Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 24.467 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 222 kişi olduğu açıklandı.
  • TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Bankalarla olan görüşmemiz olumlu geçti. Bankacılığımız dünyanın en başarılı sektörülerinden.
  • TBB: Toplantıda küresel ve yurtiçi ekonomi, piyasalar ve bankacılık sektöründeki gelişmeler görüşüldü. Karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı toplantı uygulamaların daha verimli hale getirilmesine yönelik olarak oldukça yararlı geçti.
  • Habertürk’te yer alan habere göre Kavcıoğlu'nun bankacılar ile yaptığı toplantıda 3 önemli isteği olduğu iddia edildi. Öncelikle bankalardan uygulanan politikalara ilişkin destek isteyen Merkez Bankası böylece son dönemlerde uyguladığı para politikası anlayışına devam edeceği sinyalini de verdi. Merkez'in ikinci önemli isteği bankaların müşterilerine döviz mevduatı önermemesi oldu. Böylece ülkede dolarizasyona destek olunmaması hedeflendi. Bankalardan son istek ise yurtdışı muhabir bankalarda çok fazla döviz bakiyesi tutmamaları parayı yurtiçine getirmeleri. Böylece içeride yeterli döviz bulunması arzın etmesi hedeflendi.
  • BoE Başkanı Bailey, Türkiye'de merkez bankasının bağımsızlığının şüphesiz bir mesele olduğunu ve kredibilitenin devam ettirilmesinin TCMB için çok önemli olduğunu ifade etti.
  • Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati: 2013’ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız.
  • İngiltere, Güney Afrika ve Botsvana'da görülen ve Covid’in yeni bir varyantı nedeniyle 6 Afrika ülkesini seyahat listesinde kırmızı listeye aldı.
  • BoE Başkanı Bailey, El Salvador'un para birimi olarak Bitcoin'i benimseme kararının, tüketicilerin büyük olasılıkla oynaklığından yakalanacağı için endişe verici olduğunu söyledi.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya’dan gelen büyüme verilerini takip etti. Açıklamaya göre 3. Çeyreğe ilişkin büyüme verilerinin son okumasında aşağı yönlü revize yaşandı ve ülkenin üçüncü çeyrek büyüme rakamı yüzde 1.8 seviyesinden yüzde 1.7 seviyesine çekildi. Son zamanlarda Euro kanadına baktığımızda bölgede tedarik sorunlarının devam ettiği görülüyor. Bu tedarik sorunları ise büyüme üzerinde zaman zaman olumsuz etkileri görülüyor. Diğer yandan AMB’nın son toplantısının tutanakları takip edildi. Tutanaklarda; PEPP doğrultusunda net varlık alımlarının Mart 2022’de son ermesinin öngörüldüğü belirtildi. Haftanın son işlem gününde piyasalar 11:00’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın yapacağı konuşmayı takip edecek. Haftaya 1.1289 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler sergiledi ve haftaya başlangıç seviyesinin altında fiyatlamalar yaşıyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12375 – 1.12898 – 1.13762 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.11742 – 1.11148 – 1.10317 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar haftanın son işlem gününe başlıyor. Haftaya 11.05 seviyelerinde başlayan parite hafta içerisinde sert yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve Salı günü 13.45 seviyelerinde tarihi fiyatlamalar gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu dün Türkiye Bankalar Birliği ile biraraya geldi. Görüşme bittikten sonra TCMB Başkanı Kavcıoğlu açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu; iyi bir görüşme gerçekleştiğini, olumlu bir hava içerisinde çok faydalı bir bilgilendirme olduğunu belirtti. Ek olarak toplantıda Kavcıoğlu’nun piyasa prensiplerine bağlı kalınacağını ve bu konuda hiçbir şüphenin ve tereddüdün olmaması gerektiğini belirttiği söylendi. Küresel bazda baktığımızda bugün ABD kanadında Şükran Günü kutlaması yapılıyor. Bu sebeple piyasalar ABD’de tatil. Volatilitenin diğer günlere nazaran bir nebze daha az olabileceği beklenebilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 12.50 – 13.45 seviyeleri direnç noktaları olarak; 11.65 – 11.30 – 10.85 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Haftaya 1846 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve bu hareketlenmeler ile birlikte 1800 doların altında fiyatlamalar yaşandı. Haftanın son işlem gününde de 1800 dolar seviyesinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren altında yeni günde fiyatlamaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Hafta içerisinde ABD kanadında FOMC toplantı tutanakları ve bununla birlikte FED kanadından gelen şahinvari açıklamalar takip edildi. Bu gelişmeler ile birlikte altın haftayı kayıp ile kapatmaya hazırlanıyor. Teknik olarak incelendiğinde altında 50, 100 ve 200 günlük hareketli ortalamalarının birbirlerine yaklaştığı görülüyor. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1813 – 1825 - 1832 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1795 – 1782 - 1770 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.