GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 9.572 artarak 2.674.766’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 658 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 73 kişi artarak 28.358’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.546.503.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Ülkemizde her geçen gün sayısı artan mutasyonlu virüsü dikkate almak mecburiyetindeyiz.
  • Koca: Aşı tedariğinde her an aksaklık yaşanabilir ve program kesintilere uğrayabilir. Bunu yaşamamanın tek yolu aşımızı üretmektir.
  • Koca: Risk durumlarına göre iş kollarımızın faaliyet serbestliği konusunda Bilim Kurulumuzun çalışmasını, Cumhurbaşkanlığı Kabinemize arz edeceğim.
  • Libya Başbakanı Dibeybe: Libya-Türkiye deniz yetki alanlarını sınırlandırma mutabakat muhtırası çok önemli bir anlaşma ve sorunsuz devam edecek.
  • SPK, UBS AG London Branch aracılığıyla emir iletilmesinin askıya alınması tedbirini kaldırdı.
  • Çin'de iki coronavirüs aşısına daha kullanım onayı verildi. Böylece Çin'de kitleler üzerinde uygulanan aşı sayısı dörde yükselmiş oldu.
  • Yellen, IMF ‘Özel Çekme Hakları’ adlı rezerv para biriminin dağıtımına yönelik yeni düzenlemelere destek verdi.
  • St. Louis Fed Başkanı Bullard, ABD'nin iyileşen büyüme  görünümünün ve artan piyasa tahvil getirilerinin, Fed'in tahvil  ekonomiyi büyütmek için yaptığı aylık tahvil alımlarını azaltmayı değerlendirmeye itmeyeceğini söyledi

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2115 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştirdi. Haftanın son günlerine doğru dolar endeksindeki aşağı yönlü hareketlenmeler pariteyi yukarı yönlü destekledi. Öyle ki dolar endeksi 2021 yılının en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Piyasalar dolar kanadında ABD kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. Amerika’da GSYİH 4. Çeyrek’e ilişkin ikinci okuma açıklandı ve buna göre ABD 2020 yılının son çeyreğinde yüzde 4.1 büyüme gerçekleştirdi. Ek olarak haftalık işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 730K olarak gerçekleşti. Beklentilerin altında gelen veri ile birlikte ABD’de işsizlik maaşı başvuruları olumlu sinyal verdi. Yine Amerika’dan gelen Dayanıklı Mal Siparişleri ise Ocak ayında beklentilerin üzerinde arttı ve yüzde 3.4 artış yaşadı. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21918 – 1.22969 – 1.23424seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.21145 – 1.20770 – 1.20318 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftayı 6.95 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi hafta içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve bu hareketlenmeler ile birlikte 7.45 seviyelerini test etti. Böylelikle TL, dolar karşısında Şubat ayındaki kazançlarının tamamına yakınını geri vermiş oldu. Dolar kanadında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları, aşı haberleri gibi etkenler ile birlikte dolar endeksinde zayıflamalar yaşansa da; TL dolar karşısında değer kayıpları yaşadı. Diğer yandan TCMB Şubat ayına ait Para Politikası Kurulu Toplantısına dair özetleri yayımladı. Raporda; parasal duruşun belirlenmesinde kullanılan yegane aracın politika faiz oranı olduğu, zorunlu karşılık oranlarının ise parasal duruşun mevduat, kredi ve diğer para piyasalarına aktarımını etkileyen bir araç olduğunu belirtildi. Ek olarak TCMB’nin 19 Şubat itibari ile brüt döviz rezervleri arttı ve 53.9 milyar dolara yükseldi. Haftanın son işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Ticaret Açığı verisini takip edecek ve veri 10:00’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.50260 – 7.61028 – 7.74281 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.30079 – 7.20769 – 7.10116 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Haftanın ve Şubat ayının son işlem gününe girdiğimizde altının ayı kötü bir performans ile kapamaya hazırlandığı görülüyor. Şubat ayına 1863 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları yüzde 4’ün üzerinde değer kayıpları yaşadı ve 1800 doların altında fiyatlamalar yaşadı. Özellikle ABD kanadında hazine tahvil faizi oranlarında yaşanan ralli, faiz getirisi olmayan değerli metallere olan ilgiyi azalttı ve azalan bu ilgi ile birlikte altın fiyatlarında baskılar yaşandı. Diğer yandan piyasalar hafta içerisinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de yaptığı sunumları takip etti. Powell bu sunumlarda genel olarak ekonomik toparlanma için ülkenin önünde uzun bir yol olduğunu ve fiyat artışına ait işaretlerin istikrarlı ve yüksek bir enflasyona neden olabileceğini belirtti. Genel olarak açıklamalarında büyük ipuçları çıkmadı. Ek olarak Powell; Fed’in ABD ekonomisine verdiği desteği geri çekmeye yakın olmadığını belirtti. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1783.77 – 1810.32 – 1826.03 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1760.96 – 1744.88 – 1724.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.