GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 8.738 artarak 5.212.123’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 681 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 166 kişi artarak 46.787’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.057.713.
  • Sağlık Bakanı Koca: Önümüzdeki hafta başında yaklaşık 5 milyon doz aşı daha ülkemize ulaşacak.
  • Koca: 1 Haziran'dan itibaren aşılama programımız hızlanacak, 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacak.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haziran'da ülkemiz genelinde normalleşmeyi temin etmeyi hedefliyoruz.
  • Erdoğan: Biden'la NATO zirvesinde gerçekleştireceğimiz görüşmenin ilişkilerde yeni dönemin habercisi olacağını düşünüyorum.
  • Erdoğan: (ABD ile) 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize ulaşmak için samimi, saygılı, ortak çıkarlara ve değerlere dayanan bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyoruz.
  • Erdoğan: %1,8'lik oranla Çin'in ardından G20 içerisinde en yüksek büyümeyi kaydeden ülke olduk.
  • BioNTech aşısı tüm devlet ve üniversite hastaneleri, özel hastaneler, uygun aile sağlığı merkezlerinde yapılabilecek.
  • Avrupa Parlamentosu Sivil Özgürlükler Komitesi, Avrupa Birliği sınırları içinde seyahatlerde kullanılması planlanan Covid-19 aşı sertifikası düzenlemesini onayladı.
  • ABD'nin 5 yıllık ihalesinde en yüksek faiz %0,788 oldu. Önceki benzer vadeli ihalede faiz %0,849'du.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2180 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve bu hareketlenmeler ile birlikte Salı günü 1.2266 seviyeleri test edildi. Hafta içerisinde bazı Fed yetkililerinin enflasyon ile ilgili açıklamaları izlenmiş ve enflasyondaki yukarı yönlü seyrin geçici olduğunun beklendiği belirtilmişti. Bu açıklamalar ile ABD hazine tahvil faizlerinde ve dolar endeksindeki geri çekilmeler EURUSD paritesinde ki yukarı yönlü hareketlenmeleri desteklemişti. Dün ise dolar endeksinde toparlanma çabaları görüldü ve bu hareketler ile EURUSD paritesi bir miktar gevşeme hareketleri gerçekleştirdi. Yeni günde piyasalar ilk olarak Almanya kanadından gelecek olan GFK Tüketici Güven Endeksi verisini izleyecek. Ardından gözler ABD kanadına çevrilecek ve ABD’den gelecek olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verileri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Almanya’dan veri 09:00’da; ABD kanadından veriler ise 15:30’da açıklanacak. Haftanın dördüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.22036 – 1.22286 – 1.22674 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.21589 – 1.21206 – 1.20658 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya 8.40 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve bu hareketlenmeler ile birlikte Salı günü 8.48 seviyeleri test edilmişti. Hafta içerisinde bazı Fed yetkililerinin enflasyondaki yukarı yönlü seyrinin geçici olacağını düşündükleri açıklamaları dolar endeksinde baskı oluşturmuş fakat TL burada negatif ayrışma yaşamıştı. Dün ise paritede dar bantta dalgalı bir seyir izlendi. Yeni günde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek ve bu ekonomik veriler ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. TSİ 15:30’da açıklanacak GSYİH, Dayanıklı Mal Siparişleri ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verileri dolar endeksinde hareketliliği oldukça artıracaktır. Ardından TSİ 17:00’da yine ABD kanadından gelecek olan Askıdaki Konut Satışları verisi izlenecek. Haftanın dördüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.48490 – 8.51119 – 8.55108 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.41069 – 8.36767 – 8.30084 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Hafta içerisinde gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 8 Ocak’tan bu yana ilk kez 1900 dolar seviyesinin üzerine çıkan altın fiyatları hareketlenmelerine devam etti ve dün 1912 seviyelerini test etti. Hafta içerisinde bazı Fed yetkililerinin enflasyondaki yukarı yönlü hareketlenmelerin geçici olduğunu düşündüklerini açıklamaları dolar endeksinde baskılara sebep olurken, ABD hazine tahvil faizlerinde de gevşemelere neden olmuştu. Bu da altındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Fakat bu hareketler ardından dün dolar endeksinin de bir miktar toparlanması ile birlikte altın fiyatları hafif aşağı yönlü hareketlendi. Yeni günde piyasaların gözü Amerika’da olacak. ABD’den gelecek olan büyüme verisi ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. Aynı zaman diliminde yine ABD kanadından gelecek olan Dayanıklı Mal Siparişleri ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Verileri izlenecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1915.25 – 1930.53 – 1945.53 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1890.82 – 1871.78 – 1851.14 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.