Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 19.970 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 217 kişi olarak açıklandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afganistan'da önümüzdeki sürecin nasıl şekilleneceğini Taliban'ın sözleri değil icraatları, eylemleri ve atacağı adımlar belirleyecektir. Afganistan'ın istikrara kavuşması önem taşıyor. Türkiye, bu amaç doğrultusunda Afganistan'daki tüm taraflarla yakın diyalog içinde olmaya devam edecektir.
  • Milli Savunma Bakanlığı: Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Afganistan’dan tahliyesine başlandı.
  • Pfizer’ın yayımladığı yazılı açıklamaya göre, 306 denek üzerinde yapılan denemelerde ikinci dozdan beş ila sekiz ay sonra yapılan üçüncü doz aşının antikor seviyesini 3,3 kat artırdığı tespit edildi.
  • Avrupa Merkez Bankası'nın Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, iklim değişikliğine karşı hızlı önlemler alınmasını istedi.
  • Güney Kore Merkez Bankası(BOK), 3 yıldır ilk kez faiz artırımına gitti ve faiz oranını yüzde 0,50'den yüzde 0,75'e yükseltti. Beklenti de faizin 25 baz puan artırılacağı yönündeydi.
  • Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, iş yerlerine salgın döneminde yapılan genel yardımların sona erdiğini duyurdu.
  • ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, tüm askerler için yeni tip coronavirüs aşısının zorunlu hale getirildiğini açıkladı.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen IFO iş iklimi endeksi verisini takip etti. Yapılan açıklamaya göre Almanya’da Ağustos ayında söz konusu veri 99.4 olarak gerçekleşti. Temmuz ayında söz konusu veri 101.8 olarak gerçekleşmişti. Bu gerilemenin nedenleri arasında ise son günlerde delta varyantı sebebiyle endişelerin bir miktar artması sayılabilir. Dolar kanadına baktığımızda ise ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı dayanıklı mal siparişleri verisi izlendi. Açıklamaya göre ABD’de dayanıklı mal siparişleri Temmuz ayında yüzde 0.1 gerçekleşti ve beklentileri karşılayamadı. Yeni günde piyasalar ilk olarak Almanya’dan 09:00’da gelecek olan Tüketici güven Endeksi verisini izleyecek. Ardından 14:30’da Avrupa MB son para politikası kurulu toplantısının tutanaklarını yayımlayacak. 15:30’da ise ABD kanadından gelecek olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verileri küresel bazda volatilitenin artmasına neden olabilir. İçerisinde bulunduğumuz hafta ile birlikte kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17751 – 1.18057 – 1.18508 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17061 – 1.16619 – 1.16085 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Piyasalar TCMB’nin yayımladığı Ağustos ayına dair İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerini takip etti. Açıklamaya göre; Ağustos ayında kapasite kullanım oranı yüzde 77.1 olarak gerçekleşirken; reel kesim güven endeksi ise 113.9 seviyesine gerileme yaşadı. TL’nin içerisinde bulunduğumuz haftada dolar karşısında performansına baktığımızda ise yüzde 1’in üzerinde değer kazanımları yaşadığı görülüyor. Ağustos ayının sonlarına yaklaşırken TL, dolar karşısında Ağustos ayı içerisindeki en iyi performanslarından birini gerçekleştiriyor. Böylelikle USDTRY paritesi Ağustos ayı içerisindeki en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Yeni günde gözler 15:30’da ABD kanadında açıklanacak olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verilerinde olacak. Veriler ile birlikte dolar endeksindeki volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.45109 – 8.5080 – 8.65924 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 8.30557 – 8.23249 – 8.15638 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz hafta dolar endeksindeki toparlanma hareketleri ve endeksin son dokuz ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlanmalar yaşaması altın fiyatlarında baskılar oluşmasına neden olmuştu. Hafta başlarken gözler Jackson Hole toplantısına çevrilmiş ve varlık alım programı konusunda olası açıklamalar olabileceği yönünde beklentiler oluşmuştu. Fakat sempozyumun yüzyüze olmayacağı ve online olacağı; ek olarak bazı merkez bankası başkanlarının katılıp gerçekleştirmeyeceği açıklamaları bu toplantıya dair heyecanı azalttı. Ek olarak hafta ortasında Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan varlık alım konusunda şahin tutumunun değişebileceği yönünde açıklamalarda bulundu. Ekonomik takvime baktığımızda ise ABD kanadından gelen dayanıklı mal siparişleri izlendi ve veri ile birlikte siparişlerin Temmuz’da beklentilerin altında yüzde 0.1 olarak gerçekleştiği görüldü. Yeni günde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadından gelecek olan GSYİH ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verilerini takip edecek. FED’in de yakından takip ettiği veriler ile önümüzdeki günler için neler olabileceğine dair ipuçları aranacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1800.45 – 1815.82 – 1830.62 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1780.62 – 1770.95 – 1761.98 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.