GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Türkiye’nin Koronavirüs İle Mücadelesinde Son Durum

Küresel bazda 2020 yılının başlarında başlayan koronavirüs ile mücadeleye Türkiye Mart ayının sonlarında başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her gün güncel olarak kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor. Son verilere göre Türkiye’de son 24 saatte 1012 kişiye Kovid-19 tanısı kondu. 19 kişi ise virüs nedeniyle can kaybı yaşadı. Böylelikle toplam vaka sayısı 212 bin 993 olurken; virüs nedeniyle toplam can kaybı ise 5 bin 363 oldu.

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.1296 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi yeni haftaya bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte başladı. Bu yukarı yönlü hareketlenmeler ile 1.13 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleşiyor. Paritede gün içerisinde ekonomik veri bakımından cılız bir seyir izlenecek. Gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası’ndan Panetta’nın konuşması piyasalar tarafından takip edilecek. Konuşmanın TSİ 12:30’da gerçekleşmesi bekleniyor. Genel olarak haftaya baktığımızda ise Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranı kararı önemli ekonomik verilerin başında yer alıyor. Piyasalardaki beklentiler Merkez Bankası’nın faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Karar metninde piyasalar önümüzdeki dönemlere dair banka yetkililerinin planlarının ipuçlarını arayacak. Yeni haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13683 – 1.14218 – 1.14965 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşeme hareketlerinde ise 1.13052 – 1.12606 – 1.11897 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Uzun süredir 6.86 seviyeleri yakınlarında dar bir bantta hareketlerine devam eden USDTRY paritesinde benzer fiyatlamalar yaşanıyor. Yeni haftanın ilk işlem gününe de 6.86 seviyelerinde başlangıç yapan paritede piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Saat 10:00’da yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler arasında Cari Hesap ve Sanayi üretimi verileri var. Bunlarla birlikte Perakende Satışlar verisi TL varlıklarında volatiliteyi artırabilecek bir diğer ekonomik veri olarak karşımıza çıkıyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde diğer günlere nazaran yoğun bir ekonomik veri ile başlayan TL kanadından öğleden sonra da Yıl Sonu Tüketici Fiyat Endeksi Tahmini verisi izlenecek. Amerika kanadında ise akşam saatlerinde 21:00’da Federal Bütçe Dengesi verisi takip edilecek. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.86810 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82982 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda özellikle Amerika kanadında koronavirüs vakalarında artışlar gözlemlenmesi küresel ekonomik toparlanmaların tahminlerden daha uzun sürede olabileceği endişelerini oluşturdu. Bu endişeler ise küresel risk iştahını azaltıyor. Azalan küresel risk iştahı ile birlikte güvenli limanlara talep artarken, artan bu talep ile birlikte altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Gün içerisinde piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip edecek. Geçtiğimiz haftayı 1798 seviyelerinde kapatan ons altın yeni haftaya bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler ile başladı. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta altın fiyatları 1818 seviyelerini görmüş ve bu seviyeler sonrasında aşağı yönlü gerilemeler yaşanmıştı. Yeni haftada da toparlanma hareketleri ile başlayan XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1818.63 – 1829.93 – 1840.30 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1795.60 – 1787.15 – 1776.00 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

OPEC+ koalisyonunun tarihi büyüklükteki üretim kısıntılarını azaltmaya yönelik planlarını duyurabilecekleri toplantısı bu hafta gerçekleşecek. Bu toplantı öncesinde petrol fiyatlarında bir miktar baskı yaşanıyor. Diğer yandan Amerika’nın bazı eyaletlerinde salgının kontrol altına alınma hızının istenilen seviyelerde olmaması, küresel petrol taleplerinde dengenin bozulabileceği endişelerini de beraberinde getiriyor. Bu ortamda bu hafta yapılacak olan toplantı bu sebeple petrol piyasası adına önem arz ediyor. Ek olarak ABD’de petrol sahası hizmeti şirketi olan Baker Hughes’in yayımladığı haftalık veriler takip edildi. Bu verilere göre ABD’nin petrol sondaj kule sayısı bu hafta 4 adet azaldı. Böylelikle petrol sondaj kule sayısı 17 hafta üst üste düşüş gösterdi ve toplam 502 adet azalmış oldu. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 43.49 – 44.01 – 45.07 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.50 – 41.89 – 41.20 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz haftayı 1.81 seviyelerinde kapatan doğal gaz fiyatları yeni haftaya aşağı yönlü hareketlenmelerle başladı. Büyük resimde doğal gaz fiyatlarında küresel arz fazlalığı endişeleri zaman zaman fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Diğer yandan koronavirüs vakalarında istenilen azalışların küresel anlamda tam olarak yaşanamaması küresel taleplerde dengelerin bozulabileceği endişelerini beraberinde getiriyor. Piyasalar gelişmeleri yakından takip ediyor. Diğer yandan hafta içerisinde Amerika’dan gelecek olan doğal gaz stokları verisi volatiliteyi artırabilir. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.850 – 1.902 – 1.976 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.750 – 1.674 – 1.605 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.