GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 28.731 artarak 3.120.013’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.210 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 157 kişi artarak 30.619’a yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.900.829.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirüs Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, "Mayıs sonuna kadar toplam 100 milyon doz Covid-19 aşısının Türkiye'ye ulaşmasını bekliyoruz" dedi.
  • AB Liderler Zirvesi bildirisinde AB'nin Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde iş birliğini geliştirmeye hazır olduğu kaydedildi.
  • AB Konseyi Başkanı Charles Michel: Türk makamlarıyla muhtemelen nisan ayında Türkiye'ye bir ziyaret için temas halindeyiz.
  • ABD Başkanı Joe Biden, "Hala işsiz çok fazla Amerikalı var, çok fazla ailenin canı yanmakta ve hala yapacak çok iş var" dedi.
  • Joe Biden: Görevdeki ilk 100 günümde 200 milyon aşının yapılmış olmasını hedefliyorum.
  • Joe Biden: Çin lider ülke konumuna gelmek istiyor, benim gözetiminde bu yaşanmayacak.
  • FED, bankaların hisse geri alımı ve temettü ödemeleri yapmalarına yönelik uygulanan kısıtlamaların, stres testinin sonuçlarına göre "çoğu firma" için 30 Haziran'da kaldırılacağını duyurdu.
  • S&P, Euro Bölgesi'nin %4,2 büyüyeceğini tahmin etti.

EURUSD

Piyasalar Almanya kanadından gelen GFK Tüketici Güven Endeksi (Nis) verisini takip etti. Gelen veri beklentilerden bir miktar iyi gelirken -6.2 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise -11.9 seviyeleri idi. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamaları izlendi. ECB; genel ekonomik durumun 2021’de iyileşmesinin beklendiğini, küresel talepteki toparlanmanın ve ek mali önlemlerin küresel ve euro bölgesi faaliyetlerini desteklediği belirtildi. Diğer yandan ABD kanadına baktığımızda ise işsizlik maaşı başvuruları verisi izlendi. Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasına göre işsizlik maaşı başvuruları 20 Mart’ta son bulan haftada 97K düştü ve 684K olarak gerçekleşti. Açıklanan veri ile birlikte işsizlik maaşı başvurularının pandemi dönemi boyunca en düşük seviyelerine gerilediği görüldü. Diğer yandan Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edildi. Powell; yüzde 2 enflasyon hedefine güçlü şekilde bağlı kalındığı, Fed’in tahminlerindeki güncellemelerin aşı gelişmelerini ve mali yardımı yansıttığını belirtti. Dolar endeksindeki toparlanma ile üzerinde baskı oluşan EURUSD paritesinde gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan İfo İş İklimi endeksi verisini izleyecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18267 – 1.18906 – 1.19933 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.17441 – 1.16885 – 1.16106 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Mart ayı toplantısında TCMB beklentilerin üzerinde faiz artış kararı vermiş ve 200 baz puanlık artış yaşanmıştı. Bu toplantının özetleri ise dün yayınlandı. Özette; önden yüklemeli ve güçlü bir ilave sıkılaştırma yapılmasına karar verildiği; son dönemde kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artışın, talep ve maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirdiği belirtildi. Diğer yandan TCMB’nin brüt döviz rezervi takip edildi. 19 Mart’ta son bulan haftada TCMB’nin brüt döviz rezervi 53.9 milyar dolara yükseldi. Yeni haftaya haftasonu TCMB’de başkan değişikliği ile başlayan USDTRY paritesinde yüzde 16 gapli yukarı yönlü hareket gerçekleşmişti. 8.32 seviyelerinde haftaya başlayan paritede aşağı yönlü hareketler hızlı gerçekleşti. Haftanın son işlem gününe girdiğimizde ise paritenin bu yoğun haftayı hangi seviyede kapatacağı merakla bekleniyor. Piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni ekonomik verilerini takip edecek. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.07160 – 8.20087 – 8.32942 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.85217 – 7.70312 – 7.60376 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1744 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi ve zayıf bir performans gerçekleştirdi. Özellikle ABD hazine tahvil faizlerindeki sert hareketlilikler altın fiyatları üzerinde baskılar oluşturmuştu. Bu baskılar zaman zaman fiyatlar üzerinde hissediliyor. Diğer yandan hafta içerisinde Fed Başkanı Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi’nde gerçekleştirdiği sunum takip edildi. Bu sunumda Powell tahvil faizlerine de değinde ve uzun vadeli tahvil faizlerinde son dönemde yaşanan artıştan endişe duymadığını, hatta bu durumun iyileşen ekonomik  görünümü yansıttığını belirtti. Enflasyon konusunda ise Powell; çok yüksek enflasyon beklemediklerini ve yüksek enflasyon halinde gerekli araçların olduğunu sözlerine ekledi. Ek olarak piyasalar ABD’den gelen GSYİH verisini izledi. Buna göre ABD 4. Çeyrekte çeyreklik bazda %4.3 oranında büyüme gerçekleştirdi. İşsizlik haklarından Yararlanma Başvuruları ile 684K ile beklentilerin altında gerçekleşti. Bu oran ise pandemi süreci boyunca en iyi seviyelerden biri olarak kayıtlara geçti. Veriler piyasaları tatmin etti. Haftanın son işlem gününde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştiren XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1745.23 – 1765.51 – 1800.71 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1717.37 – 1700.88 – 1675.45 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.