GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 9.375 artarak 5.203.385’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 693 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 175 kişi artarak 46.621’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 5.045.508.
  • Sağlık Bakanı Koca: Son bir haftada vaka sayısı en çok azalan illerimiz Erzincan, İstanbul, Karabük, Ağrı ve Karaman. Olumlu seyir sürüyor.
  • ABD eski Başkanı Trump: Coronavirüs salgını sonrasında enflasyonun ekonomik toparlanma için problem olacağına inanıyorum.
  • Bloomberg’de yer alan habere göre Pentagon, Türkiye’yi F-35 tedarikçisi listesinden çıkarmayı planlıyor.
  • İsviçre Merkez Bankası Başkanı Jordan, CHF'nin halen güçlü olduğunu ve para politikasını değiştirmek için neden görmediğini söyledi. Başkan, negatif faizin halen gerekli olduğunun da altını çizdi.
  • Curvature Securities/Skyrm: Ters repo hacmi artışı, tahvil alımının azaltılmaya başlanmasını söylüyor.
  • ABD'nin 2 yıllık tahvil ihalesinde en yüksek faiz %0,152 oldu. Önceki aynı vadeli ihalede faiz %0,172'ydi. İhalede satış planlandığı gibi 60 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ne Olacak?

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün 20'ye yakın ABD'li büyük şirketin üst düzey yetkilisi ile bir araya gelecek.
  • S&P Türkiye değerlendirmesi Cuma açıklanacak.
  • Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Biden, 16 Haziran’da Cenevre’de bir araya gelecek.

EURUSD

Piyasalar Almanya kanadından gelen iş dünyası güveni verisini takip etti. İFO’nun gelecek 6 aya ilişkin beklenti endeksi 99.5 seviyesinden 102.9 seviyesine yükseldi. Almanya’da Mayıs ayında aşılamanın hız kazanması ve aşılamanın etkisi ile koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesi iş dünyasında güvenin toparlanma nedenleri arasında yer aldı. Diğer yandan piyasalar FED yetkililerinin enflasyon konusundaki yorumlarını takip etti. Atlanta Fed Başkanı Bostic, St. Louis Fed Başkanı Bullar ve Fed Yönetim Kurulu Üyesi Brainard önümüzdeki aylarda salgının azalması ve talebin artmasıyla tedarik kaynaklı sıkıntılardan dolayı yukarı yönlü fiyat hareketleri görürlerse şaşırmayacaklarını fakat bu artışların büyük bir bölümünün geçici olacağını belirtti. Yetkililerden gelen enflasyon yorumları sonrasında ABD hazine tahvil faizi ve dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanırken; bu gelişmeler ile birlikte EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Haftanın üçüncü işlem gününde ekonomik takvime baktığımızda piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar küresel bazdaki gelişmeleri yakından takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22726 – 1.23080 – 1.23457 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.22444 – 1.21963 – 1.21589 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.40 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Piyasalar bazı Fed yetkililerinin enflasyon konusundaki yorumlarını takip etti. Bu yorumlarda yetkililer enflasyondaki artışların geçici olacağını düşündüklerini belirtirken, bu yorumlarda ABD hazine tahvil faizleri ve dolar endeksinde baskıların oluşmasına neden oldu. Dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşansa da, TL bir miktar negatif ayrıştı ve bu ayrışma ile birlikte USDTRY paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. TL’nin Salı gün ki performansına baktığımızda; gelişen ülke para birimleri arasında dolara karşı en fazla değer kaybeden para birimlerinden biri olduğu görülüyor. Diğer yandan TCMB Mayıs ayına ilişkin kapasite kullanım oranı ve reel sektör güven endeksini yayımladı. Buna göre Mayıs’ta reel kesim güven endeksi bir önceki aya kıyasla 0.7 puan azaldı ve 110.3 seviyesine indi. İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya kıyasla 0.6 puan azaldı ve yüzde 75.3 seviyesinde gerçekleşti. Diğer yandan Pentagon’un Türkiye’yi f-35 tedarikçisi listesinden çıkarmayı planladığının söylentileri TL varlıklarında baskılara neden oldu. USDTRY paritesinde 8.50683 ve 8.57945 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.36767 – 8.30084 – 8.22460 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son haftalarda yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte dikkatleri üzerine çeken altın fiyatları, içerisinde bulunduğumuz haftada da yukarı yönlü hareketlenmelerine devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1881 seviyelerinde başlangıç yapan altın, yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 8 Ocak’tan bu yana ilk kez 1900 seviyelerinin üzerini gördü. ABD kanadında FED yetkililerinin enflasyon hakkında yorumları takip edildi ve bu yorumlarda enflasyondaki yukarı yönlü hareketliliğin geçici olacağını bekledikleri belirtildi. Yetkililerden gelen yorumlar sonrasında ABD hazine tahvil faizi ve dolar endeksinde baskılar oluştu. Dolar endeksindeki aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazandı. Diğer yandan ABD kanadında Conference Board’ın yayınladığı tüketici güveni verisi izlendi ve veriye göre Mayıs ayında tüketici güveni 117.2 seviyesine geriledi. Böylelikle ABD’de tüketici güveni 2021 yılında ilk kez düştü. Haftanın üçüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1915.25 – 1925.83 – 1935.53 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1900.26 – 1890.08 – 1870.09 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.