GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 37.312 artarak 4.667.271’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.716 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 353 kişi artarak 38.711’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.121.671.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biden, 1915 yılında yaşanan olaylarla ilgili mesnetsiz, hakikatsiz ifadeler kullanmıştır.
  • Erdoğan: 29 Nisan'dan 17 Mayıs Pazartesi'ye kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.
  • Erdoğan: Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak. Şehirlerarası seyahatleri tamamen izne tabii olacak, otobüsler kullanılabilecek. Tüm eğitim kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.
  • Pentagon: Biden'ın 1915 olayları açıklamasının Türkiye-ABD askeri ilişkilerini etkilemesini beklemiyoruz.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı, İran ile nükleer görüşmelerin gidişatından ümitli.
  • Japonya Merkez Bankası, faiz oranında değişikliğe gitmedi.

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD’de CB Tüketici Güven Endeksi açıklanacak.
  • 2021 yılı 2. Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı Perşembe günü sanal ortamda gerçekleştirilecek.
  • FED Faiz Kararı yarın açıklanacak.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen IFO iş dünyası endeksi verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Nisan ayında Almanya’da IFO beklenti endeksi 100.3’ten 99.5 seviyesine geriledi. Almanya aşı çalışmalarında diğer ülkelere nazaran hızlı bir ilerleme kaydetse de, halen Kovid19 vaka sayılarındaki artışı tam olarak kontrol altına almış değil. Hükümetin bu gelişmeler ile birlikte yasakları sıkılaştırması ile birlikte birçok iş yeri yeniden kapanmak zorunda kalmıştı. ABD kanadına baktığımızda ise piyasalar Dayanıklı Mal Siparişleri verisini izledi. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre Mart ayında dayanıklı mal siparişleri yüzde 0.5 artış gerçekleştirdi. Yeni günde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan İşletme Oranı verisini izleyecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Ardından gözler ABD kanadında TSİ 17:00’da açıklanacak olan CB Tüketici Güveni verisine çevrilecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Dolar endeksindeki zayıf seyirden destek bulan EURUSD paritesi 1.20 seviyesinin üzerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21148 – 1.21808 – 1.22434 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20001 – 1.19419 – 1.18825 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.40 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde haftanın ilk işlem gününde kademeli olarak bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Küresel bazda dolar endeksine baktığımızda aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandığı görülüyor. Özellikle ABD Başkanı Joe Biden’ın sermaye kazancında vergilendirme planları yapması ve bununla birlikte FED Başkanı Powell’ın hafta içerisinde gerçekleşecek olan para politikası toplantısında tahvil alımlarının azaltılması konusunda konuşma yapmayacağına dair beklentiler dolar endeksi üzerinde baskılar oluşturdu. Diğer yandan piyasalar yurtiçinden gelen reel kesim güven endeksi verisini izledi. Açıklamaya göre Nisan ayında veri 111 olarak gerçekleşti. İmalat sanayi kullanım oranı ise Nisan ayında yükseliş kaydetti ve 75.9 seviyesine yükseldi. Piyasalarda gözler artık yavaş yavaş Perşembe günü TCMB’nin açıklayacağı enflasyon raporuna çevriliyor. Perşembe günü TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun 10:30’da yapacağı sunum TL varlıklarında volatiliteyi yükseltecektir. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.35010 – 8.48262 – 8.58033 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 8.20972 – 8.00312 – 7.70529 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1776 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında haftanın en önemli gündemlerinden biri FED’in gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısı olacak. Bugün başlayacak olan Nisan ayı toplantısı yarın son bulacak ve FED TSİ 21:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalar faiz oranlarında bir değişiklik beklemiyor ve fakat karar metni ve ardından FED Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği konuşma yakından takip edilecek. Bununla birlikte piyasalarda Powell’ın tahvil alımlarında azaltılma konusunda açıklama yapmayacağı beklentisi oluşuyor. Bununla birlikte Powell ve yetkililerinin enflasyon ve faiz beklentilerine ilişkin açıklamalarında bir değişiklik olup olmayacağı merakla bekleniyor. Ons altının Nisan performansına baktığımızda Nisan ayından bu yana yükselişte olduğu görülüyor. Yeni günde piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisini takip edecek. Veri ile birlikte son günlerde zayıf performans gösteren dolar endeksinde volatilite artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1801.57 – 1815.82 – 1830.61 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1768.43 – 1750.40 – 1730.63 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.