GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Başkanı Trump’tan Çin’e Yönelik Yaptırım Adımı

ABD Başkanı Donald Trump; Uygur Türklerine yönelik baskı politikaları nedeniyle Çinli yetkililere yönelik yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Söz konusu tasarı; Senato’da 15 Mayıs’ta, Temsilciler Meclisi’nde ise 27 Mayıs’ta onaylanmış ve böylelikle Trump’ın onayına sunulmuştu. Söz konusu yaptırımlar arasında, Çinli yetkililerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulması ve bu yetkililere vize yasağı getirilmesi gibi konular yer alıyor.

 

EURUSD

Piyasalar dün Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde enflasyon Mayıs ayında yıllık bazda %0.1 olarak gerçekleşti. Aynı dönem aylık bazda ise -%0.1 olarak gerçekleşti. Gelen veriler piyasalardaki beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Böylelikle Avrupa Merkez Bankası’nın %2 ve %2’nin bir miktar altı olan enflasyon hedefinden halen çok uzakta olunduğu görüldü. Amerika kanadında ise konut başlangıçları verisi takip edildi. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre ABD’de konut başlangıçları Nisan ayındaki sert düşüş ardından Mayıs ayında bir miktar toparlandı ve %4.3 arttı. Yine de veri beklentilerin altında gerçekleşti. Piyasalar gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası’nın yayınlayacağı Aylık Rapor’u takip edecek. Raporun içeriğinden ipuçları aranacak ve rapor ile birlikte volatilite bir miktar artabilir. Avrupa MB Aylık Rapor’u TSİ 11:00’da açıklayacak. İçerisinde bulunduğumuz ayda yaklaşık olarak %2.7 oranında değer kazanımları gören EURUSD paritesinde son günlerde bir miktar gevşeme hareketleri yaşanıyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1.13205 – 1.14140 – 1.15050 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.11945 – 1.11004 – 1.10272 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni hafta ile birlikte küresel piyasalarda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri bir miktar arttı. Artan bu endişeler ile birlikte küresel bazda risk iştahı azaldı. Azalan risk iştahı ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluştu. Bu baskı ile birlikte USDTRY paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bilindiği gibi Mayıs ayında parite 7.26 seviyelerini görmüş ve swap anlaşması yapılacağına yönelik beklentiler ile birlikte aşağı yönlü hareketler gerçekleşmişti. TL kanadında bu konu halen sıcaklığını koruyor ve bu konuda gelebilecek olan haber akışları TL varlıklarında hareketliliğin artmasına neden olacaktır. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek bir veri akışı bulunmuyor. Piyasalar Amerika’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. Haziran ayı içerisinde TL, dolar karşısında yaklaşık olarak %0.75 oranında değer kayıpları yaşadı. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.85556 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 6.80358 – 6.75099 – 6.70024 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1734 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında bir miktar baskı oluştu ve hafif aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Altının 2020 yılı performansına baktığımızda yaklaşık olarak %14 oranında değer kazanımları yaşandığı görülüyor. Koronavirüs pandemisi nedeniyle merkez bankalarının faiz oranlarında indirime gitmesi ve hükümetlerin teşvikleri altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Piyasalar gün içerisinde TSİ 15:30’da Amerika’dan gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisini takip edecek. Veri ile birlikte altın fiyatlarında volatilite artacaktır. Diğer yandan Fed Başkanı Jerome Powell’ın koronavirüs salgınının güçleneceğine ilişkin endişelerin sürmesi ile birlikte ABD ekonomisinin geleceğinin belirsiz olduğu yolundaki yorumları piyasalar tarafından takip edildi. Son günlerde dalgalı bir seyir izleyen XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1744.32 – 1766.07 – 1797.13 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1713.87 – 1702.73 – 1689.79 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son günlerde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren petrol fiyatlarında, Çin kanadında vaka sayısında yaşanan artış bir miktar endişe yarattı ve küresel petrol taleplerinde negatif etki yaratabilme olasılığı ile fiyatlarda yükseliş durdu. Özellikle Pekin, Tokyo ve Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde vaka sayılarında yaşanan artış küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişelerini derinleştirdi. Bu endişeler ise fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu. Diğer yandan piyasalar Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Piyasalardaki azalış beklentisine karşılık ham petrol stokları 1,215M artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler ise stokların -0.152M olarak gerçekleşebileceğiydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor ve yaşanan gelişmeler fiyatlar üzerinde volatilinin artmasına neden olacaktır. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 40.95 – 41.95 – 43.29 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.88 – 38.62 – 37.05 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.75 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son 1 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlanan doğal gaz piyasasın gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan veri takip edilecek. TSİ 17:30’da ABD’den gelecek olan doğal gaz stokları verisi ile fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.675 – 1.749 – 1.857 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.598 – 1.547 – 1.509 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.