GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Donald Trump Başkanlık Seçimlerini Ertelemeyi Önerdi

Piyasalar küresel bazda oldukça yoğun günler ve aylar geçirirken önümüzdeki günlerde bu yoğunluğun devam edeceğe benziyor. Kasım ayında Amerika’da başkanlık seçimleri var ve günler ilerledikçe bu konu küresel bazda piyasaların gündemine gelmeye başlıyor. Halen seçimler konusunda belirsizlik devam ederken; dün ABD Başkanı Donald Trump’tan bir öneri geldi. Trump; posta ile yapılacak oylamanın tarihin en çılgın ve yanlış seçimi olacağını, insanların uygun ve güvenli bir şekilde oy kullanana kadar seçimin ertelenmesi gerektiğini belirtti. Bu öneri piyasaların oldukça dikkatini çekerken, önümüzdeki günlerde bu konu daha çok karşımıza çıkabilir.

EURUSD

Avrupa Komisyonu dün ekonomik güven endeksi verisini açıkladı. Açıklamalara göre; Euro bölgesinde ekonomik güven Temmuz ayında art arda üçüncü kez arttı ve 75.8 seviyesinden 82.3 seviyesine yükseldi. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 81.4 düzeylerinde gelebileceği yönündeydi. Veri beklentilerin üzerinde gelse de halen koronavirüs pandemisi öncesindeki dönemin oldukça altın seyir izleniyor. Diğer yandan Almanya’dan gelen büyüme verisi izlendi. Açıklanan veriye göre Almanya ekonomisi ikinci çeyrekte %10.1 ile rekor daralma gerçekleştirdi. Veriler ile birlikte Euro varlıklarında volatilite arttı. Dolar kanadında ise Amerika’dan gelen büyüme verisi takip edildi. Gelen veriye göre ABD ekonomisi de ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış rakamla %32.9 ile 1940’lardan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Gün içerisinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon ve büyüme verilerini takip edecek. Veriler TSİ 12:00’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19087 – 1.19877 – 1.20807 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18288 – 1.17677 – 1.16837 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası brüt döviz rezervlerini açıkladı. Buna göre merkez bankasının brüt döviz rezervleri geçen hafta 1.695 milyar dolar arttı ve 50.9 milyar dolara ulaştı. Diğer yandan dün akşam saatlerinde ABD kanadından gelen haber akışları takip edildi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yaptığı açıklamasında; S-400 konusunda ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlarla nasıl bir karşılık vereceğini hala değerlendirdiğini belirtti. Gelen bu açıklama Türkiye ile ABD arasında gerginliklerin yaşanabileceği endişeleri oluştururken; TL üzerinde baskıları bir miktar artırdı. Geçtiğimiz haftalarda uzun süre 6.85 seviyelerinde dar bir bantta fiyatlanan parite, içerisinde bulunduğumuz haftada sert hareketlenmeler gerçekleştirdi ve kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.00083 – 7.02729 – 7.07675 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.92475 – 6.90119 – 6.86810 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile birlikte dikkatleri en çok üzerine çeken ürünlerinden biri olan altın fiyatları kazanımlarını koruyor. ABD ile Çin arasında gerilimlerin artması, Fed’in güvercin tutumunun devam etmesi, Koronavirüs pandemisinin ekonomilerin üzerindeki etkisi ve bu etki ile hükümetlerin ek teşvikler açıklamaları; altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyen başlıca unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan Kasım ayında ABD kanadında yaşanacak Başkanlık seçimleri oldukça önemli bir konu olarak yavaş yavaş karşımıza çıkmaya başlıyor. ABD Başkanı Donald Trump dün başkanlık seçimleri için erteleme önerisinde bulundu. Trump; mevcut şartlarda posta ile oy kullanılması halinde seçimlerin ABD tarihindeki en hatalı ve hileli seçimler olacağını; uygun ve güvenli şekilde oy kullanılana dek seçimlerin ertelenmesinin düşünülmesi gerektiğini belirtti. Bu öneri küresel bazda hareketliliği artırdı. Her geçen gün küresel bazda gündem yoğunlaşıyor ve bu yoğun gündemde altın fiyatları rekor seviyeler görüyor. Piyasalar gelişmeleri yakından takip ediyor. Haftanın son işlem gününde XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak 1981.19 – 1990.01 – 2000.60 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1942.20 – 1924.29 – 1904.25 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Hafta içerisinde ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ABD’nin ticari ham petrol stoklarını açıklamış ve 10.6 milyon varil azalış yaşandığını belirtmişti. Verinin aksine piyasalardaki beklentiler stokların 360 bin varil artabileceği yönündeydi. Diğer yandan küresel bazda jeopolitik gelişmeler fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Jeopolitik gelişmeler ile küresel ekonomik toparlanmanın zaman alabileceği endişeleri petrol taleplerine negatif yansıyabilir. Bu düşünceler de zaman zaman fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Bunlara rağmen petrol fiyatları son dört ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Küresel gelişmeler emtia fiyatları üzerinde volatilitenin artmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple gelişmeler yakından takip ediliyor. Haftanın son işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.85 – 46.07 – 47.22 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 42.38 – 41.33 – 39.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Piyasalar dün Amerika’dan gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da geçtiğimiz hafta doğal gaz stokları diğer haftaya nazaran 26B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentilere paralel olarak gelen veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar arttı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.85 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları hafta içerisinde dalgalı bir seyir izledi. Haftanın son işlem gününde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 1.880 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 1.940 ve 2.000 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlenmelerde ise ilk olarak 1.808 seviyesi karşımıza destek noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 1.751 ve 1.707 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.