Ne Oldu?

 • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 14.230 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 55 kişi olarak açıklandı.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yaklaşık 23 milyon kişi henüz aşı olmadı. 2. dozu olmayanların sayısı 17 milyon. Çift doz aşı olup, 3. doz aşıya gelmeyenlerin sayısı 9 milyona yakın.
 • ECB faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. ECB, 1,85 trilyon euro olarak planlanan varlık alımlarının en azından 2022 Mart sonuna kadar devam edeceğini kaydetti.
 • ECB, bankaların temettü sınırlamalarını Eylül'de kaldıracak..
 • Lagarde: Faizin artması için enflasyon %2'nin altında olmamalı.
 • Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidlmann, ECB'nin düşük faiz ortamını çok uzun süre devam ettirmesinden endişe ettiğini söyledi.
 • ABD Başkanı Biden: Enflasyon konusunda tetikteyiz. Fiyat artışlarının büyük bölümü geçici görünüyor. Powell'a Fed'in bağımsız olduğunu vurguladım.
 • ABD, Türkiye'nin Kıbrıs için sunduğu iki devletli çözüm önerisini reddetti.
 • BM Güvenlik Konseyi, Türkiye ve Kıbrıslı Türkler’in kapalı bölge Maraş’ın kısmen yeniden açılması planını kınadı ve karardan derhal dönülmesi çağrısında bulundu. Güvenlik Konseyi, gerilimi arttıracak, tek taraflı, BMGK kararlarına uymayan eylemlerden kaçınılmasını istedi.
 • Çin, Yabancı Yaptırımlarla Mücadele Yasası kapsamında, ABD'li 7 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulayacağını bildirdi.
 • ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kıbrıs’ta Maraş’ın statüsünün değiştirilmesine yönelik açıklamaları kınadı.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın Temmuz ayı Para Politikası Kurulu toplantısını takip etmiş ve banka toplantı sonrasında beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gitmemişti. Bununla birlikte banka varlık alım programında da herhangi bir değişikliğe gitmemiş ve enflasyon hedeflerine ulaşana kadar (yüzde 2’lik simetrik enflasyon hedefi) para politikası çerçevesinin korunacağının altı çizilmişti. Geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesi haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.30 oranında değer kaybı ile kapadı. Piyasalar yeni haftanın ilk işlem gününde Almanya kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisinden gelecek olan veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Veriler TSİ 11:00’da açıklanacak. Bu veriler ise İfo İş İklimi Endeksi ve Almanya İşletme Beklentileri. ABD kanadına baktığımızda ise TSİ 17:00’da açıklanacak olan Yeni Konut Satışları verisi izlenecek. Veri dolar endeksindeki hareketliliği artıracaktır. EURUSD paritesini haftanın ilk işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17915 – 1.18233 – 1.18501 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17563 – 1.17374 – 1.17056 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Bayram öncesinde yurtiçinde nakite dönüş eğilimi ile birlikte TL’ye olan talep artmış ve bu talepler ile birlikte USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Bu hareketler ile birlikte USDTRY paritesinde bayram öncesindeki hafta 8.50 seviyelerinin altına gerilemişti. Bayram haftasında ile dolar endeksindeki güçlü seyir USDTRY paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden olmuş ve parite geçtiğimiz hafta 8.61 seviyelerini test etti. Haftayı ise 8.55 seviyelerinde kapattı. Uzun bir tatil sonrasında piyasalar yeni haftaya yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler ile başlayacak. 10:00’da açıklanacak olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni ekonomik verileri TL varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. ABD kanadına baktığımızda ise yeni günde 17:00’da açıklanacak olan Yeni Konut Satışları verisi dolar endeksindeki hareketliliği artırabilir. Bununla birlikte bu hafta FED para politikası kurulu biraraya gelecek ve Çarşamba günü TSİ 21:00’da faiz oranı kararı açıklanacak. Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.61281 – 8.65089 – 8.71038 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.54006 – 8.50024 – 8.45016 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Geçtiğimiz haftaya 1810 seviyelerinde başlayan altın fiyatlarında hafta içerisinde dalgalı bir seyir izlenmiş fakat dolar endeksinki güçlü seyir ile birlikte fiyatlar üzerinde baskılar artmış ve altın haftayı 1801 seviyelerinde kapatmıştı. Böylelikle altın geçtiğimiz haftayı yaklaşık olarak yüzde 0.50 seviyelerinde değer kaybı ile kapattı. Piyasalar yeni haftaya başlarken haftanın en önemli ekonomik gelişmelerinden biri ABD kanadında olacak. FED para politikası toplantısı yarın başlayacak ve bu toplantı iki gün sürecek. Toplantı sonrasında Çarşamba günü TSİ 21:00’da FED faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Fakat karar metninde varlık alımları konusundaki açıklamalar dolar endeksinde küresel bazda sert hareketlenmeler yaşanmasına neden olabilir. Bilindiği gibi son Fed toplantısında varlık alımlarının azaltılması konusunun önümüzdeki toplantılarda tartışılmaya başlanabileceği belirtilmişti. Haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ise TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Yeni Konut Satışları verisi dolar endeksindeki volatiliteyi artırabilecek ekonomik veri olarak karşımıza çıkıyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1815.53 – 1832.19 – 1845.83 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1795.27 – 1785.92 – 1770.23 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.