GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Türkiye’nin Güncel Koronavirüs Mücadelesi

Mart ayının sonundan itibaren Türkiye’nin Kovid19 ile başlattığı mücadele an itibari ile devam ediyor. Genel olarak baktığımızda başarılı bir mücadele ile bugünlere gelinirken; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca günbegün güncel verileri paylaşmaya devam ediyor. Son gelen bilgilere göre Türkiye’de son 24 saatte 933 kişiye Kovid19 tanısı konuldu. 21 kişi ise virüs nedeniyle can kaybı yaşadı. Böylelikle toplam vaka sayısı 216 bin 873 olurken; Kovid19 nedeniyle yaşanan can kaybı 5 bin 440 oldu.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Temmuz ayı toplantısı sonrasında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Böylelikle banka politika faizini %0; marjinal fonlama faizini %0.25; mevduat faizini de -%0.5 oranında sabit tuttu. Bilindiği gibi AMB geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği toplantısı sonrasında Pandemik Acil Satın Alma Programı’nı (PEPP) 600 milyar euro artırmış ve varlık alım programını 1.35 trilyon euroya yükseltmişti. Karar sonrasında AMB Başkanı Lagarde basın toplantısı düzenledi. Bu basın toplantısında Lagarde; koronavirüs sebebiyle ekonomiye yönelik yüksek belirsizlik ve atıl kapasite uyarısında bulunurken, büyüme ve enflasyonu desteklemek için ne gerekiyorsa yapılacağı yolunda taahhüdünü tekrarladı. Karar ve basın toplantısı sonrasında euro varlıklarında volatilite oldukça arttı. Diğer yandan Amerika kanadından gelen ekonomik veriler izlendi. Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasına göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları sayısı 11 Temmuz’da sona eren haftada 1.3 milyon olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 1.25 milyon olabileceği yönündeydi. Gün içerisinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.14179 – 1.14495 – 1.14965 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.13719 – 1.13052 – 1.12606 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yurtiçinden gelen; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı haziran ayına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını takip etti. Gelen veriye göre; merkezi yönetim bütçesi Ocak-Haziran döneminde 564 milyar 862 milyon lira harcama gerçekleştirirken, bütçe gelirleri 455 milyar 411 milyon oldu. Böylelikle merkezi yönetim bütçesi Haziran ayında 19.4 milyar TL açık verdi. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasına göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde 1.3 milyon olarak gerçekleşti. Perakende Satışlar ise Haziran ayında aylık bazda %7.5 ile beklenenden daha fazla artış yaşadı. Uzun süredir 6.86 seviyelerinin yakınlarında dar bir bantta fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesi aynı seviyelerde kalmaya devam ediyor. Haftanın son işlem gününde USDTRY grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü olası hareketlenmelerde sırasıyla 6.86810 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.82866 – 6.80149 – 6.75099 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son günlerde Amerika ile Çin arasındaki gerilimler derinleşiyor. Piyasalar bu gerilimler ile birlikte dikkatlerini jeopolitik gelişmelere çeviriyor. Fakat konuya yakın yetkililere göre ABD Başkanı Trump; yetkililere Pekin ile gerilimin daha da artmasını istemediğini işaret etti. Diğer yandan koronavirüs pandemisine dair aşı çalışmalarında son günlerde iyimser haber akışları küresel risk iştahında toparlanmalar yaşattı. Bu da yatırımcıların dolardan çıkıp farklı enstrümanlara yönelmesine neden oldu. Doların bir miktar gevşeme hareketleri ile birlikte altın fiyatları 1.800 dolar yakınlarında tutunmaya devam ediyor. Diğer yandan dün Çin kanadından gelen ekonomik veriler; Çin ekonomisinin pandemi ortamında tekrar büyümeye yöneldiği izlenimini oluşturdu. Bu izlenim ise küresel piyasalarda bir miktar risk iştahını artırdı. Gün içerisinde piyasalar ABD’den gelecek olan İnşaat İzinleri ve Michigan Tüketici Güveni ekonomik verilerini takip edecek. Veriler sırasıyla TSİ 15:30 ve 17:00’da açıklanacak. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1802.26 – 1818.63 – 1829.93 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1794.26 – 1787.15 – 1774.07 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Piyasalar hafta içi OPEC ve koalisyon ülkelerinin enerji ve petrol bakanlarının video konferans sistemi üzerinden yaptığı toplantıyı takip etmişti. Bu toplantı sonrasında OPEC; ham petrol üretim kesintisini miktarını günlük 2 milyon varil azaltma kararı almıştı. Diğer yandan yine hafta içinde Amerika’dan gelen ham petrol stokları takip eidlmişti. Gelen veriye göre ABD’nin ticari ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya nazaran 7.5 milyon varil azaldığı görülmüştü. Beklentiler ise stokların 2.1 milyon varil azalabileceği yönündeydi. Haber akışları petrol fiyatlarında volatiliteyi artırdı. Diğer yandan piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından takip ediyor. Koronavirüs aşısına ilişkin iyimser haberler petrol fiyatları üzerindeki baskıyı bir miktar azaltıyor. Bu konuda gelebilecek haber akışları küresel bazda hareketliliği artırabilir. Diğer yandan Amerika ile Çin arasındaki gerilimler ve koronavirüs pandemisinde ikinci dalga riski diğer önemli unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.11 – 45.07 – 45.79 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.50 – 41.20 – 40.05 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Piyasalar dün Amerika kanadından gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen eriye göre Amerika’da geçtiğimiz hafta doğal gaz stokları (Milyar Feetküp) 45B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 47B olarak gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite oldukça arttı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.78 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları ilerleyen günlerde bir miktar gevşese de, haftanın son işlem gününde açılış seviyelerinin yakınlarında fiyatlanıyor. Haftanın son işlem gününde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.751 – 1.809 – 1.902 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.674 – 1.605 – 1.521 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.