GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Çin’in Başkentinde Okullar Kapanıyor

Yeni hafta ile birlikte küresel piyasalarda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri arttı. Özellikle Pekin, Tokyo ve Ameirka’nın çeşitli eyaletlerinde vaka sayılarının artması bu endişeleri derinleştirdi. Bununla birlikte Çin’in başkanti Pekin’de koronavirüs vakalarının artması sonucunda yeni koruma önlemleri kapsamında kentteki tüm okullar kapatılacak. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre rapor edilen toplam vaka sayısı 106. Yaşanan gelişmeler küresel bazda takip ediliyor.

 

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1242 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi haftayı açtığı seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Piyasalar dün Amerika’dan gelen ekonomik verileri takip etti. Buna göre Amerika’da Sanayi Üretimi Mayıs ayında aylık bazda %1.4 arttı. Tahminlerin bir miktar üzerinde gelen veri ile birlikte Nisan ayında yaşanan sert düşüş sonrası toparlanmaların yaşandığı görüldü. Bununla birlikte ABD’de perakende satışlar Mayıs ayında %17.7 arttı. Böylelikle Nisan ayında yaşanan rekor düşüş ardından Mayıs ayında rekor artış kaydedildi. ABD’den gelen ekonomik verilerin piyasaları tatmin etti. Gün içerisinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Diğer yandan Fed Başkanı Jerome Powell’ın yorumları izlenecek önemli haber akışları arasında yerini alıyor. Bu gelişmeler sırasıyla TSİ 12:00 ve 19:00’da gerçekleşecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13205 – 1.14140 – 1.15050 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12375 – 1.11884 – 1.11004 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 6.81 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile paritede 6.85 seviyeleri test edildi. Küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri bir miktar arttı. Çeşitli ülkelerde vaka sayılarının artması ve Çin’in başkenti Pekin’de koronavirüs önlemlerine karşılık okulların kapanacağının belirtilmesi endişeleri bir miktar daha derinleştirdi. Bu endişeler ise gelişen para birimleri üzerinde baskı oluşturdu. Bu baskıdan TL’de nasibini aldı. Diğer yandan piyasalar ABD’den gelen ekonomik verileri takip etti. Bunların arasında Sanayi Üretimi Nisan ayındaki sert düşüş sonrasında toparlandı ve Mayıs ayında %1.4 ile tahminlerin bir miktar altında arttı. Yine ABD’den gelen Perakende Satışlar ise Mayıs ayında %17.7 ile rekor bir artış gerçekleştirdi. Veriler küresel bazda dolarda bir miktar toparlanma yaşattırdı. Genel olarak TL kanadına baktığımızda piyasaların en merak ettiği konuların başında swap görüşmeleri yer alıyor. Bu konuda gelebilecek olan haber akışları TL varlıklarında volatiliteyi artırabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.85556 – 6.88778 – 6.92106 seviyeleri direnç noktaları olarak; 6.80358 – 6.75099 – 6.70024 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Fed Başkanı Jerome Powell dün Senato Bankacılık Komitesi’nde video konferans yoluyla bir konuşma gerçekleştirdi. Powell bu konuşmasında; ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisi sebebiyle oluşan hasarı giderebilmesi için önünde uzun bir yol olduğunu belirtirken; pozitif ekonomik verilere ilişkin değerlendirmelerini sürdürdü. Jerome Powell’ın Senato’da gerçekleştirdiği temkinli söylemi sonrasında küresel bazda sert hareketlenmeler gerçekleşmedi. İçerisinde bulunduğumuz haftada küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişelerinin arttığı görülüyor. Çin ve ABD olmak üzere çeşitli ülkelerin çeşitli kentlerinde vaka sayılarının artması ve buna karşılık Çin’de okulların kapanacağı açıklaması ikinci dalga endişelerini derinleştirdi. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1734 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD dalgalı bir seyir izliyor. Küresel bazda gelen haber akışları fiyatlar üzerinde volatiliteyi artırıyor. Gün içerisinde piyasalar TSİ 19:00’da Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği konuşmaları takip edecek ve ipuçları arayacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1747.21 – 1766.07 – 1797.13 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1720.26 – 1705.26 – 1689.79 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) aylık petrol piyasası raporunu yayımladı. Rapora göre; OPEC’in ham petrol üretimi mayıs ayında bir önceki aya nazaran günlük 6 milyon 600 bin varil azaldı. Rapora göre; küresel petrol talebinin 2020 yılında günlük ortalama 8 milyon 100 bin varil azalacağı tahmin ediliyor. Rapora ilişkin düzenlenen online basın toplantısında UEA Başkanı Birol; petrol talebinde koronavirüs öncesindeki seviyelere gelecek yılın ortalarında gelinebileceğini fakat asıl konunun insanların ne zaman uçmaya başlayacağı ve ekonominin toparlanacağı olduğunu belirtti. Hafta başında Suudi Arabistan’ın bazı Asyalı alıcılara yönelik petrol arzını %40’a kadar kısması petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuştu. Bununla birlikte finans piyasalarının ‘teşvik’ haberleri ve fiziki arzın sıkışık görünmeye devam etmesi petrol fiyatlarında kazançların korunmasının sürmesine neden oluyor. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları ekonomik verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da gelecek ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 40.73 – 41.95 – 43.29 seviyeleri direnç noktaları olarak; 39.88 – 38.62 – 37.05 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS

Küresel bazda koronavirüs pandemisinde ikinci dalga endişeleri derinleşmeye devam ediyor. Başta Tokyo; Pekin ve ABD’nin çeşitli eyaletlerinde vaka sayılarının artması bu endişeleri artırdı. Çin kanadından ise koronavirüs önlemleri olarak okulların kapanacağı açıklandı. Yaşanan gelişmeler küresel taleplerde azalma oluşabileceği endişelerini oluştururken; arz fazlası endişeleri olan doğal gaz fiyatlarında baskıyı artırdı. Artan bu baskı ile birlikte fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketler ile yaklaşık olarak 1 ayın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleşiyor. Piyasalar yarın ABD kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.675 – 1.749 – 1.857 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.598 – 1.547 – 1.509 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.