GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 38.553 artarak 4.429.969’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.801 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 347 kişi artarak 38.385’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 4.073.644.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüştü. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Biden'ın, Erdoğan ile görüşmesinde, iş birliğinin genişletilmesi, anlaşmazlıkların etkili yönetimi ve yapıcı ikili ilişki vurgusu yaptığı ifade edildi.
  • ABD Başkanı Joe Biden, 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak niteledi. Biden, aynı zamanda "büyük felaket" ifadesini de kullandı.
  • Joe Biden’ın Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1915 yılındaki Ermeni tehcirini "soykırım" olarak nitelemesi sonrası, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu ifadeyi "kabul edilemez" olarak tanımladı, Türkiye’nin önümüzdeki ay ve günlerde ABD’ye yanıt vereceğini ifade etti.
  • TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Bugün rezerv konusu tartışılırken o günkü şartları göz önüne getirmemiz gerekir. 2020'ye girdiğimizde dünyada da gelişmiş ülkelerde de doğrudan ve portföy yatırımlarının azaldığını görüyoruz. Türkiye'nin de buradan aldığı pay ister istemez azalmış görünüyor.
  • Kavcıoğlu: 2020 sonu itibariyle reel rektörün döviz pozisyon açığı, 208 milyar dolardan 157 milyar dolara indi.
  • Kavcıoğlu: Merkez Bankası dünyanın en şeffaf merkez bankalarından biridir. Gizli kalsaydı, biz kimseye 128 rakamını söylemedik. Bu arkadaşlar bu sayıyı nereden aldılar?
  • Kavcıoğlu:Kur düşük olduğu için döviz alım müdahaleleriyle oluşturulan bir rezerv var, 130 milyar dolara kadar çıkan. Yurt dışından gelen dövizlerin alım ihaleleriyle oluşturuyorsunuz bunu. Türkiye 2020'de de bunu yapmıştır. Şuraya gitmiş, bunun hesabına geçmiş; bu ifadeler doğru değil.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın Nisan ayı Para Politikası Kurulu toplantısını takip etti. Bu toplantı sonrasında ise banka beklentilere paralel olarak faizleri sabit tutarken, pandemi alım programında da değişikliğe gitmedi. Karar metninde banka; 1.85 trilyon euro değerindeki PEPP’in 2022 Mart ayına kadar süreceğini ve yılın ilk aylarına göre bu çeyrekte varlık alım hızının artırılacağı vurgulandı. Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen EURUSD paritesi haftayı yüzde 1’in üzerinde değer kazanımı ile kapattı. ABD kanadında Başkan Joe Biden’ın sermaye kazancı sağlayan zenginlere vergi hazırlığında olduğu haber akışları geçtiğimiz hafta dolar endeksinde baskılar yaşanmasına neden olmuş ve EURUSD paritesi bu baskıların desteği ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmelerini hızlandırmıştı. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 11:00’da gelecek olan Almanya İfo İş İklimi Endeksi ile Euro varlıklarında volatilite bir miktar artacaktır. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21808 – 1.22434 – 1.23234 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20702 – 1.20001 – 1.19419 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Cuma günü yurtiçinde piyasalar Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle kapalıydı. Fakat küresel piyasalarda geçen işlemlerde TL’nin üzerindeki baskılar bir miktar daha sürdü. Bu baskılar ile birlikte USDTRY paritesi 8.40 seviyelerini test etse de haftayı 8.35 seviyelerinde kapattı. Böylelikle TL geçtiğimiz haftayı dolar karşısında yüzde 3’ün üzerinde değer kayıpları ile kapadı. Diğer yandan TCMB Başkanı Kavcıoğlu Cuma günü katıldığı programda; rezerv konusu tartışılırken o günkü şartların değerlendirilmesi gerektiğini, Merkez Bankası hakkında konuşulurken özen göstermek gerektiğini belirtti. Yeni haftanın ilk işlem gününe piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler ile başlayacak. 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni ekonomik verileri TL varlıklarında volatiliteyi bir miktar artıracaktır. ABD kanadında ise Başkan Joe Biden’ın sermaye kazançlarını vergilendirmeye yönelik planları basına sızarken, bu haber akışları dolar endeksinde baskıların oluşmasına neden oldu. Fakat TL burada negatif ayrıştı. ABD kanadında ise gün içerisinde TSİ 15:30’da açıklanacak olan Dayanıklı Mal Siparişleri verisi açıklanacak. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 8.48262 ve 8.58033 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.35010 – 8.25092 – 8.00312 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta kademeli olarak yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen altın fiyatları 1797 seviyelerini test etmişti. Fakat buralarda uzun süre tutunamayan fiyatlarda bir miktar gerilemeler yaşandı ve altın fiyatları geçtiğimiz haftayı başlangıç seviyesinin yakınlarında kapattı. ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki volatilitenin bir miktar daha azalması ve ABD Başkanı Joe Biden’ın sermaye kazancı sağlayan zenginlere vergi hazırlığında olduğu haber akışları dolar endeksinde baskılar oluşmasına neden oldu. Bu baskılar zaman zaman altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Diğer yandan geçtiğimiz hafta ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları beklentileri karşıladı ve pandemi dönemindeki en iyi seviyelerinden birini kaydetti. Haftanın ilk işlem gününde piyasalar ABD kanadından gelecek olan Dayanıklı Mal Siparişleri verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Diğer yandan teknik açıdan baktığımızda altın fiyatlarının 100 günlük hareketli ortalaması olan 1803 seviyesinin altında olduğu görülüyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1801.57 – 1815.82 – 1830.61 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1768.43 – 1750.40 – 1730.63 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.