GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 43.301 artarak 4.710.582’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.703 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 346 kişi artarak 39.057’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.167.263.
 • Emeklilere Ramazan Bayramı'nda ödenecek olan ikramiye tutarı 1100 TL olarak belirlendi.
 • Dünya Bankası yayımladığı Türkiye Ekonomik İzleme Raporu'nda Türkiye'de GSYH'nın bu yıl %5,0 olacağını tahmin ederken, 2022 ve 2023 yıllarında da büyümenin %4,5 olacağını öngördü.
 • ABD Başkanı Joe Biden, federal kurumlarda çalışan işçiler için asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılmasına yönelik kararnameye imza attı.
 • İtalyan parlamentosu, AB'den alınacak kurtarma fonuna ilişkin hükümet planını onayladı.
 • OPEC+ grubu, daha önce belirlenen Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları için günlük petrol üretim kesintilerinin kademeli olarak hafifletilmesi planına devam etme kararı aldı.
 • ABD’de US Bank müşterilerinin büyüyen ihtiyaçlarını karşılamak üzere kripto para alanında üç yeni hizmet sunma kararı aldığını duyurdu.

Ne Olacak?

 • Yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin konuşması ön planda olacak.
 • FED Faiz Kararı bugün açıklanacak.
 • 2021 yılı 2. Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı yarın sanal ortamda gerçekleştirilecek.
 • Biden, Covid – 19 konusunda önümüzdeki dönem patikasını gelecek hafta açıklayacağını duyurdu.

EURUSD

Nisan ayı itibari ile kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen EURUSD paritesinde, Nisan ayındaki değer kazanımı yaklaşık olarak yüzde 3 seviyesini aşmış durumda. Dolar endeksindeki değer kayıplarından da destek bulan EURUSD paritesi halen 1.20 seviyesinin üzerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Yeni günde piyasaların gündemi ABD kanadında gerçekleşecek olan FED toplantısında olacak. Bankanın Nisan ayına ait para politikası toplantısı dün başladı ve bugün son bulacak. Banka TSİ 21:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler oranlarda bir değişiklik olmayacağı yönünde. Ardından 21:30’da FED Başkanı Powell bir basın toplantısı düzenleyecek. Karar metninde ve basın toplantısında tahvil faizlerine ve enflasyon görünümüne dair olası açıklamalar dolar endeksindeki volatiliteyi etkileyecektir. Bunun öncesinde ise piyasalar sabah saatlerinde 09:00’da Almanya kanadından gelecek olan GFK Tüketici Güven Endeksi verisini takip edecek. Ardından TSİ 17:00’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşma yapması bekleniyor. Bu sebeple pariteyi yoğun bir gün bekliyor. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21148 – 1.21808 – 1.22434 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.20001 – 1.19419 – 1.18825 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta TL, dolar karşısında kötü bir performans gerçekleştirmiş ve USDTRY paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.40 seviyelerinde başlangıç yapan paritede aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hafta dolar karşısında iyi bir performans gerçekleştiren TL ile birlikte USDTRY paritesi 8.18 seviyelerini test etti. Hafta başından bu yana TL’nin dolar karşısındaki performansına baktığımızda ise yüzde 2’nin üzerinde değer kazanımları yaşadığı görülüyor. ABD kanadında hazine tahvil faizleri Nisan ayında da görece bir miktar geriledi ve sakin bir seyir izliyor. Bununla birlikte dolar endeksinde de zayıf bir performans yaşanıyor. Yeni günde ise gözler tamamen ABD kanadında FOMC toplantısında olacak. FED faiz oranı kararını 21:00’da açıklayacak ve 21:30’da Fed Başkanı Powell basın toplantısı düzenleyecek. Faiz oranlarında bir değişiklik beklenmese de varlık alımları konusundaki açıklamalar ve karar metni yakından incelenecek. Fed tahvil alım beklentileri tahvil piyasasını baskılarken dolar endeksinde de baskılara neden oluyor. USDTRY paritesini haftanın üçüncü işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.35010 – 8.48262 – 8.58033 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.10192 – 7.98422 – 7.80951 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1776 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında diğer haftalara nazaran daha sakin ve dalgalı bir seyir izleniyor. 2021 yılının ilk aylarında kötü bir performans gösteren altın fiyatlarında Nisan ayında yön değişmiş ve yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Öyle ki Nisan ayında altın yüzde 4’ün üzerinde fiyatlamalarına devam ediyor. ABD hazine tahvil faizlerindeki görece geri çekilmeler, ABD Başkanı Biden’ın sermeye kazançlarından vergi alım planları ile birlikte gevşeme hareketleri sergileyen dolar endeksinden destek bulan altında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Yeni günde ise gözler tamamen TSİ 21:00’da FED’in açıklayacağı faiz oranı kararında olacak. Ardından ise 21:30’da FED Başkanı Powell basın toplantısı düzenleyecek. Her ne kadar faiz oranında bir değişiklik beklenmese de karar metninde varlık alım programına ilişkin söylemler volatiliteyi oldukça etkileyecektir. Beklentiler FED’in enflasyon ve faiz beklentilerine ilişkin dilinde bir değişiklik olmayacağı yönünde. Haftanın üçüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1785.50 – 1801.57 – 1815.82 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1760.39 – 1745.71 – 1730.63 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.