Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 16.809 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 63 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rize, Artvin ve Düzce illerimizde meydana gelen sel felaketinin yol açtığı yıkımı ortadan kaldırmak, yaraları sarmak için gereken tüm adımları atmaya devam ediyoruz. Emek veren ilgili tüm kurumlarımıza, tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.
  • Dışişleri: Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz’un bir gazeteye verdiği mülakatta, Afgan mülteciler için Türkiye’yi “daha doğru yer olarak” işaret eden ifadelerini hayretle karşıladık. Her şeyden önce, Türkiye, Şansölye Kurz’un ifade ettiği gibi Afganistan’a komşu bir ülke değildir. Bütün dünyayı etkileyen ve herkesin ortak meselesi olan düzensiz göç sorununu çözmek için ortak çabayı ve işbirliğini vurgulamak yerine, “göçmenler buraya gelmesin, başka yere gitsin” şeklindeki tutum hem bencilce, hem de kimseye faydası olmayan bir yaklaşımdır. Türkiye, bölgeden kaynaklanan kitlesel bir göç krizinin sonuçlarına katlanmayacak, yeni bir göç dalgasını da üstlenmeyecektir. Bu tutumumuzu her vesileyle ve her düzeyde muhataplarımıza iletiyor, AB'nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı olmayacağımızı vurguluyoruz.
  • Çin hükümeti ülke içi fiyatları düşürmek amacıyla çelik ihracatına vergi getirmeyi planlıyor.
  • ABD Başkanı Biden, ABD’nin Irak’taki askeri misyonunu yıl sonuna kadar sona ereceğini açıklarken, ABD’nin Irak ordusuna terörle mücadele ve eğitim konularında destek vermeye devam edeceğini ifade etti.
  • JPMorgan, gelişmekte olan piyasa hisse senetlerinden yılın ikinci yarısında daha iyi performans göstermelerini beklediğini bildirdi.
  • New York’ta belediye çalışanlarına Eylül ortasına kadar Covid-19 aşısı olmaları ya da her hafta test yaptırmaları zorunluluğu getirildi.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen İFO iş iklimi endeksi verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Almanya’da Temmuz ayında İFO iş iklimi endeksi 100.8 seviyesine gerileme yaşadı. Haziran ayında söz konusu veri 101.7 seviyelerindeydi. Son zamanlarda küresel bazda delta varyantı sebebiyle aşılamalara rağmen yeni vaka sayılarında artışlar yaşanması yakından takip ediliyor. Bununla birlikte bu konuda geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde; pandeminin ekonomide tehdit oluşturmaya devam ettiğini ve yeni varyantların belirsizlik kaynağı oluşturduğunu belirtmişti. Dolar kanadına baktığımızda ise ABD kanadından gelen yeni konut satışları takip edildi. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre Haziran ayında yeni konut satışları yıllıklandırılmış bazda yüzde 6.6 düşüş yaşandı ve 676 bin olarak gerçekleşti. Haftanın ikinci işlem gününde ise piyasalar ABD kanadından gelecek olan Dayanıklı Mal Siparişleri ve CB Tüketici Güveni verilerini izlenecek. Veriler sırasıyla TSİ 15:30 ve 17:00’da açıklanacak. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesinde bir miktar toparlanma hareketleri yaşandı. Pariteyi haftanın ikinci işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18233 – 1.18501 – 1.18795 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17911 – 1.17633 – 1.17374 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yeni haftaya yurtiçinden gelen ekonomik veriler ile başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıkladığı Temmuz ayına ait reel kesim güven endeksi yükselme kaydetti ve 114.8 seviyesinde gerçekleşti. Haziran ayında söz konusu veri 109.8 seviyelerinde idi. Böylelikle Nisan 2012’den itibaren en yüksek seviyeler kaydedilmiş oldu. Kapasite Kullanım Oranı’na baktığımızda da yükseliş yaşandığı görüldü ve oran yüzde 76.4 olarak gerçekleşti. Yeni haftaya 8.55 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi dün sabah saatlerinde yükselişler yaşadı ve 8.62 seviyeleri test edildi. Ardından buralardan itibaren bir miktar gevşeme hareketleri yaşandı. Beklentilerin üzerinde gelen veriler de bu gevşemeleri bir miktar destekledi. Diğer yandan yeni haftada dolar endeksinde bir miktar gevşemeler yaşanıyor. Yeni günde piyasalar ABD kanadından gelecek olan Dayanıklı Mal Siparişleri ve CB Tüketici Güveni Endeksi verilerini takip edecek. Veriler TSİ 15:30 ve 17:00’da açıklanacak. Veriler ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.61281 – 8.65089 – 8.71038 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.83989 – 8.50024 – 8.45016 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.50 dolaylarında değer kaybı ile kapatan altın fiyatları yeni haftaya 1801 seviyelerinde başlangıç yaptı. Haftanın ilk işlem gününde sakin bir seyir izleyen altın fiyatlarında dalgalı bir seyir izlendi. Bugün ABD kanadında FED para politikası kurulu toplantısı başlayacak. Toplantı iki gün sürecek ve yarın TSİ 21:00’da FED faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde fakat varlık alımları konusundaki olası açıklamalar küresel bazda dolardaki volatilitenin artmasına neden olacaktır. Bilindiği gibi son toplantı da FED’in varlık alım programının yavaşlatılmasını tartışabileceği belirtilmişti. Bu önemli toplantı öncesinde altında sakin bir seyir izleniyor diyebilir. Bununla birlikte haftanın ikinci işlem gününde ABD kanadından gelecek olan Dayanıklı Mal Siparişleri ve CB Tüketici Güveni Endeksi verileri volatiliteyi artırabilecek ekonomik verileri olarak karşımıza çıkıyor. Veriler sırasıyla 15:30 ve 17:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 1815.74 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 1832.19 ve 1845.83 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise sırasıyla 1785.92 – 1755.14 – 1760.87 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.