Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı bir önceki gün 19.616 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 257 kişi olarak açıklandı.
  • Bazı kamu alacaklarının yapılandırmasını düzenleyen 7326 sayılı kanunda, 31 Ağustos 2021 olan son başvuru ve ilk taksit ödeme süresi 1 ay uzatıldı.
  • Avrupa Merkez Bankası temmuz ayı para politikası toplantı tutanaklarında, faiz oranlarına ilişkin sözle yönlendirmenin revize edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı
  • İngiltere uluslararası seyahatler için yeşil, sarı ve kırmızı listelerini güncelledi. İngiltere Türkiye'yi kırmızı listede tutmaya devam etti

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde Ağustos ayı Ekonomik Güven Endeksi verisi takip edilirken, yurtdışında ABD’de Temmuz Ayı Mal Ticaret Dengesi, Ağustos Ayı Michigan Tüketici Anketi sonuçları ön planda olacak.
  • TCMB, Temmuz Ayı Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi verilerini açıklayacak.
  • Jackson Hole Toplantısı dün başladı ve 28 Ağustos’a kadar sürecek.

EURUSD

Piyasalar Almanya kanadında açıklanan GFK tüketici güveni verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Almanya’da GFK şirketinin önümüzdeki aya dair Tüketici Güven Endeksi 0.8 puan düşüş yaşadı ve -1.2 puan olarak gerçekleşti. Beklentilerin üzerinde yaşanan düşüşte beklentiler ise endeksin -0.5 seviyelerine gerileyebileceği yönündeydi. Son haftalarda Delta varyantının koronavirüs endişelerini canlı tutması ve enflasyonda yaşanan güçlü duruş endeksteki düşüşün başlıca nedenleri arasında yer alabilir. ABD kanadına baktığımızda ise ülkeden gelen GSYİH verisi izlendi. Veriye göre ABD ikinci çeyrekte büyüme yüzde 6.5 seviyesinden yüzde 6.6 seviyesine yukarı yönlü revize edildi. Tüketici harcamalarında son zamanlardaki kuvvetli seyir büyümenin yukarı yönlü revize edilmesine etkili oldu denilebilir. Diğer yandan Kansas City Fed Başkanı Ester George’nin; varlık alımı azaltımına başlamanın önemli olduğu ve bunun hızlı ve zamanlaması konusunda tartışmalara açık olduğunu belirtti. Ek olarak St. Louis Fed Başkanı Bullard’da; varlık alım azaltılmasının 2022 ilk çeyreğine kadar tamamlanmasını istediğini ve daha agresif olunması gerektiğini belirtti. Bu açıklamalar ile ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. EURUSD paritesinde 1.17785 – 1.18057 – 1.18508 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17263 – 1.16619 – 1.16085 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Hafta içerisinde kademeli olarak aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesinde haftanın son işlem gününe başlarken gözler ilk olarak yurtiçinde olacak. 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Türkiye Ekonomik Güven Endeksi yakından takip edilecek. TL’nin dolar karşısında haftalık performansına baktığımızda ise hafta içerisinde yaklaşık olarak yüzde 1.5 değer kazanımları yaşadığı görülüyor. Bunlarla birlikte TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistikleri raporunu yayımladı. Buna göre; TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz hafta 813 milyon dolar arttı ve 68 milyar 170 milyon dolar olarak gerçekleşti. Diğer yandan ABD kanadından gelen büyüme verisi izlendi. Buna göre ABD ikinci çeyrekte büyüme verisini yüzde 6.5’ten yüzde 6.6 seviyesine revize etti. Yeni günde gözler Jackson Hole toplantısında olacak. Toplantının yüzyüzeyken online şekilde değiştirilmesi ve iki gün sürecekken, 1 gün süreye indirilebileceğinin açıklanması bu toplantıya karşı heyecanı bir nebze azalttı ve toplantı sonrasında son FED toplantısındaki açıklamalardan farklı açıklamalar yapılması beklenmiyor. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.45109 – 8.55080 – 8.65924 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.30557 – 8.23249 – 8.15638 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Haftaya 1780 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve fiyatlar 1800 seviyesinin üzerini görmüştü. Fakat buralarda tutunma uzun sürmedi ve altında gevşeme hareketleri yaşandı. Dün Kansas City Fed Başkanı George ve St. Louis Fed Başkanı Bullard varlık alım programının azaltımı hakkında şahinvari açıklamalarda bulundular. Bu açıklamalar ardından ABD kanadında 10 yıl vadeli tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu gelişmelerden etkilenen altında da aşağı yönlü baskı arttı. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen büyüme verisini izledi. Veriye göre ABD’de ikinci çeyrekte büyüme verisi yüzde 6.5 seviyesinden yüzde 6.6 seviyesine revize edildi. Bununla birlikte yine ABD’de işzilik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 4 bin artış gerçekleştirdi ve 353 bin seviyesine çıktı. Böylelikle veri son 5 hafta içerisinde ilk kez yükselmiş oldu. Yeni günde gözler ABD kanadında ki Jackson Hole toplantısında olacak. Toplantının yüzyüze planlanırken online olarak yapılacağının duyurulması ve toplantının 1 gün sürebileceğinin belirtilmesi bu toplantıya dair heyecanları azalttı ve toplantıda ‘önemli’ açıklamaların yapılabileceği beklenmiyor. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1815.20 – 1832.98 – 1845.78 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1795.03 – 1785.14 – 1775.68 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Hafta içerisinde piyasalar ABD kanadından gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre ABD’de ham petrol stokları 2,979 milyon varil azaldı. Piyasalardaki beklentilerden bir miktar daha fazla azalış yaşanan stoklarda beklentiler 2,683M azalış olabileceği yönündeydi. Haftayı geride bırakırken artık gözler önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan OPEC toplantısında olacak. Temmuz ayının başların iki gün üstü üste görüşmeler gerçekleşmiş ve Ağustos ayı için uygulanacak üretim politikasına dair bir anlaşmaya varılamamıştı. Böylelikle toplantı 5 Temmuz’a ertelenmişti. Fakat sürpriz bir karar ile 5 Temmuz’da ki toplantı da ertelenmiş ve Bakanlar Toplantısı iptal olmuştu. Bu görüşmelerde ise Suudi Arabistan üretimin artırılması konusunda baskı yapmıştı. Bu sebeple 1 Eylül’de gerçekleşecek olan toplantı yakından takip edilecek ve olası kararlar petrol fiyatlarında sert hareketlenmeler yaşanmasına neden olabilir. Haftanın son işlem gününde BRENT petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 72.44 – 73.54 – 74.92 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 70.19 – 69.07 – 68.15 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.