik Güven Endeksi ve Ticaret Açığı verileri TL kanadında volatilitenin artmasına neden olacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.55108 ve 8.58349 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 8.48490 – 8.43063 – 8.36767 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Haftaya 1881 seviyelerinde başlayan altın fiyatları hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve ons altın hafta içerisinde 1912 seviyelerini test etti. Haftanın son işlem gününe girerken altın haftaya başlangıç seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Dün piyasalar New York Times kaynaklı haber akışını takip etti. Bu haber akışına göre ABD Başkanı Joe Biden; altyapı çalışmaları için 6 trilyon dolarlık bütçe sunacak. Gelen haber akışı ile birlikte piyasalarda volatilite arttı ve ABD hazine tahvil faizlerinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan ABD Hazine Başkanı Janet Yellen; ABD ekonomisinin üzerindeki faiz yükünün gelecek on yıl içerisinde yönetilebilir noktaya geleceğine inandığını ve faiz oranlarının olağanüstü düşük seviyede olduğunu belirtti. Bununla birlikte ABD kanadından gelen GSYİH verisine göre ABD yılın ilk çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 6.4 büyüme gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1915.59 – 1930.35 – 1950.36 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1885.75 – 1875.11 – 1860.44 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.